Energooszczędne systemy aluminiowe Reynaers

Energooszczędne systemy aluminiowe Reynaers

Energooszczędne i nowoczesne domy jednorodzinne nie są już w Polsce rzadkością. Reynaers Polska przykłada dużą wagę do zwiększania wydajności energetycznej budynku, a swoje systemy sprawdza w różnych warunkach. W efekcie to właściciel czerpie zyski. Czytaj dalej

W dobie rosnących cen energii coraz większą rolę zaczyna odgrywać ekonomia − teraz nie chodzi już tylko o właściwości materiałów budowlanych, ale o funkcjonowanie budynku jako całości. Reynaers Polska proponuje energooszczędne, poprawione termicznie rozwiązania budowlane: system okienno-drzwiowy CS 86-HI, system ściany osłonowej CW 50-HI, system drzwi przesuwnych CP 155-LS HI oraz system osłon przeciwsłonecznych BS 100. Zapewniają one większą wydajność energetyczną budynku, a dla właścicieli konkretne oszczędności.

Energooszczędne systemy Reynaers zostały użyte w zakończonej w grudniu 2008 roku, najnowszej inwestycji pasywnej w Polsce – jednorodzinnym domu zbudowanym w podwarszawskim Józefowie. Wykorzystanie w inwestycji najnowszych osiągnięć technologicznych i maksymalne ograniczenie kosztów użytkowania sprawiły, że dom pasywny z Józefowa ma szansę stać się wyznacznikiem rozwoju energooszczędnego budownictwa w Polsce ku coraz lepszej funkcjonalności.


System okienno-drzwiowy CS 86-HI
Do niedawna osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła Uf (określającego stopień izolacyjności termicznej) dla przekroju przez ościeżnicę i skrzydło aluminiowe okienne na poziomie 2,0 W/m²K było jednym z najlepszych wyników w ślusarce aluminiowej. Aktualnie firma Reynaers Aluminium, jako jeden z liderów w pracach nad wprowadzaniem coraz „cieplejszych” (izolowanych termicznie) okien, drzwi i fasad aluminiowo-szklanych, oferuje rozwiązanie w oknach aluminiowych pozwalające poprawić wynik Uf do poziomu 1,5 W/m²K.
Mając to na uwadze, został stworzony system okienno-drzwiowy CS 86-HI. Zawiera on ościeżnicę o głębokości 77 mm, skrzydła – 86 mm, wielokomorowe grzebieniowe izolatory ze zbrojonego poliamidu oraz wielokomorową uszczelkę centralną i specjalne uszczelki przyszybowe.
CS 86-HI umożliwia wybór okien stałych, rozwieranych lub uchylno-rozwieranych z widocznym skrzydłem lub też ze skrzydłem niewidocznym od strony zewnętrznej okna. System został wzbogacony o rozwiązanie drzwi zewnętrznych w klasie HI 
(high insulation) poprzez specjalnie zaprojektowany ciepły próg. 

System ściany osłonowej CW 50-HI
System CW 50-HI został wykorzystany przy budowie domu pasywnego w Józefowie, co stanowi odważną próbę sprawdzenia przydatności dużych powierzchni przeszklonych w budynkach o bardzo niskim zużyciu energii. W domu w Józefowie rozwiązanie to zajmuje prawie całą powierzchnię trzech ścian zewnętrznych pokoju na piętrze. 
CW 50-HI umożliwia wykonanie przeszkleń o wysokiej izolacyjności termicznej w oparciu o aluminiową konstrukcję słupowo-ryglową. Specjalny zestaw izolatorów oraz dodatkowych uszczelek zapewnia korzystny rozkład temperatur dla konstrukcyjnych elementów aluminiowych. Szklenie od strony wewnętrznej opiera się na aluminiowych słupach i ryglach, które mają przekrój prostokątny o stałej szerokości 50 mm. 
Drugi wymiar przekroju słupów i rygli wynika z obliczeń statycznych i dobierany jest indywidualnie w zależności od wymiarów i obciążeń wiatrowych działających na konstrukcję.
Od strony zewnętrznej szklenie zamocowane jest za pomocą listew dociskowych występujących samodzielnie lub z listwą maskującą. Ta ostatnia oferowana jest 
w szerokiej gamie kształtów.

System osłon przeciwsłonecznych BS 100
W domu pasywnym w Józefowie słupy i rygle zostały zbudowane z „ciepłych” profili aluminiowych systemu CW 50-HI (Uf = 0,9 W/m2K) i wypełnione dwukomorowymi szybami zespolonymi (Ug = 0,6 W/m2K). Tak duża powierzchnia przeszklonych ścian mogłaby doprowadzić do przegrzania pomieszczenia w okresie letnim. Aby temu zapobiec, przewidziano automatycznie sterowane zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne sytemu Reynaers BS 100 mocowane od zewnątrz do fasady CW 50. Ich eliptyczny kształt oraz możliwość aktywnej regulacji zależnej od warunków pogodowych w okresie zimowym zapewnia minimalne ograniczenie w dostępie promieni słonecznych. W lecie natomiast umożliwia maksymalne ograniczenie promieniowania słonecznego i nagrzewanie pomieszczenia. Dzięki temu można zredukować koszty związane ze schładzaniem pomieszczeń. 

Przeciwsłoneczne żaluzje BS 100, zainstalowane na przeszklonej fasadzie CW 50-HI  domu pasywnego w Józefowie, mają duży wpływ na energooszczędne użytkowanie budynku. Możliwa jest zmiana ustawienia lameli żaluzji w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Są one również wyrazistym elementem dekoracyjnym elewacji domu. 

Systemy BS pozwalają na wykonanie konstrukcji wszelkiego rodzaju osłon i żaluzji przeciwsłonecznych, umożliwiając różne konfiguracje przestrzenne oraz wiele kształtów i wymiarów lameli. Montaż konstrukcji żaluzji do ścian osłonowych lub pełnych wykonywany jest z zastosowaniem systemowych akcesoriów, zapewniających jakość i kompleksową gwarancję. Żaluzje mogą być wyposażone w automatykę pozwalającą na kontrolę parametrów nasłonecznienia. Konstrukcje gwarantują bezpieczeństwo użytkowania oraz trwałość. Dostępna jest pełna gama kolorystyczna w wykończeniach zarówno malowanych jak i anodowanych.


System drzwi przesuwnych CP 155-LS HI
Na początku tego roku firma Reynaers Polska wprowadziła na rynek system drzwi przesuwnych i podnoszono-przesuwnych o podwyższonej izolacyjności termicznej CP155-LS HI, które można stosować w domach jednorodzinnych. System bazuje na dobrze znanym już rozwiązaniu CP155 i CP155-LS, został jednak zmodyfikowany pod kątem poprawy parametrów termicznych. Nowe rozwiązanie zostało uzupełnione o dodatkowe uszczelki wypełniające przestrzeń pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą drzwiową oraz profil grzebieniowy montowany po obwodzie szyby. Modyfikacji uległy również profile, w których zastosowano wielokomorowe paski izolacyjne. Wszystkie te zabiegi pozwoliły na zredukowanie współczynnika Uf dla złożenia rama-skrzydło do wartości 2,16 W/m2K, dając nowe wyznaczniki w tego typu konstrukcjach. System umożliwia zastosowanie dużych skrzydeł drzwiowych o maksymalnej wysokości do 3 m oraz maksymalnym ciężarze do 400 kg. Aby poprawić komfort związany z przechodzeniem przez konstrukcję, wprowadzono rozwiązanie płaskiego progu.

Dobra izolacyjność termiczna jest jednym z najważniejszych elementów pozwalających znacznie ograniczyć ilość energii potrzebnej do ogrzewania i klimatyzacji dużego budynku, zaś wysoka izolacyjność akustyczna zapewnia optymalny poziom komfortu. Odpowiedni dostęp światła dziennego pozwala zmniejszyć potrzebę używania sztucznego oświetlenia oraz – w zależności od kierunku, na jaki wychodzi fasada – może też przyczynić się do biernego ogrzewania budynku. Zintegrowanie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz osłon przeciwsłonecznych w projekcie fasady, umożliwia wykorzystywanie naturalnego przepływu ciepłego i zimnego powietrza. Ponadto, zastosowanie zintegrowanej metody projektowania pozwala zapobiec stosowaniu połączeń różnych materiałów, które powodują powstawanie w fasadzie „wycieków energii”. 

Reynaers Aluminium silnie koncentruje się na opracowywaniu rozwiązań efektywnych energetycznie, czego dowodem jest ulepszenie istniejących systemów i opracowanie nowych, zintegrowanych z panelami fotowoltaicznymi osłon przeciwsłonecznych, profili 
o podwyższonych parametrach izolacyjnych czy systemów elewacji „double skin facade” (podwójna skóra). Nowe wyroby powstają w rezultacie własnych badań Reynaers a także na potrzeby konkretnej inwestycji czy w odpowiedzi na zmieniające się normy budowlane.


Systemy CS 86-HI, CW 50-HI, CP 155 LS-HI i BS 100 są dostępne u autoryzowanych przedstawicieli firmy Reynaers na terenie całego kraju.
Zapytania można też kierować bezpośrednio do biura Reynaers Polska w Piasecznie:
tel. (022) 715 77 77.

Źródło: PUBLINK / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 377

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >