Festiwal Murali z farbami zolokrzemowymi

Festiwal Murali z farbami zolokrzemowymi

Wyjątkowość Festiwalu Murali Outer Spaces polega na interdyscyplinarności sztuki z ingerencją w przestrzeń obejmującą wszelkie działania artystyczne zachodzące w tkance miejskiej. Czytaj dalej

 

Oprócz murali, graffiti, rzeźby miejskiej, paraarchitektury, tegoroczny festiwal wkroczył w rzeczywistość rozszerzoną AR oraz artystyczne projekcje animowane - mapping 3D. Mecenasem tej zintegrowanej sztuki w nurcie Urban Artu był producent farb zolokrzemowych TYTAN® EO.

 

 

Działania w przestrzeni miejskiej

Główną atrakcją było malowanie farbami zolokrzemowymi TYTAN® EO z efektem fotokatalizy, elewacji kamienic przy ul. Przemysłowej 21, Czarnieckiego 14, Sikorskiego 25, Górnej Wildzie 89 i Hetmańskiej 101. Te budynki w mieście stały się kolorowe i wyładniały.   Podczas drugiej edycji festiwalu jego organizatorzy postanowili zająć się Wildą - dzielnicą z pewnością zasługującą na uwagę artystów, z klimatem, choć zaniedbaną. Właśnie ta ostatnia cecha sprawiła, że twórcy murali chcieli tam właśnie tworzyć swoje dzieła. Oprócz malowania murali można było podziwiać zróżnicowane formy ingerencji w przestrzeń publiczną Poznania. Proponowane działania miały szerokie spektrum - od rzeźby miejskiej, poprzez różnorodne instalacje, aż do mappingu 3D.

 

Czytaj również: Rozwiązania na polskich stadionach

 

 

Cykl trzech akcji podwórkowych

Akcja miała na celu zmianę szarych, nijakich podwórek wildeckich w miejsca przyjazne i przyjemne dla jej mieszkańców – a przede wszystkim dla dzieci. Specjalnie przybyli architekci, którzy przygotowali projekty zmian, by później je zrealizować przy aktywnym udziale mieszkańców. Podwórka przy ul. Fabrycznej 5, Prądzyńskiego 23, Prądzyńskiego 55 i Pamiątkowej 14 zmieniły swój wygląd, ale i zintegrowały lokalne społeczności. W akcję zaangażowane były przede wszystkim dzieci, które niczym młodzi artyści z wałkami, pędzlami zmieniały ponury obraz swoich podwórek w kolorowy świat. Na płytkach chodnikowych wymalowano różnymi kolorami plansze gier, szachownice, gdzie pionkami stały się plastikowe nakrętki z butelek. Na zaniedbanych dotąd podwórkach pojawiły się doniczki z kwitnącymi kolorowymi kwiatami. A doniczki powstały z płyt wiórowych, służących również za podesty do zabawy dla dzieci. Ściany jak również chodniki ozdobiły radosne malowidła wymalowane przez najmłodszych mieszkańców kamienic.

 

 

Warsztaty recyklingu „Drugi obieg”

Dzięki warsztatom budowania mebli z recyklingu „Drugi Obieg”, można było nauczyć się jak wykorzystując materiały nadające się do powtórnego przetworzenia zrobić „coś z niczego”. To była inspirująca zabawa dla zapalonych majsterkowiczów, konstruktorów, ekologów i osób, które lubią brać sprawy w swoje ręce i zmieniać świat na lepsze.

 

Czytaj również: Uroczysta Gala Finałowa Superbrands


 

Rzeźba miejska

Artystka Anna Taratiel reprezentująca tzw. 'Happy Barcelona Style' stworzony przez kolektyw Los Martinez wykonała rzeźby miejskie w postaci instalacji stworzonych z materiałów recyklowych. Niepotrzebne, znalezione, porzucone, przeznaczone do wyrzucenia przedmioty zostały powtórnie wykorzystane. Powstały swoiste pejzaże poprzez transformacje ruchu w formy graficzne. Twórczość, charakteryzuje dynamika, energia, abstrakcja i kolor. Anna zachęca ludzi, obiekty, maszyny, do współistnienia i komunikacji. Ze swobodą, wyzwolona od kulturowych znaczeń czy nakazów Anna Taratiel, powierza swoją prace dowolnej interpretacji, współczesnego człowieka.

 

 

Paraarchitektura

Wykopany odpowiednio głęboki dołek w celu zrównania hamaka z poziomem ziemi, dzięki czemu zmieniła się percepcja osoby odpoczywającej we wgłębieniu. To jeden z tych obiektów, których podstawową cechą jest łamanie stereotypów, ukazanie wielu różnych możliwych sytuacji, w których ten sam obiekt prezentuje coraz to nowe właściwości.. A wszystko ku uciesze dzieci zamieszkujących pobliskie osiedle !!

 

Czytaj również: Kampania promocyjna osiedla "Panorama" w Kaliszu


 

Debata urbanistyczno-kulturalna

Do tematu dyskusji organizatorów zainspirowała refleksja na temat ich własnych działań w ramach Festiwalu. Wilda, dzielnica przez niektórych uważana za najniebezpieczniejszą w mieście, zaniedbaną i biedną. Pojawiły się pytania: Czego potrzebują mieszkańcy Wildy? Kto miałby te potrzeby spełnić? Miasto, organizacje pozarządowe, anarchiści? Jak daleko jest od rewitalizacji do gentryfikacji? Dyskusja urbanistyczno-kulturalna skupiła się na pozytywnym nurcie social art mającym na celu nadanie witalności i świetności dzielnicom, w których istnieje więź lokalnych społeczności. Celem takich akcji jest stworzenie klimatu dzielnic, w których ludzie czują się bezpiecznie, nie są sobie obcy i obojętni, lubią ze sobą przebywać. 

 

 

Mapping 3D 

Na boisku Szkoły Podstawowej przy ul. Różanej miał miejsce niesamowity mapping 3D. Technika ta polega na odpowiednim wykorzystaniu naturalnej architektury i wypukłości brył w celu stworzenia nowego punktu odniesienia. Na strukturze wyświetlane były specjalne animacje tworzące niezwykłą opowieść jako zbiór efektownych sztuczek wizualnych. Ten mapping miał bezpośrednie odniesienie do stylistyki sztuki ulicy, pełny kolorów i street artowych motywów.

 

Czytaj również: Kampania promocyjna osiedla "Panorama" w Kaliszu


 

Rozszerzona rzeczywistość

Projekt zakładał stworzenie rzeczywistości rozszerzonej AR do pięciu animowanych murali. Przygotowana specjalnie na ten cel darmowa aplikacja działająca na smartfonach w systemie android i iphone pozwoliła na otworzenie animacji w kadrze wyznaczonym przez daną fasadę. Główną cechą treści animacji była czysta abstrakcja. Autorzy nie nadali im treści czy symboliki, interesowało ich wprawienie w ruch obrazów, jakie zwykli malować na ścianach.

 

 

Ingerencja w przestrzeń

Festiwal Murali Outer Spaces to już drugie tego rodzaju wydarzenie w Poznaniu organizowane z producentem farb zolokrzemowych TYTAN® EO z efektem fotokatalizy. Podobnie jak w ubiegłym roku łączył w sobie rewitalizację przestrzeni miejskiej w kontekście estetycznym i społecznym oraz działalność artystyczną związaną z kulturą Urban Artu. A wszystko to stało się niezapomnianą dla mieszkańców poznańskiej dzielnicy Wilda – akcją społecznościową, która trwale wpisze się w przestrzeń miejską.

 

2012-06-15
Źródło: Selena / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • praca i co dalej Liczba postów: 170 Grupa: Trudne tema... Dla mnie największy plus Mondi to to, że wszystko masz czarno na białym. Umowa, wynagrodzenie, miejsce pracy – żadnych niespodzianek. Do tego ogarniają mieszkan...
  • Biuro wirtualne Liczba postów: 6 Grupa: Trudne tema... Samo rozwiązanie jako sposób na założenie firmy jest moim zdaniem bardzo fajne. Dobrze, że coś takiego istnieje. Sam przy zakładaniu działalności planuję postaw...
  • Opakowania na przyjęcia Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Sluchajcie.. ja ostatnio Znalazłam świetne opakowania papierowe do muffinek i tulipanów na https://alfatec.pl/ Mega ładne, różne kolory i rozmiary. Fajnie się....
  • Jaki samochód dla firmy? Liczba postów: 1145 Grupa: Trudne tema... Czy ktoś z Was korzystał z Pancars - koszt sprowadzenia auta z USA przy imporcie auta z Kanady? Sam miałem z nimi dobrą współpracę przy ściąganiu auta dla siebi...
  • Akcesoria drogowe Liczba postów: 23 Grupa: Trudne tema... Just like Trustpilot helps you find reputable supplement brands in Canada, an SMM panel helps businesses and influencers build credibility and visibility online...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19667 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 205

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >