Galeria Agora Bytom rośnie w oczach

Galeria Agora Bytom rośnie w oczach

Prace przy budowie Agory Bytom postępują w bardzo szybkim tempie. Obecnie zaawansowanie robót na części placu przekracza harmonogram. Od początku października ruszy budowa parkingu przy ul. Kwietniewskiego Czytaj dalej

Już za rok i dwa miesiące Bytomianie, oraz mieszkańcy regionu, będą mogli odwiedzić wielofunkcyjną galerię Agora Bytom, która powstaje w centrum miasta w pobliżu rynku i głównej ulicy handlowej. Na czterech kondygnacjach galerii o łącznej powierzchni użytkowej 55 000 m2, mieścić się będzie 120 sklepów i punktów usługowych, wieloekranowe kino, liczne kawiarnie i restauracje, a także kameralna sala widowiskowa i powierzchnie biurowe. Zaplanowano także rozbudowaną wewnętrzną przestrzeń publiczną: odwiedzający będą mogli korzystać z przestrzeni placu centralnego, a przed galerią znajdzie się skwer z ławeczkami i fontanną, obsadzony roślinnością.

Generalny wykonawca inwestycji, firma Erbud SA dokłada wszelkich starań, by prace budowlane wykonywane były terminowo, oraz aby w jak najmniejszym stopniu utrudniały życie Bytomianom. Duża intensywność robót podyktowana jest chęcią zmniejszenia do niezbędnego minimum wszelkich niedogodności, wynikających z prowadzenia tak wielkiej i skomplikowanej budowy w ścisłym centrum miasta. Im szybciej zakończy się budowa – tym szybciej przeminą uciążliwości z nią związane.
Przechodnie mijający plac Kościuszki z pewnością zauważyli, że konstrukcja żelbetowa obiektu przerosła już płot i w bardzo szybkim tempie pnie się coraz wyżej. Całość budowy podzielono ze względów technologicznych na trzy segmenty.

- Segment S1 (pierwszy licząc od ul. Piekarskiej) to 2 kondygnacje podziemne i 4 naziemne. – mówi Andrzej Waliszewski, manager projektu Agora Bytom. - Jest on wyjątkowo ciekawy ze względu na sposób wykonania metodą podstropową, zwaną inaczej „górniczą”. Polega ona na usunięciu ziemi do poziomu -1 i stropu kondygnacji -1 posadowionego bezpośrednio na gruncie. Po osiągnięciu wymaganej projektem wykonawczym wytrzymałości, wykonano pod nim kolejny wykop oraz wylano płytę fundamentową na poziomie -2. – tłumaczy Andrzej Waliszewski. – Segment S2 i segment S3 składają się z 1 kondygnacji podziemnej i 4 naziemnych. Obecnie na obu tych poziomach realizuje się prace już na poziomie +2 – wylewane są stropy oraz słupy, które w przyszłości podeprą strop poziomu +3. Zaawansowanie prac na obu tych segmentach sięga już 50-55%. – dodaje.

Jako ciekawostkę można potraktować informację, iż na placu budowy galerii Agora Bytom do dziś zamontowano już 2.200 ton stali – to tylko o 100 ton mniej niż ilość stali, którą zużyto na budowę Mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu. Gdy w roku 1910 cesarz Wilhelm II uczestniczył w jego uroczystym otwarciu – był to wówczas największy wiszący most na świecie.
Ilość wylanego betonu konstrukcyjnego to aż 18.000 m3.  Planowany termin zakończenia prac żelbetowych (łącznie ze stropem) na poziomie +1 w całym obiekcie to koniec listopada 2009. Oddanie budynku w stanie surowym nastąpi w kwietniu 2010.

Inwestorem jest duńska firma Braaten+Pedersen plus Partners. Otwarcie obiektu zaplanowano na listopad 2010 roku. Wartość inwestycji szacowana jest na 90 mln euro.

 

 

Źródło: AGORA BYTOM / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 666

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >