Idealna gładkość ścian

Idealna gładkość ścian

Wykorzystanie maszynowych tynków gipsowych nie tylko zapewnia ścianom i sufitom idealną gładkość. Zastosowanie ich znacznie przyspiesza prace wykończeniowe. W trzypokojowym mieszkaniu nie potrwa to dłużej niż dwa, trzy dni Czytaj dalej

Metoda maszynowa – przy pomocy agregatu tynkarskiego – zapewnia wykonawcom łatwość i wydajność prac. Nie bez znaczenia jest wspomniana już szybkość: przy dobrym przygotowaniu i wyszkoleniu ekipy budowlanej potrafi ona położyć od 120 do 150 mkw. dziennie. Tynkowanie trzypokojowego mieszkania może zająć brygadzie dwa, trzy dni, przeciętnego domu jednorodzinnego – tydzień. Szybkie wykonanie tego etapu prac to niewątpliwa korzyść, jako że tuż po nim musi nastąpić przerwa technologiczna na związanie, stwardnienie i wyschnięcie zaprawy gipsowej. Nie musi ona jednak przysparzać stresów i obaw co do końcowych efektów. Wystarczy zapamiętać kilka prostych i podstawowych zasad.

 

Ważne schnięcie

Wysychanie to po prostu odparowanie z otynkowanego podłoża nadmiaru wilgoci. Aby otrzymać optymalną konsystencję roboczą zaprawy gipsowej, przypominającą wyglądem bitą śmietanę, należy w agregacie połączyć gips ze znaczną ilością wody zarobowej. Przykładowo, na 30 kilogramów gipsu maszynowego tynkarskiego, produkowanego w Dolinie Nidy, przypada około 18,5 litra wody (czyli około 61 proc. masy gipsu). Do pełnego związania zaprawy potrzeba zaledwie 15 proc. wody w stosunku do całkowitej masy gipsu. Reszta musi w procesie wysychania tynku odparować.

Szczególnej dbałości tynk gipsowy potrzebuje przez pierwszą dobę, licząc od nałożenia. Zachodzi wówczas końcowy etap uwodnienia zaprawy gipsowej, tworzą się wiązania międzycząsteczkowe, stabilizuje się jej przyczepność do podłoża. Nie wolno wówczas narażać tynku ani na zbyt gwałtowne przeciągi, ani na intensywne suszenie, chronić go też trzeba przed mocnym i bezpośrednim nasłonecznieniem. Po tym dniu wskazane jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.

 

Grubość i temperatura

Czas wysychania tynku gipsowego zależy od grubości jego warstwy oraz temperatury i wilgotności panujących w pomieszczeniu. Zwykle wynosi od 10 do 14 dni. Dla przykładu, 15-milimetrowa warstwa tynku Tempo, przy dobrej wentylacji i odpowiedniej temperaturze powyżej 15 st. C, schnie do 14 dni. Co oczywiste, tynki najszybciej wysychają tam, gdzie przepływ powietrza jest intensywny, najwolniej w narożach, kątach i zakamarkach, gdzie ruch powietrza jest znacznie utrudniony. Z cyrkulacją powietrza nie należy jednak przesadzać.

Generalnie przyjmuje się, że na wysychanie tynków gipsowych należy przewidzieć jedną dobę na każdy milimetr grubości tynku gipsowego. Oczywiście, dotyczy to korzystnych warunków pogodowych. Gdy występują intensywne długotrwałe opady deszczu lub gęste mgły – wilgotność powietrza jest wówczas bardzo wysoka – czas wysychania tynków ulega wydłużeniu.

Temperatura w tynkowanych pomieszczeniach powinna wynosić – zarówno w czasie wykonywania tynków, jak też i podczas dojrzewania i wysychania – od 5 do 25 st. C.

Po wyschnięciu tynk staje się jasny i gładki. Gdy wilgoć odparuje z podłoża i tynku gipsowego do poziomu niższego niż 1 proc., można przystąpić do malowania, tapetowania i innych dowolnych prac wykończeniowych
Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 328

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >