Działki ogrodowe bądź ogrodnicze

Działki ogrodowe bądź ogrodnicze

Kupno działki ogrodniczej należy rozpocząć od zgłoszenia się do gospodarza lub prezesa zarządu ogrodu - osoby te najwięcej wiedzą o działkach bez przydziału (do nabycia lub nawet bezpłatnego przekazania). Czytaj dalej

 

Inną możliwością nabycia działki pracowniczej jest poszukiwanie ogłoszeń o sprzedaży działki ogrodniczej lub można wpisać się na listę osób oczekujących na przydział. Lista powinna być dostępna w biurze Ogrodu - kolejność wpisów nie jest jednoznaczna z kolejnością przydziału. Należy pamiętać, że kupując działkę ogrodniczą nie kupujemy ziemi ani żadnych innych praw do tej ziemi. Nie płacimy sprzedającemu za wielkość działki tylko za to wszystko, co na tej działce się znajduje czyli za altanę, szklarnie, wszystkie elementy architektury drewnianej, ogrodzenie pomiędzy sąsiadującymi działkami, kompostownik, drzewa i krzewy, warzywniak. Opłatę należy uzgodnić ze sprzedającym działkę. Należy sprawdzić czy sprzedający nie zalega z opłatami za tą nieruchomość.

 

Procedura w przypadku sprzedaży bądź kupna takiej działki (zazwyczaj) jest następująca:


 Pobiera się z biura deklarację członkowską Polskiego Związku Działkowców i po wypełnieniu składa się ją do biura ogrodu. Kupujący i sprzedający zapraszani są na najbliższe posiedzenie zarządu ogrodu. Po rozpatrzeniu deklaracji zarząd w drodze głosowania podejmuje 2 uchwały: pierwszą o pozbawieniu sprzedającego działkę członkowstwa w PZD i prawa użytkowania działki, a następnie o nadaniu kupującemu (ewentualnie również współmałżonkowi) członkostwa w PZD i prawa użytkowania działki ogrodniczej. Po podpisaniu deklaracji i decyzji o przydzieleniu działki w użytkowanie, otrzymuje się legitymację członkowską. Kupno bądź sprzedaż takiej działki jest czynnością cywilnoprawną, od której należy zapłacić podatek we właściwym Urzędzie Skarbowym. Stawka tego podatku wynosi 2% od wartości zawartej transakcji. Podatek ten mogą w równej części zapłacić sprzedający jak i kupujący, ale zwyczajowo płaci ten podatek nabywca działki.


Jakie opłaty należy uiścić z chwilą wstąpienia do PZD?


- składkę członkowską opłacaną co roku - w 2007 r. wynosi około 10 gr za 1 m2 powierzchni działki, 


- wpisowe (jednorazowo) - od 100 zł do 180 zł zależnie od decyzji Okręgowego Zarządu PZD


- opłatę inwestycyjną (jednorazowo) - ustaloną przez zarząd ROD a uchwaloną przez zebranie członków ROD, która podlega częściowemu zwrotowi przy wystąpieniu z PZD w terminie do 20 lat od dnia jej wpłacenia, czyli podlega amortyzacji w skali 5%/rok

 

Czytaj również: Kupno działki rekreacyjnej - jakie to koszty?

 

W trakcie użytkowania działki ogrodowej dochodzą bieżące opłaty z tytułu: 

- zużycia prądu wg wskazań podlicznika lub ryczałtowo oraz tzw opłata energetyczna, 


- zużycia wody wg wskazań wodomierza lub ryczałtowo od 1m2 powierzchni działki, 


- za wywóz śmieci i innych nieczystości , 


- ekwiwalent za nieodpracowanie godzin na rzecz ogrodu (w każdym roku zebranie członków ROD ustala liczbę tych godzin i wysokość ekwiwalentu pieniężnego za 1 godz.).


- składki na modernizację ogrodu lub inwestycję (np. budowa świetlicy, wodociągów itp.).

 

W tych przypadkach, wysokość i terminy wnoszenia opłat uchwalane są przez walne zebranie członków. Jeżeli współmałżonek działkowca też jest członkiem Polskiego Związku Działkowców, to wszystkie wymienione opłaty dotyczą tylko jednego z nich - działkowca wpisanego w decyzji o przydziale działki w użytkowanie.

 

Czytaj również: O czym trzeba wiedzieć kupując ogródek działkowy?

Źródło: budnet.pl
Autor: Agnieszka Mrozińska

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 543

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >