Ekologiczna metoda zabezpieczania warstw materiałów budowlanych

Ekologiczna metoda zabezpieczania warstw materiałów budowlanych

Właściwe zabezpieczenie towaru w transporcie dotyczy nie tylko materiałów delikatnych. Nawet ciężkie elementy betonowe wymagają właściwej ochrony. Libet opatentował ekonomiczną i ekologiczną metodę zabezpieczania poszczególnych warstw materiału na paletach. Czytaj dalej

Ponad standard

Stosowane do tej pory w Polsce rozwiązania nie były idealne. Nie było 100% pewności, że kostka po rozpakowaniu będzie wyglądała tak samo jak po zdjęciu z taśmy w fabryce. Do pakowania palet używano najczęściej przepuszczalnej siatki lub arkusza foliowego. Oba rozwiązania miały jednak swoje wady – przede wszystkim były nieekonomiczne i czasem okazywały się nieskuteczne.

 

- "Woda potrafi wedrzeć się w każdą, nawet najmniejszą dziurkę" – opowiada Dariusz Zima, główny technolog w firmie Libet – "Kiedy kostka zapakowana jest w folię - nie oddycha, a woda nie ma możliwości odparowania. Zostaje wewnątrz palety. To potencjalnie, jedna z przyczyn tworzenia się na kostce wykwitów, których można jednak uniknąć." Mniejsi producenci przy pakowaniu kostki wykorzystują też tekturę lub trociny. I te rozwiązania trudno jednak określić jako optymalne – oba materiały dobrze magazynują wilgoć.

 

Fot. Dariusz Zima - główny technolog firmy Libet

 

Prawie jak rutinoscorbin

Poszukiwania rozwiązań innowacyjnych są w Libecie tematem stale aktualnym. Już od pewnego czasu trwały testy rozwiązań alternatywnych do wyżej wymienionych – skuteczniejszych i jednocześnie tańszych. W wyniku badań technolodzy stwierdzili, że najlepiej zastosować materiał z tworzywa sztucznego pochodzący z recyklingu. Ma on formę granulatu, którego ziarna zbliżone są kształtem i rozmiarem do tabletek rutinoscorbinu (średnica 5 mm, grubość 2-3 mm). Materiał jest rozsypywany na każdą pojedynczą warstwę kostki podczas procesu pakowania Jego wykorzystanie zapobiega powstawaniu zarysowań i umożliwia wodzie odparowanie. Pakowanie przy użyciu granulatu pilotażowo wprowadzono już w zakładzie w Mysłowicach.

 

Fot. W niewielkich ziarenkach tkwi ogromny potencjał

 

Same plusy

- "Zgłoszenie patentowe zostało już wykonane" – podsumowuje Główny Technolog Libet – "Teraz w okresie zimowym przygotowujemy instalacje do nanoszenia granulatu w trzech kolejnych zakładach i od marca 2011 także tam uruchamiamy nowy sposób pakowania palet."

 

Fot. Nawet niewielka ilość granulatu wystarczy do zabezpieczenia powierzchni kostki.

 

Nowa technologia ma wiele atutów, które pozwalają umieścić ją ponad stosowanymi do tej pory rozwiązaniami. Podstawowy to znaczące oszczędności w zużyciu folii (nawet do 70%!). Wykorzystuje się ją tylko po bokach palety (tzw. streczowanie). Kolejny plus to grubość materiału. Folia ma zaledwie 80 mikrometrów, granulat zapewnia 2-3 mm odległości między warstwami, co wpływa też na lepszy dostęp powietrza do wnętrza.

 

Fot. Dozownik umieszcza granulat na każdej kolejnej warstwie kostki.

 


Źródło: nota bene / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 383

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >