Energooszczędne budowanie - pustaki do budowy ścian jednowarstwowych oraz pustaki akustyczne

Energooszczędne budowanie - pustaki do budowy ścian jednowarstwowych oraz pustaki akustyczne

Ceramika budowlana jest najstarszym, ale jednocześnie wciąż najpopularniejszym i cieszącym się największym zaufaniem inwestorów, projektantów i wykonawców materiałem do budowy ścian. Wśród produktów ceramicznych na szczególną uwagę zasługuje ceramika poryzowana (pustaki) zwana również „ciepłą ceramiką”. Czytaj dalej

"Ciepła ceramika" jest odpowiedzią producentów na  coraz wyższe oczekiwania rynku wobec możliwości konstrukcyjnych i walorów ekonomicznych dostępnych materiałów budowlanych. Jednymi z jej najpopularniejszych reprezentantów są produkowane przez firmę Wienerberger pustaki marki Porotherm. Ich renomy najlepiej dowodzi tytuł Budowlanej Marki Roku w kategorii „Materiały wznoszeniowe”, przyznany podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich BUDMA 2009 na podstawie przeprowadzonego wśród klientów rankingu.
Z dostępnych w asortymencie pustaków marki Porotherm możliwe jest skonstruowanie ścian wszystkich rodzajów: zewnętrznych nośnych w technologii jedno- i wielowarstwowej,  wewnętrznych nośnych, działowych, osłonowych oraz akustycznych. Dzięki wielości rozwiązań wybudowanie ekologicznego, efektownego i trwałego budynku w całości w systemie Porotherm nie stanowi dla inwestorów najmniejszego problemu.

Wiele zalet w jednej warstwie

Walory domów budowanych z  pustaków poryzowanych Porotherm bardzo dobrze opisują dwa określenia: „green building” i ekonomika budowania. Dziś bowiem inwestorzy oczekują od budynków spełnienia wielu dodatkowych – poza schronieniem i funkcjonalnością  - warunków takich jak: wysoka jakość materiałów budowlanych, możliwość ich przetworzenia oraz niskie koszty nakładów inwestycyjnych i późniejszej eksploatacji.. Realizację wymienionych wymogów najpełniej umożliwi technologia   budowania ścian zewnętrznych nie wymagających docieplenia, tzw. ścian jednowarstwowych.
                       
Ciepły dom
Ściany jednowarstwowe są jedną z posiadających najdłuższą tradycję technologii budowlanych. Ich cechą  charakterystyczną jest to, że składają się z jednej  tylko warstwy materiału budowlanego, pełniącego funkcję nośną i termoizolacyjną, którego grubość odpowiada grubości ściany, bez dodatkowych, warstw dociepleniowych.
Dawniej ściany jednowarstwowe były dużo grubsze niż obecnie, ich budowa kosztowna i czasochłonna, a eksploatacja - pochłaniała duże zasoby energii. Z biegiem lat zaczęto stosować skomplikowane i pracochłonne konstrukcje wielowarstwowe, wciąż jednak dążąc do opracowania technologii produkcji materiałów, które - będąc lżejsze i wygodniejsze w zastosowaniu niż ceramika tradycyjna - umożliwiałyby budowę ścian niewymagających docieplenia. Pustaki z ceramiki poryzowanej okazały się doskonałym rozwiązaniem. Ściany jednowarstwowe zbudowane z pustaków ceramicznych kumulują ciepło i oddają je, w zależności od panującej wewnątrz i na zewnątrz domu temperatury. Oznacza to, że w budynkach budowanych z ceramiki, zimą łatwiej utrzymać wysoką temperaturę, a latem - przyjemny chłód. Natomiast dzięki  bogatemu systemowi drążeń w pustakach i poryzacji gliny, przeznaczonej do ich produkcji cechuje je również doskonała izolacyjność termiczna. Mała grubość ścianek pustaka, duża ilość drążeń i powietrznych pustek oraz powietrze pełniące rolę izolatora wpływa bowiem znacząco na ich możliwości izolacyjne. Ściany jednowarstwowe zbudowane z pustaków Porotherm osiągają bardzo korzystny współczynnik przenikania ciepła U sięgający nawet 0,26  W/m²K.

Korzystny mikroklimat
Powstające w procesie wypalania pustaków pory, mają jeszcze jeden ważny walor - umożliwiają „oddychanie ścian”, tzn. regulują stopień wilgotności we wnętrzach budynków, utrzymując go na optymalnym poziomie, dzięki przepływowi pary wodnej przez mur. Ściany jednowarstwowe zbudowane z ceramiki poryzowanej w razie zawilgocenia szybko wysychają, nie dopuszczając do rozwoju pleśni i grzybów, będących częstą przyczyną alergii.

Ekonomia wykonania
Ściany jednowarstwowe są najszybszą techniką budowania. Walor ten zawdzięczają wyeliminowaniu konieczności wykonywania czasochłonnej i drogiej izolacji termicznej, dużym wymiarom  pustaków (do wybudowania 1 m² ściany potrzeba zaledwie 16 sztuk), przyspieszającemu proces powstawania ściany systemowi łączenia poszczególnych cegieł na pióro+ wpust i bogatej gamie produktów uzupełniających.
Decydując się na budowę domu w technologii jednowarstwowej, zmniejsza się również ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych, częstych podczas realizacji konstrukcji ścian wielowarstwowych, np. niewłaściwego ocieplenia miejsc osadzenia okien i drzwi czy narożników. Gotowy mur należy jedynie otynkować aby uzyskać jednolicie ciepłą ścianę o trwałej elewacji .Obustronne otynkowanie jednowarstwowej ściany z cegieł łączonych bez zaprawy w pionie, dodatkowo polepsza jej właściwości termoizolacyjne (obniża współczynnik przenikania ciepła).

Najnowsze materiały do budowy ścian jednowarstwowych w ofercie Wienerberger

Już w pierwszych miesiącach roku 2009 firma Wienerberger znacząco poszerzyła  swój asortyment produktowy. Do dostępnego dotychczas wyboru pustaków Porotherm przeznaczonych do budowy zewnętrznych ścian nośnych w technologii jednowarstwowej producent wprowadził kolejne, innowacyjne, spełniające najwyższe standardy jakości produkty. Asortyment, który tworzyły głównie cegły z linii Porotherm P+W wzbogacony został o pustaki o podwyższonej izolacyjności cieplnej Porotherm Si (Porotherm 44 Si i Porotherm 38 Si) oraz system Porotherm Profi - pełną gamę pustaków szlifowanych wraz ze specjalistycznymi zaprawami do murowania i narzędziami ułatwiającymi proces budowy.
Porotherm Si - jeszcze cieplejsza ściana jednowarstwowa

Po udanym ubiegłorocznym debiucie rynkowym pustaków ceramicznych z linii Porotherm Si - materiałów o podwyższonej ilości drążeń i zwiększonej poryzacji, osiągających bardzo korzystne parametry przenikania ciepła - wraz z początkiem roku 2009 w ofercie firmy Wienerberger pojawiły się nowe, jeszcze bardziej zaawansowane technologicznie produkty z tej gamy.
        
Najlepszy współczynnik U w ofercie
Porotherm 44 Si firmy Wienerberger jest najdoskonalszym, dostępnym na rynku, artykułem ceramicznym przeznaczonym do budowy jednowarstwowych ścian nośnych niewymagających docieplenia.
Produkt łączy wszystkie dotychczasowe walory pustaków poryzowanych, takie jak:
   - duże rozmiary,
   - ciepłe połączenie na pióro + wpust, które eliminuje konieczność stosowania zaprawy w  spoinach pionowych
   - zdolność do akumulacji ciepła ze znacznie zwiększoną poryzacją i zaawansowanym, 35 rzędowym systemem drążeń (o 10 więcej niż w tradycyjnych pustakach Porotherm 44 P+W). W efekcie skutkuje to uzyskaniem najlepszego dla tej kategorii materiałów współczynnika przenikania ciepła U = 0,26 W/m²K.
Jego wysoka jakość i wyjątkowe parametry techniczne zostały potwierdzone Rekomendacją  Techniczną ITB (RT ITB 1109/2008). Jest to pierwsza rekomendacją w Polsce wydana przez Instytut Techniki Budowlanej dla ściennych wyrobów ceramicznych.

Dzięki bogatemu zestawowi rozwiązań systemowych, na który składają się pustaki uzupełniające (Porotherm 44 K Si), pustaki połówkowe (Porotherm 44 1/2 K Si) oraz pustaki narożnikowe (Porotherm 44 R Si) pozwala zminimalizować straty ciepła w miejscach osadzenia okien i drzwi oraz w narożnikach. Gotowy mur należy jedynie otynkować, aby uzyskać jednorodną, ciepłą ścianę o trwałej elewacji.

38 cm ciepła
Alternatywę dla omówionego produktu stanowi Porotherm 38 Si, który wraz z pustakami uzupełniającymi pozwala na szybką i mało skomplikowaną budowę w technologii jednowarstwowej ściany o grubości 38 cm.
Porotherm 38 Si charakteryzujący się - w stosunku do analogicznego produktu z tradycyjnej linii pustaków Porotherm P+W - zwiększoną ilością drążeń i ilością pustek powietrznych. Skomplikowany, 30 rzędowy system drążeń, cienkie ścianki i znacznie większa ilość porów w pustaku przyniosły efekt w postaci niezwykle korzystnego przy tej grubości ścian współczynnika przenikania ciepła wynoszącego U=0,29 W/m2K
Wybór dopełniają produkty uzupełniające Porotherm 38 K Si i pustaki połówkowe Porotherm 38 1/2 K Si.

Zalety technologii        
Pod względem ekonomii wykonania ściany pustaki z linii Porotherm Si stanowią korzystną alternatywę dla tradycyjnych materiałów i technologii budowlanych. Wyeliminowanie konieczności wykonania kosztownej, pracochłonnej i skomplikowanej izolacji, zużycie zaprawy jedynie do wykonania poziomych połączeń poszczególnych warstw, dzięki systemowi łączenia cegieł na pióro+wpust i ich duże wymiary znacznie upraszczają i przyspieszają proces inwestycyjny oraz obniżają koszty robocizny i materiałów.

Poryzowane pustaki ceramiczne firmy Wienerberger wypalane z najwyższej jakości gliny, są materiałem w pełni ekologicznym i przyjaznym dla ludzi. Zwiększona ilość pustek powietrznych i cieńsze ścianki w pustakach Porotherm Si poprawiają nie tylko ich parametry termiczne, ale również sprzyjają wydajniejszemu przepływowi pary wodnej i utrzymaniu w domu stałej, optymalnej wilgotności powietrza.

Pod względem wykonawczym i projektowym wszystkie pustaki z linii Porotherm Si doskonale komponują się z innymi produktami przeznaczonymi m. in. do budowy ścian akustycznych oraz ze  stropami i nadprożami Porotherm.

Pustaki te najlepiej sprawdzają jako produkty do budowy ścian nośnych się w budownictwie jednorodzinnym.

Takiego systemu jeszcze w Polsce nie było... - Porotherm Profi

Porotherm Profi to nowoczesne, nie stosowane dotychczas w Polsce rozwiązanie polegające na łączeniu pustaków ceramicznych na cienką spoinę (ok. 1mm). Zaletą tej metody budowania jest szybsze i tańsze wznoszenie ścian zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, co sprawia, że ma już nie tylko wielu zwolenników na zachodzie Europy, ale cieszy się również coraz większym zainteresowaniem wśród polskich inwestorów.
System Porotherm Profi jest kolejną doskonałą gamą produktów służących do budowy przyjaznych użytkownikowi, bezpiecznych, trwałych, a przede wszystkim ciepłych domów.

Kompleksowość oferty
Na nowoczesny system Porotherm Profi składa się szeroki wybór produkowanych według specjalnej technologii, szlifowanych pustaków ceramicznych oraz zaprawy: wyrównująca (Porotherm AM) i przeznaczona do wykonywania cienkich spoin (Porotherm DM – zaprawa dołączana jest gratis do pustaków). Asortyment uzupełniają specjalistyczne narzędzia do murowania - wałek do nanoszenia zaprawy oraz stojaki do poziomowania pierwszej warstwy pustaków.
Szlifowane pustaki Porotherm Profi mogą być podzielone z uwagi na przeznaczenie i służyć do budowy:
   - ścian nośnych w technologii jednowarstwowej (Porotherm 44 Profi) wraz z produktami uzupełniającymi: pustkami kieszeniowymi      (Porotherm 44 K Profi), połówkowymi  (Porotherm 44 1/2 K Profi) i narożnikowymi (Porotherm 44 R Profi),
   - do budowy zewnętrznych ścian nośnych wymagających ocieplenia (Porotherm 30 Profi wraz z produktami systemowymi i      Porotherm 25 Profi)
     ścian wewnętrznych działowych i osłonowych (Porotherm 25 Profi, Porotherm 11,5 Profi).

Zalety systemu Porotherm Profi

Pustaki Porotherm Profi, czerpią ze znakomitych doświadczeń i sprawdzonych rozwiązań pustaków Porotherm P+W łącząc takie ich walory jak:
    - duże wymiary (do wybudowania 1m² ściany potrzeba 16 sztuk), co zacznie przyspiesza realizację prac konstrukcyjnych
    - ciepłe połączenie na pióro + wpust,
z możliwościami jakie niesie stosowanie nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań.

 Zalety stosowania nowoczesnych, szlifowanych pustaków w porównaniu z klasycznymi produktami Porotherm P+W można ująć w kilku punktach:
 - korzyści ekonomiczne: - oszczędność czasu pracy około 25 %,
 - oszczędność około 80% zaprawy, dzięki zmniejszeniu jej grubości do 1 mm,
 - zaprawa do spoin cienkich dołączana do pustaków gratis,
 - zmniejszenie ilości koniecznych maszyn i sprzętów na budowie (betoniarki, sita, silosy, przenośnik)
 -  poprawa izolacyjności termicznej przy zachowaniu tej samej grubości muru,
 -  mniejsza zawartość wilgotności technologicznej w murze,
 -  mniejsza objętość przewożonych materiałów,
 -  czysty mur i czysta budowa,
 -  wymiary w systemie modułowym – łączenie pustaków Porotherm Profi o wysokości 249 mm na cienką spoinę, pozwala       na zachowanie tradycyjnego pionowego modułu 250 mm.

Istotą murowania w systemie Porotherm Profi jest więc łatwość i szybkość prowadzenia prac budowlanych, zmniejszenie ilości potrzebnej zaprawy, co skutkuje skróceniem czasu budowy ścian i tym samym obniżeniem kosztów robocizny.

Walory nowoczesnego murowania
Praca w systemie Porotherm Profi wymaga niezwykle precyzyjnego ułożenia pierwszej warstwy pustaków, dlatego też w ofercie Wienerberger znalazła się zaprawa Porotherm AM, wyrównująca fundamenty w miejscu wznoszenia ścian oraz stojaki do poziomowania zaprawy przy jej nanoszeniu. Elementy te gwarantują uzyskanie doskonale poziomego, zwartego podłoża pod pierwszą warstwę pustaków, co ułatwia i przyśpiesza murowanie ich kolejnych warstw. Od drugiej warstwy pustaki Porotherm Profi murować należy na dołączanej gratis do pustaków zaprawie do spoin cienkich (Porotherm DM), którą nanosić można wałkiem.

Podczas układania poszczególnych pustaków należy wykorzystywać połączenie pióro+ wpust, tak jak w przypadku tradycyjnych pustaków Porotherm P+W.
Zewnętrzna ściana jednowarstwowa o grubości 44 cm powstała w systemie Porotherm Profi osiąga  współczynnik przenikania ciepła U= 0,30 W/m²K.
Dodatkowo zdolności termoizolacyjne budynków wznoszonych z pustaków szlifowanych poprawia stosowanie produktów uzupełniających. W celu  prawidłowego wykonania ciepłego narożnika należy użyć pustaków narożnikowych i połówkowych Porotherm Profi, natomiast aby zminimalizować straty ciepła w miejscu połączeń stolarki okiennej i drzwiowej z murem należy wykorzystać pustaki uzupełniające Porotherm 44 K Profi i  Porotherm 44 1/2 K Profi.

Pustaki Porotherm Profi służą do budowy zarówno domów jednorodzinnych, jak i budynków o większej liczbie kondygnacji.


Ściany akustyczne

We wszystkich budynkach, bez względu na ich przeznaczenie, każdego dnia powstaje wiele, pochodzących z różnych źródeł dźwięków. Często mogą one bardzo niekorzystnie oddziaływać na komfort mieszkania, samopoczucie ludzi, a nawet na wydajność wykonywanej przez nich pracy. Najlepszą metodą zminimalizowania negatywnego wpływu bodźców dźwiękowych jest wykonanie ścian wewnętrznych o podwyższonej izolacyjności akustycznej, tzw. ścian akustycznych.
Izolacyjność akustyczna ścian w budynkach ceramicznych zależy głównie od masy metra kwadratowego takiej ściany: im bowiem ściana jest cięższa, tym skuteczniej wycisza dobiegające hałasy. Aby budowa takiej konstrukcji zakończyła się sukcesem konieczne jest wykorzystanie produktów, które w  możliwie największym stopniu utrudniają przenoszenie dźwięków pomiędzy sąsiadującymi pomieszczeniami.  Wyrobami, które doskonale spełniają w tym względzie oczekiwania rynku są produkowane przez firmę Wienerberger pustaki ceramiczne Porotherm AKU.

Cicho, ciszej, komfortowo... Nowy pustak akustyczny w asortymencie Wienerberger

Gama produktów firmy Wienerberger służących do budowy ścian wewnętrznych i międzymieszkaniowych wzbogaciła się o nowy, osiągający bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej, pustak akustyczny Porotherm 25/37,5 AKU.

Ponieważ izolacyjność akustyczna ścian wpływa na komfort mieszkania i sprzyja wytworzeniu w domu przyjaznej atmosfery, niezwykle ważny jest wybór produktu, którego właściwości najpełniej odpowiadają wymaganiom otoczenia, w jakim powstaje budynek oraz spełniającego oczekiwania jego użytkowników.
Odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku jest oferowany przez firmę Wienerberger asortyment pustaków akustycznych Porotherm AKU, na który składają się Porotherm 25 AKU, Porotherm 25/30 AKU oraz najnowszy, wprowadzony na rynek w styczniu br., Porotherm 25/37,5 AKU. O wysokiej jakości materiałów najlepiej świadczy przyznanie modelom Porotherm 25 AKU i Porotherm 25/30 AKU, w roku 2008 przez Instytut Techniki Budowlanej, Rekomendacji Technicznych (RT ITB 1108/2008 i TR ITB 1107/2008).  Są to pierwsze rekomendacje wydane dla akustycznych wyrobów ceramicznych

Pustaki akustyczne Porotherm 25/37,5 AKU są przeznaczone do budowy ścian międzymieszkaniowych. Skonstruowane z  nich mury osiągają bardzo korzystny wskaźnik izolacyjności akustycznej RA1 = 54 dB. Cechami charakterystycznymi nowego produktu są jego ciężar i wymiary. Porotherm 25/37,5 AKU jest bowiem najcięższym (ok. 24 kg/szt.) i mającym największe wymiary (do wybudowania 1m2 ściany potrzeba tylko ok. 11 sztuk) pustakiem akustycznym dostępnym w asortymencie produktów firmy Wienerberger. Zaawansowany system drążeń i nowoczesna technologia produkcji  sprawiają że podczas murowania wymagane jest  wypełnienie zaprawą jedynie jego kieszeni. Dzięki tym rozwiązaniom budowa ścian międzymieszkaniowych jest obecnie znacznie łatwiejsza i bardziej ekonomiczna (niższe zużycie zaprawy i skrócenie czasu budowy). Ponadto ściany zbudowane z pustaków akustycznych Porotherm 25/37,5 AKU bardzo dobrze komponują się pod względem wykonawczym i projektowym z  innymi ścianami i stropami Porotherm.

Mogą być one z powodzeniem wykorzystywane również w budownictwie przemysłowym i użyteczności publicznej, gdzie izolacyjność akustyczna jest również jednym z istotniejszych walorów budynku.

Racjonalne budowanie jest wymogiem naszych czasów i to nie tylko z uwagi na aspekty stricte ekonomiczne, ale również ze względu na stale zwiększającą się świadomość proekologiczną. Poryzowana ceramika budowlana firmy Wienerberger spełnia oczekiwania najbardziej wymagających w tej kwestii klientów, a stałe udoskonalanie parametrów technicznych i właściwości pustaków oraz wzbogacanie asortymentu wynika  z wnikliwych obserwacji rynku i chęci dostarczenia inwestorom najbardziej zaawansowanych technologicznie materiałów najwyższej jakości.
Wszystkie poryzowane pustaki ceramiczne Porotherm, z uwagi na ich wyjątkowe walory, jakimi są zdolność do akumulacji ciepła, paroprzepuszczalność, trwałość, wysoka odporność ogniowa oraz mrozoodporność i izolacyjność akustyczna stanowią doskonałą bazę do budowy coraz popularniejszych domów energooszczędnych. Stosowanie produktów marki Porotherm jest więc zarówno dla inwestorów, mieszkańców, jak i użytkowników budynków gwarancją bezpieczeństwa, komfortu i satysfakcji, płynącej ze świadomości wyboru najlepszych dostępnych na rynku ceramicznych materiałów wznoszeniowych.

Źródło: budnet.pl
Autor: RPR Group/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 350

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >