Innowacyjne szanse gospodarcze również dla Polski.

Innowacyjne szanse gospodarcze również dla Polski.

Nowe możliwości, nowe rozwiązania, nowe drogi rozwoju – mimo kryzysu są sposoby na ożywienie polskiej gospodarki. Inwestorzy chcą bardziej przemyślanych i opłacalnych projektów, dlatego robi się miejsce dla innowacyjnych rozwiązań gospodarczych. Czytaj dalej

Co?


Takie szanse widzą firmy zajmujące się projektowaniem i zarządzaniem realizacją inwestycji. O jaką nowość chodzi? - Pojawia się szansa na długo oczekiwane Partnerstwo Publiczno-Prywatne – mówi Con Murphy, dyrektor zarządzający PM Group Polska. Jest to typ współpracy samorządów, a także całych państw z biznesem prywatnym. Partnerstwo obejmować może różne dziedziny, m.in. budownictwo mieszkań na wynajem, centrów sportowo-rekreacyjnych, parkingów, szkół, budowę dróg i autostrad. Fundamentalna jest tutaj wspólnota działań sektora publicznego i prywatnego. Zachodnio-europejskie doświadczenie pokazuje, że tego typu współpraca jest bardzo opłacalna dla obu stron.

Gdzie?

Przykładem współdziałania sektorów publicznych i prywatnych na świecie jest szybka linia kolejowa Perpignan-Figueras łącząca Hiszpanię i Francję. Budowę sfinansował sektor publiczny obu krajów, kredyty bankowe oraz konsorcjum TP Ferro. W Grecji zbudowano w ten sposób obwodnicę Aten, w którą zainwestowała firma Attiki Odos S.A. Jednym z największych projektów, w których zaangażowany jest PM Group, jest białoruski projekt rekultywacji i ponownego wykorzystania terenów zdegradowanych przez katastrofę w Czarnobylu na Ukrainie. W Irlandii natomiast specjalizująca się w projektach medycznych, a należąca do PM Group, firma architektoniczna Devereaux angażuje się w modernizację szpitali. - Tego typu działania to przyszłość także polskiej służby zdrowia, która potrzebuje zmian, a nie da się ich przeprowadzić bez solidnego, finansowego zastrzyku – argumentuje Con Murphy.

Czy jest to opłacalne?


Prywatne firmy, które zainwestują w publiczne projekty, odzyskają a nawet pomnożą swoje pieniądze, ponieważ przez określoną liczbę lat będą czerpać profity z działalności przedsięwzięcia, które pomogły sfinansować. Oznacza to, że będą zarabiać na działalności szpitala, spalarni śmieci lub innej inwestycji.
– Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że firmom zależeć będzie na tym, aby inwestycje, w które będą zaangażowane, były dostosowane do potrzeb rynkowych, a także ekonomicznie przemyślane i rozplanowane – mówi dyrektor zarządzający PM Group Polska. –  Jednym słowem, że będą racjonalne. Korzyści z tego odczują nie tylko owe firmy, ale też ci, którzy będą korzystać z ukończonych projektów – dodaje.

Dlaczego właśnie Polska?

Polska, mimo kryzysu, jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Jako jedyna w Europie zanotowała w ubiegłym roku dodatni przyrost PKB. – To bezpieczny i przewidywalny rynek, odporny na takie zawirowania, jakie dotknęły inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej - mówi Con Murphy. Przewiduje, że kiedy kryzys się skończy, Polska będzie należała do czołówki krajów, w których firmy będą chciały inwestować, także w rozwój infrastruktury i usług, które powinny zapewniać samorządy i rząd. – Nadal wierzę w to, że Polska okaże się tygrysem Europy – dodaje dyrektor zarządzający PM Group Polska.

 

 

Źródło: Profit Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 388

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >