Eurocentrum największym budynkiem biurowym w Warszawie

Eurocentrum największym budynkiem biurowym w Warszawie

Eurocentrum, biurowiec klasy A+ zlokalizowany w Alejach Jerozolimskich w Warszawie, będzie obiektem certyfikowanym w systemie LEED. Kompleks zaoferuje największą w Warszawie powierzchnię biurową na jednym piętrze – 4 800 mkw.

 

Obiekt otrzymał już prawomocne pozwolenie na budowę. Obecnie trwają prace związane z wyborem generalnego wykonawcy. Inwestorem projektu jest fundusz CP Realty II należący do Grupy Capital Park. Inwestor Eurocentrum ubiega się o certyfikat LEED, czyli najszybciej na świecie rozwijający się system certyfikacji budynków pod względem rozwiązań proekologicznych.

 

Rozpoczyna się Budowa Rezydencji Białej w Warszawie

 

Eurocentrum stara się o certyfikat na poziomie Gold w zakresie tzw. „shell and core”, co oznacza, że oceniane będą nie tylko zastosowane rozwiązania, technologie czy instalacje, ale także ich efektywne funkcjonowanie. Proces certyfikacji rozpoczyna się już na etapie wstępnego projektowania, poprzez sprawdzenie rozwiązań zawartych w projekcie, a kończy na potwierdzeniu wykonania budynku wg rozwiązań deklarowanych w projekcie.

 

 

Eurocentrum został zgłoszony do certyfikacji. Kolejnym etapem będzie tzw. „precertyfikat”, a ostateczny certyfikat zostanie przyznany po zakończeniu prac, wykonaniu wszystkich odbiorów oraz odpowiedniej regulacji systemów instalacyjnych zgodnie z wymaganiami certyfikacji LEED. Spełnianie tych wymagań musi zostać potwierdzone przez niezależnych inspektorów.

 

Dni otwarte w Rezydencji Biała w Warszawie

 

Główne aspekty, na które kładziony jest obecnie nacisk w procesie certyfikacji, to obniżenie zużycia wody oraz energooszczędność. W praktyce realizacja założeń certyfikacji oznacza nie tylko zastosowanie urządzeń, rozwiązań czy systemów oszczędzających wodę i energię. Wymagana jest również optymalna regulacja i dostosowanie ustawień tych instalacji. Proces certyfikacji zobowiązuje inwestora do wykazania przed jednostką certyfikującą, w każdym momencie eksploatacji budynku, zgodności faktycznego obniżenia zużycia energii, wody oraz innych parametrów wg założeń początkowych.

 

 

Przykładowe rozwiązanie zastosowane w Eurocentrum to ponowne wykorzystanie wody deszczowej po uzdatnieniu. Odzyskana w ten sposób deszczówka wykorzystywana będzie do podlewania roślin w budynku oraz spłukiwania toalet. Innym przykładem jest zastosowanie specjalnych sensorycznych baterii łazienkowych, które znacząco zmniejszą zużycie wody. Energooszczędne rozwiązania zastosowane zostaną w systemach instalacyjnych. Systemy klimatyzacyjne zaprojektowane zostały w ścisłej korelacji z przyjętymi rozwiązaniami architektonicznymi, w tym parametrami elewacji.

 

Inwestycje osiągnęły wzrost wartości w Europie

 

Nadzór nad wszystkimi systemami i ich optymalnym wykorzystaniem będzie sprawował wysokiej jakości system automatyki i BMS (Building Management System) w tym system sterowania oświetleniem. Równie ważnym czynnikiem mającym znaczący wpływ na proces certyfikacji jest przyjazny charakter obiektu dla użytkowników, który w Eurocentrum zapewniony został przez przestronne powierzchnie wspólne, dużą ilość zieleni wewnętrznej czy też jakość powietrza wewnątrz budynku.

 

 

 

 

Źródło: Mediadem / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 506

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >