Industrialny design
Architektura współczesna stwarza niemal nieograniczone możliwości kreowania otoczenia. Nowoczesne formy projektowania oraz materiały do realizacji pomysłów roztaczają szerokie pole do popisu zarówno przed projektantami bryły, jak i przed projektantami wnętrz. Szansę mają jednak tylko ci, którzy nie mieszczą się w ciasnych szablonac.
Modernistyczny krajobraz i rynek architektoniczny są otwarte na nowe rozwiązania. Nowe – nie oznacza tu jednak udziwnione, przesadzone czy przeskalowane. Nie chodzi przecież o przerost formy nad treścią – raczej o świeże spojrzenie na przestrzeń. Owocem czego może być realizacja, która z jednej strony wtapia się w nowoczesne otoczenie, a z drugiej jest oryginalna i efektowna.
Przemysłowy charakter
We współczesnych realizacjach architektonicznych często przeważa prostota i oszczędność w formie oraz w materiałach... Ta surowość, która jest wartością samą w sobie, objawia się między innymi w stylu industrialnym. Powstają coraz to nowe budynki biurowe, konferencyjne, nowoczesne uczelnie, biblioteki itp. Zaskakują minimalizmem wystroju, chłodną metaliczną kolorystyką, połyskliwością materiałów – szkła, metalu. Czasem cały efekt łagodzą tylko, i tak skromne, dodatki z drewna. Styl przemysłowy, choć oszczędny, nie znaczy jednak ubogi. Szczególnie, że zagospodarowywane są przy tej okazji ogromne powierzchnie przestrzeni sufitowej budowli użyteczności publicznej.
Minimalistyczne wnętrza
Umiejętnie wykorzystane szarości i czernie, zimny metal, mleczne szkło, jasne światło – taki design wcale nie musi odstraszać. Wręcz przeciwnie. Bogactwo formy i treści zastępowane jest tu wysokiej jakości materiałami – surowymi, nieprzetworzonymi - które tworzą wizualny efekt niewymuszonej prostoty i dosłowności. Budynki sprawiają nieraz wrażenie nie wykończonych – spotykamy pozostawione celowo gołe tynki i cegły, czasem widoczne pod sufitem instalacje wentylacyjne, kable, rury. Wydaje się jednak, że taki styl całkiem pasuje do obrazu pracy biurowej, komputerów, multimediów, stylu biznesowego – słowem: do nowoczesności. Pozbawiona zbędnych dodatków - wręcz oszczędna w wystroju - chłodna, industrialna przestrzeń może być przy tym również elegancka, może tworzyć nastrój powagi, skupienia i koncentracji.
Metalicznie – prosto i stylowo
Ważnym elementem dekoracyjnym każdego wnętrza użytkowego, również tego o prostym przemysłowym charakterze, jest jego sufit - odpowiednio dobrany do stylu i funkcji. Wyobraźmy sobie (na przykład) salę konferencyjną lub inną powierzchnię biurową ze ścianami i przepierzeniami wykonanymi częściowo z mlecznego szkła, połyskującą chłodnymi, metalicznymi detalami i jasnym, ciepłym światłem. Na środku stoi duży, ciężki stół konferencyjny z metalowymi nogami i czarnym matowym blatem, wokół proste designerskie krzesła – a ponad wszystkim metalowy, ażurowy sufit podwieszany. Srebrno-szary lub w odcieniach bieli, perforowany sufit idealnie komponuje się z minimalistycznym wystrojem modernistycznego wnętrza, stanowiąc kontynuację prostej i geometrycznej przestrzeni. Wtapiając się dobrze w koncepcję industrialnej powierzchni użytkowej, sufit podwieszany spełnia również inną funkcję. Maskuje wszelkie niedoskonałości wykończeniowe budynku, a także wszystko to, co zaburza surowość przemysłowej aranżacji i co chcielibyśmy ukryć – wentylację, klimatyzację, alarmy, czujniki i inne instalacje. W sufity podwieszane można również wkomponować odpowiednie oświetlenie.
Estetyka i funkcjonalność
Wśród sufitów podwieszanych firmy Armstrong możemy znaleźć między innymi sufity metalowe Orcal, najbardziej odpowiednie z punktu widzenia projektowania w stylu industrialnym. Płyty sufitowe Orcal powstają z ocynkowanej stali pokrytej elektrostatycznie trwałą warstwą poliestrowej farby proszkowej. Wszystkie płyty z rodziny Orcal oferowane są w wersjach: gładkiej (nieperforowanej), ze standardową perforacją, z mikroperforacją oraz z ekstra mikroperforacją. Srebrzysta szarość i odcienie bieli w kolorystyce płyt elegancko i estetycznie komponuje się z wystrojem wnętrz o charakterze nowoczesnym. Ponadto sufity Orcal montuje się bez trudu, czysto i ekonomicznie na typowych rusztach sufitowych lub na specjalnych systemach zawieszania.
Sufity metalowe posiadają certyfikat zgodności z norma europejska CE oraz określone parametry w zakresie pochłaniania dźwięku i izolacyjności akustycznej. Estetyka i bezpieczeństwo sufitów podwieszanych Orcal koresponduje z ich funkcjonalnością – są trwałe i wygodne w użytkowaniu, ponieważ z łatwością można dbać o ich czystość i konserwację.
Tworzyć rzeczywistość
Kreować przestrzeń można na wiele sposobów - wymyślnie bądź prosto. Każda forma wnosi nową wartość w wygląd otoczenia czy wnętrza. Industrialna prostota, w którą dobrze wpisują się metalowe sufity podwieszane, przynosi oddech i świeżość współczesnej architekturze zmęczonej przesadą, przepychem i skalą.
Sufity metalowe wykonywane są z aluminium lub ocynkowanej stali. Cechują się wytrzymałością i odpornością na uderzenia. Standardowe wykończenie powierzchni to warstwa poliestrowej farby proszkowej o gładkiej, satynowej powierzchni. Dzięki wykonywanym w kasetonach otworach (tzw. perforacji) i zastosowaniu odpowiednich wkładów akustycznych sufit może spełnić wysokie wymagania akustyczne zarówno w zakresie izolacyjności jak i pochłaniania dźwięku. Perforacja może mieć różne formy – w standardzie od 60% do 1% powierzchni otwartej płyty (otwory o średnicy zaledwie 0,7mm). Jako wypełnienie płyt stosuje się różne rodzaje wkładów np. czarną fizelinę. W ofercie znajduje się wkład PREMIUM B15 –z czarną flizeliną i płytą mineralną 15mm (do pomieszczeń, w których istnieje potrzeba uzyskania wysokiego poziomu zarówno pochłaniania, jak i izolacyjności akustycznej).
Do grupy metalowych sufitów Armstrong ORCAL należą różne zestawy, różniące się systemem zawieszenia, a także kształtem, wymiarami i krawędziami płyt. Dzięki temu można je dostosować do przeznaczenia pomieszczenia i upodobań estetycznych projektanta.
Płyty mogą być montowane na konstrukcjach, które pozostają widoczne, częściowo ukryte w niewielkiej szczelinie między płytami (Axal) lub całkowicie ukryte (CLIP-IN). Systemy sufitów Hook-On i Fastrak pozwalają na niemal dowolne kształtowanie układu sufitu pod względem wymiarów płyt i kierunku przebiegu konstrukcji nośnej.
Sufit AXAL VECTOR montuje się od dołu, dlatego do jego instalacji wystarczy minimalna odległość miedzy stropem, a rusztem sufitu podwieszanego. Axal charakteryzuje się unikalnym wzorem. Wykorzystuje popularny ruszt T24 dając w efekcie sufit z konstrukcją ukrytą. Jest ona schowana w cieniu powstającym w wąskiej 6mm szczelinie pomiędzy płytami.
ORCAL CLIP-IN 3 mm (lub 5 mm) - sufit metalowy z ukrytą konstrukcją – montowany na konstrukcji Orcal 3000 pozwala uzyskać monolityczny wygląd sufitu. Płyty demontuje się w dół. Jako uzupełnienie w systemie Clip-in Znajduje się CLIP-IN SWING DOWN (płyta uchylna) do miejsc, gdzie wymagany jest częsty i regularny dostęp do przestrzeni międzysufitowej.
Sufit FASTRAK o linearnym układzie konstrukcji sufitów metalowych jest szczególnie uniwersalny. Szerokie profile nośne C, są zwykle rozmieszczane w taki sposób, aby dopasować podział sufitu do modułów konstrukcyjnych pomieszczenia i akcentować konkretny, wybrany kierunek. Konstrukcja ta może również wyznaczać położenie ścian działowych.
Prostokątne wypełnienia ORCAL HOOK-ON przeznaczone są szczególnie do pomieszczeń wielkoprzestrzennych i korytarzy. Zastosowanie ukrytego systemu podwieszenia pozwala uzyskać monolityczny wygląd sufitu. Panele ORCAL Hook-On są przystosowane do montażu na konstrukcji ORCAL 3000.
Sufity ORCAL PLANKS – ich najpopularniejszym zastosowaniem są korytarze, gdzie płyty są swobodnie oparte na profilach przyściennych.
Sufity metalowe ORCAL dostępne również ze standardowym wykończeniem krawędzi płyt – BOARD, TEGULAR, FLUSH TEGULAR, MICROLOOK.
Źródło: YASNA Communications / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jakie dodatki wnętrzarskie uprzyjemnią nam pobyt w... Liczba postów: 15 Grupa: Wnętrza Adding cozy interior design accessories like soft cushions, warm blankets, and stylish rugs can make staying at home more enjoyable. Small indoor plants and cre...
- nowoczesne łóżko Liczba postów: 221 Grupa: Najnowsze t... A co powiesz na te modele https://madar24.pl/meble/lozka/lozka-200 x200/? Estetyczne i funkcjonalne. Nowoczesny design pasujący do każdej aranżacji, duża powierz...
- suszarki łazienkowe (do ręczników itp.) Liczba postów: 68 Grupa: Najnowsze t... W przypadku małych łazienek, gdzie przestrzeń na podłodze jest ograniczona, suszarka ścienna stanowi efektywny sposób na oszczędność miejsca. Montaż na ścianie....
- Jaka powinna być nowoczesna łazienka? Liczba postów: 35 Grupa: Wnętrza Bardzo estetycznym rozwiązaniem na okna w łazience jest folia, oczywiście poza estetyką ma też korzystne rozwiązanie, poczytać o nich i zobaczyć jak się prezent...
- Stylowa i funkcjonalna łazienka - zakupy Liczba postów: 19 Grupa: Najnowsze t... Warto zainteresować się folią przełączalną, jeśli zależy wam na nowoczesnym wyglądzie łazienki oraz oszczędności energii. Na blogu SmartFoil znajdziecie szczegó...