Wymiana grzejników - kiedy trzeba się już na nią zdecydować, to jak to zrobić z głową?

Wymiana grzejników - kiedy trzeba się już na nią zdecydować, to jak to zrobić z głową?

Powoli kończy się okres grzewczy. To dobry czas, aby ocenić nasze ogrzewanie - co nie działało tak, jak powinno, w którym pomieszczeniu było zbyt zimno, jak wyglądały koszty ogrzewania? Pozwoli nam to odpowiedzieć na pytanie, czy grzejniki spełniają swoją funkcję, czy może pora je wymienić. Czytaj dalej

Gdy grzejniki lata świetności mają za sobą

Dlaczego opłaca się wymienić stare grzejniki? W ciągu ostatnich lat technologia produkcji grzejników znacznie się poprawiła, dzięki czemu są one o wiele bardziej energooszczędne niż wcześniej. Grzejniki starego typu mają większą pojemność, a to oznacza o wiele więcej wody, którą trzeba ogrzać. Nowoczesne grzejniki są mniejsze, a jednocześnie są w stanie emitować tyle samo lub jeszcze więcej ciepła, przy znacznie mniejszym zużyciu energii. 


Wymiana grzejników - kiedy trzeba się już na nią zdecydować, to jak to zrobić z głową?

Afro New


Nowoczesne technologie i najwyższej jakości materiały gwarantują trwałość grzejników. Obecnie duży wpływ na ich żywotność, jako zabezpieczenie antykorozyjne, ma powszechnie stosowana pasywacja powierzchni stali fosforanami żelaza. Jednak już w niedalekiej przyszłości standardem w naszym procesie produkcyjnym będzie zabezpieczenie antykorozyjne z wykorzystaniem nanotechnologii. Pozwoli ona na uzyskanie antykorozyjnej powłoki z syntetycznych kamieni szlachetnych w postaci cyrkonu – wyjaśnia Przemysław Piernikowski, Kierownik Działu Badań i Rozwoju z firmy Instal-Projekt.


Gdy planujemy ocieplenie domu lub wymianę kotła

Grzejniki powinniśmy wymienić także wtedy, gdy zmieni się zapotrzebowanie na ciepło. Po tym, jak ocieplimy dom - stare grzejniki mogą być za duże. Również, jeśli instalujemy nowy kocioł, warto zainwestować w cały zestaw grzejników. Po pierwsze, jako część instalacji,  muszą pasować bowiem do rodzaju zamontowanego kotła. Po drugie, chociaż nowy, wydajny kocioł zastąpi ten nieefektywny lub zepsuty, jego wpływ na rachunki za ogrzewanie nie będzie widoczny, gdy w komplecie zostawimy stare i niewydajne grzejniki. 


Wymiana grzejników - kiedy trzeba się już na nią zdecydować, to jak to zrobić z głową?

Indivi New 

 

Czytaj również: Minimalistyczne grzejniki, które wtapiają się w tło


Aby dodatkowo zmniejszyć koszty ogrzewania, grzejniki warto wyposażyć w zawory z głowicami termostatycznymi, które pozwalają regulować temperaturę w wybranych pomieszczeniach -  dodaje Przemysław Piernikowski.


Gdy widzimy oznaki korozji lub grzejnik znów wymaga naprawy

Nie ulega wątpliwości, że grzejniki należy wymienić wtedy, gdy są ewidentnie zniszczone. Warto pomyśleć o tym, gdy są już w gorszym stanie technicznym - jeśli zauważamy pierwsze oznaki korozji i pogarszające się działanie grzejnika, który np. zaczyna przeciekać. Powstawaniu korozji sprzyja czas i słaba jakość wody grzewczej w instalacji. Dlatego, po wymianie grzejników warto używać inhibitora korozji, aby zapobiec skutkom korozji wewnętrznej. 

 

Gdy grzejnik nie pasuje do Twojego stylu

Stare grzejniki często raczej szpecą nasz dom, niż go zdobią. Trendy w projektowaniu i urządzaniu także zmieniają się dość szybko, więc jeśli grzejnik psuje nam efekt metamorfozy lub zwyczajnie nie pasuje już do wnętrza, dobrym pomysłem jest poszukanie czegoś nowego, czegoś w naszym stylu. Dzisiaj produkty można idealnie dopasować do swoich wymagań, dobierając rozmiar, styl, kolor lub wykończenie... To sprawia, że grzejniki mogą być prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Popularność zyskują te pionowe, idealne dla ograniczonych przestrzeni (np. małe mieszkanie, czy salon z dużymi oknami). Takie grzejniki mogą stanowić wyróżniający się element wystroju, zwłaszcza jeśli wybierzemy odważny projekt. 


Wymiana grzejników - kiedy trzeba się już na nią zdecydować, to jak to zrobić z głową?

Tubus

Czytaj również: Spersonalizowany grzejnik ze zdjęciem znanego fotografa

 

Atrakcyjny wygląd nowoczesnych grzejników sprawia, że chcemy je eksponować. To ważne nie tylko ze względu na estetykę, ale i wymiar praktyczny. Zasłanianie grzejników zasłoną powoduje zmniejszanie ich efektywności cieplnej o około 20%, a ich zabudowa, np. ażurową osłoną z drewna wpłynie na utratę nawet 80% sprawności grzejnika – dodaje ekspert Instal-Projekt.


Wymieniasz grzejnik? Zaufaj profesjonaliście

Wymiana grzejników nie jest prosta, dlatego lepiej nie robić tego samemu. Warto skorzystać z pomocy profesjonalisty - instalator pomoże wybrać typ i sposób podłączenia grzejnika, a następnie dokona prawidłowego montażu. To pozwoli uniknąć usterek. Należy pamiętać, że mieszkańcy budynków wielorodzinnych wszelkie zmiany powinni zgłaszać zarządcy obiektu przed przystąpieniem do prac. 


Nowoczesne grzejniki nie tylko przyniosą nam oszczędności, podniosą komfort cieplny, ale będą oryginalną ozdobą domu. Dobrze przemyślana inwestycja, będzie więc opłacalna pod względem użytkowym, ekonomicznym i estetycznym.


Źródło: BlueFox / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 456

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >