Innowacyjne metody oszczędzania energii

Innowacyjne metody oszczędzania energii

Inteligentne budynki samodzielne generujące i oszczędzające energię to kwestia niedalekiej przyszłości.

 

Można się było o tym przekonać podczas targów Intersolar oglądając stoisko Schüco International, na którym prezentowano zaawansowane systemy służące do pozyskiwania energii i sterowania jej zużyciem w ramach jednego budynku.

 

 

Firma Schüco, wprowadzając na całym świecie program Energy3 pokazuje, w jaki sposób można pozyskiwać darmową energię ze słońca wykorzystując wydajne panele fotowoltaiczne dostosowane do architektury każdego budynku, oszczędzać ją dzięki ultra ciepłym oknom, drzwiom i fasadom, jak również kontrolować jej zużycie.

 

Czytaj również: Dachówki solarne czyli kolektory słoneczne w dachówkach

 

Dzięki zaawansowanym systemom sterowania budynek w standardzie Energy3 sam generuje potrzebną mu energię i rozdziela ją na poszczególne zadania. To przełomowy krok w dziedzinie energooszczędności.

 

Ekologiczne technologie dla każdej architektury

 

Ogniwa cienkowarstwowe Schüco to pionierskie rozwiązania, które nie tylko pozwalają dostarczać darmową energię niemal przez cały rok, lecz również są przyjazne środowisku. Nowe moduły Schüco MPE serii BL (Blackline) produkowane w technologii mikrokrystalicznej uzyskują jeszcze większe wydajności, bez względu na stopień rozproszenia światła, orientację względem kierunków świata czy temperaturę pracy.

 

Czytaj również: Program dopłat do kolektorów słonecznych

 

Minimalne zużycie surowców oraz brak zawartości kadmu i ołowiu czynią te produkty w pełni zrównoważonymi środowiskowo. Ich uniwersalność i szerokie możliwości stosowania w budynkach o różnym przeznaczeniu została dodatkowo poszerzona, dzięki dwóm nowym systemom montażu.

 

MSE 100 to nowatorskie rozwiązanie pozwalające na subtelną integrację cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych z dachem skośnym. Jednolita powierzchnia złożona z zachodzących na siebie modułów w kolorze czarnym harmonizuje z każdym rodzajem pokrycia: gontami, blachodachówką a nawet klasyczną holenderką. Bezramowa konstrukcja pozwala na zwiększenie powierzchni modułów i nie powoduje obciążeń więźby dachowej. Szczelny system jest montowany za pomocą zaledwie kilku elementów oraz nie wymaga użycia membrany wodoodpornej.

 

 

Dachy płaskie o minimalnych projektowanych obciążeniach mogą teraz również generować energię, dzięki nowemu systemowi montażu modułów polikrystalicznych MSE 210 Aero. Został on opracowany pod kątem maksymalnego i bezpiecznego zagospodarowania nieużywanych powierzchni dachów hal magazynowych czy produkcyjnych. Wszechstronne rozwiązanie bazuje na prefabrykowanych elementach, pozwalających na szybki montaż rzędów modułów.

 

Czytaj również: Jak zaoszczędzić energię w domu?

 

Elastyczna konstrukcja umożliwia ominięcie przeszkód poprzez przesuwanie lub unoszenie szyn montażowych. Wmontowane owiewki stanowią skuteczną ochronę przed naporem wiatru. Optymalna orientacja ogniw pod kątem 15° do dachu i w kierunku południowym zapewnia maksymalne uzyski solarne.

 

Odwiedzający targi architekci i inwestorzy mogli również zobaczyć przyszłościowe rozwiązania fotowoltaiki zintegrowanej ze stałymi i ruchomymi elementami fasadowymi. Cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne ProSol TF są wysoko cenione przez projektantów za indywidualne możliwości kreowania ich wyglądu i szerokie opcje integracji z różnymi elementami powłoki budynku, takimi jak fasady, świetliki dachowe, osłony przeciwsłoneczne czy nawet balustrady.

 

Kolejną innowacją, która pomoże zwiększyć efektywność pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca jest nowa seria centralnych inwerterów z serii CN 05, które mogą być użytkowane na zewnątrz budynku. Trwała podstawa i obudowa ze stali nierdzewnej gwarantują odporność urządzenia na zmienne warunki pogodowe.

 

Czytaj również: Energooszczędne i ekologiczne rozwiązanie zasilania

 

Inwertery zaprojektowane specjalnie do współpracy z cienkowarstwowymi modułami Schüco w ramach dużych instalacji mogą osiągać wydajność pracy na poziomie nawet do 98%. Starannie przemyślane połączenia AC/DC oraz wbudowane zabezpieczenia przeciwprzepięciowe dają możliwość tworzenia wielowariantowych połączeń i najwyższe bezpieczeństwo instalacji.

 

Zaawansowana kontrola energii

 

Oszczędzanie energii polega nie tylko na jej efektywnym pozyskiwaniu, lecz również na kontrolowanym użytkowaniu jej dostępnych zasobów. Kluczowym założeniem w filozofii E3 jest przechowywanie i wykorzystywanie energii w miejscu jej wytworzenia, czyli w budynku. W ten sposób unika się niepotrzebnych strat powstających na etapie transportu.

 

Nowy „manager energii” Schüco E3 Tower łączy wszystkie urządzenia generujące energię, panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne w ramach jednej sieci dystrybucji zlokalizowanej w budynku. Odpowiada za magazynowanie, rozdział i kontrolę przepływu energii zarówno cieplnej, jak i elektrycznej. W systemach połączonych z zasilaniem sieciowym, pobiera odpowiednią ilość energii do zasilania urządzeń lub oddaje jej nadwyżkę do sieci publicznej.

 

 

Przyszłościowa technologia może być stosowana zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych kompleksach o przeznaczeniu komercyjnym.Przebieg pracy systemu oraz jego wydajność można teraz sprawdzić i skorygować z każdego miejsca na ziemi, za pośrednictwem Schüco Sunalyzer Web Portal, zbierającym dane z jednego lub kilku rejestratorów.

 

Czytaj również: Odpowiednie wykorzystanie deszczówki

 

Projektanci systemów solarnych mogą korzystać z mobilnego dostępu do zebranych danych za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu z systemem operacyjnym Android i zainstalowaną aplikacją Sunalyzer Web Portal App. Pozwala ona nie tylko monitorować, lecz również zmieniać parametry pracy urządzeń w sposób gwarantujący ich pełną efektywność.

Źródło: Echo PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 817

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >