Instalacje grzewcze - kiedy stary kocioł wymaga wymiany?

Instalacje grzewcze - kiedy stary kocioł wymaga wymiany?

Kocioł jest najważniejszym elementem instalacji grzewczej. Jego prawidłowe funkcjonowanie wpływa na wydajną pracę instalacji, dlatego powinien on być poddawany regularnym przeglądom technicznym. Częste usterki kotłów grzewczych bywają niekiedy pierwszym sygnałem alarmowym do wymiany urządzenia. Na jakie znaki ostrzegawcze należy zwrócić szczególną uwagę? Czytaj dalej

 

Prawidłowe funkcjonowanie urządzenia grzewczego ma kluczowe znacznie dla komfortu domowników, a także kosztów eksploatacji budynku. Konieczne jest wobec tego bieżące monitorowanie jego pracy, a w przypadku drobnych usterek – ich natychmiastowa eliminacja. Należy pamiętać jednak, że kotły grzewcze to urządzenia, które w wyniku eksploatacji tracą wydajność. Warto wtedy rozważyć ich wymianę na system nieco bardziej innowacyjny, cechujący się większą sprawnością. Jakie czynniki przemawiają za wymianą instalacji grzewczej? Wskazują eksperci marki Vaillant.


Instalacje grzewcze - kiedy stary kocioł wymaga wymiany?

 

Kocioł grzewczy – kiedy wymienić go na nowy?

Sygnałów alarmujących o złym stanie technicznym urządzenia jest naprawdę wiele. Warto wobec tego natychmiast reagować na wszelkie usterki i problemy, które występują podczas użytkowania sprzętu, a także na znaki, które wskazują, że urządzenie nie pracuje już w sposób wydajny. Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

  • Czas eksploatacji urządzenia – zazwyczaj okres żywotności kotłów grzewczych dobiega końca po 10 latach. Po tym czasie należy mieć na uwadze, że urządzenie będzie znacznie bardziej podatne na wszelkiego rodzaju usterki mechaniczne. Nie będzie z pewnością pracowało w sposób wydajny oraz oszczędny.

 

  • Zapowietrzanie się kotła – znacznie obniża to sprawność przekazywania ciepła, powodując niedogrzanie pomieszczeń znajdujących się najdalej od źródła ciepła. Zwiększa to zużycie paliwa w kotle oraz podnosi opłaty związane z ogrzewaniem.

 

  • Dym z zasobnika paliwa – to najbardziej niebezpieczna awaria, która powinna być natychmiast naprawiona. Wraz z dymem z zasobnika paliwa ulatniają się zagrażające zdrowiu oraz życiu substancje. Do najgroźniejszych zalicza się czad. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Do najczęstszych należą: niedrożny kanał spalinowy, niski ciąg kominowy czy niewłaściwe połączenie pieca z kominem podczas montażu.

 

Do czynników, które świadczą o wyeksploatowaniu urządzenia, z pewnością należy także:

 

  • wydawanie dziwnych dźwięków przez urządzenie;

  • niedostatecznie podgrzana woda;

  • nieciągły strumień wody;

  • zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie.

 

Kocioł kondensacyjny zamiast tradycyjnego

Kiedy kocioł grzewczy jest stary i ulega częstym awariom, warto zastąpić go nowym urządzeniem. Wymiana starego kotła na nowoczesny daje wiele korzyści, wśród których najważniejsza jest znacznie większa wydajność urządzenia. Przy mniejszej ilości paliwa wygeneruje ono więcej ciepła oraz szybciej zareaguje na zmianę temperatury na zewnątrz. 


Instalacje grzewcze - kiedy stary kocioł wymaga wymiany?

 

Czytaj również: Kocioł na paliwo stałe a ogrzewanie podłogowe

 

Decydując się na zmianę urządzenia grzewczego, rozważ wybór kotła kondensacyjnego. Tak jak kocioł tradycyjny, może on podgrzewać wodę zasilającą instalację ogrzewania budynku do wysokiej temperatury. Posiada ponadto szereg nieco bardziej innowacyjnych rozwiązań, które redukują negatywny wpływ na środowisko naturalne. Kotły kondensacyjne efektywniej wykorzystują energię uwalnianą podczas spalania gazu, ponieważ pobierają ciepło również ze spalin. Pomaga to obniżyć koszty energii i emisję szkodliwych związków nawet o 30%. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych kotłów?


  • Palniki kotłów kondensacyjnych zwykle mają nowoczesną konstrukcję umożliwiającą modulację mocy w szerokim zakresie. Zachowują korzystny współczynnik nadmiaru powietrza, co jest warunkiem efektywnego spalania gazu i niskiej emisji zanieczyszczeń.

  • Kotły kondensacyjne są wyposażone w wentylator wymuszający dopływ do palnika określonej ilości powietrza. W związku z tym mają też zamkniętą komorę spalania. Dzięki temu są bezpieczniejsze od większości zwykłych kotłów z otwartą komorą, ponieważ nie stwarzają ryzyka zaczadzenia.

 

Ekologiczny argument za wymianą urządzenia grzewczego 

Obecnie bardzo istotnym argumentem we wszelkich dyskusjach na temat wyboru sytemu ogrzewania jest aspekt środowiskowy. Kotły grzewcze, w których często spala się śmieci oraz niskiej jakości węgiel, są przyczyną wzrostu zanieczyszczenia powietrza. Wpływają na powstawanie bardzo niebezpiecznego dla życia i zdrowia smogu, który nasila się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Kotły kondensacyjne są bardziej przyjazne dla środowiska, a jednocześnie oszczędne dla użytkownika.


Instalacje grzewcze - kiedy stary kocioł wymaga wymiany?

 

Czytaj również: Kotły nowoczesnej generacji z techniką kondensacyjną - dlaczego warto wymienić stary kocioł na taki właśnie?

 

W ostatnim czasie powstało wiele programów, zarówno rządowych, jak i lokalnych, których celem jest walka ze wzrostem zanieczyszczeń. Pozwalają one m.in. na dofinansowanie do wymiany instalacji grzewczej. Dzięki programowi „Czyste Powietrze” można uzyskać dofinansowanie do wymiany starego, nieefektywnego źródła ciepła opalanego paliwem stałym. Dzięki udziałowi w tego typu inicjatywach można nie tylko zadbać o środowisko naturalne, ale także znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu domu lub mieszkania. 

 

Szereg programów dedykowanych właścicielom starych kotłów grzewczych może okazać się kolejnym bodźcem, który przekona ich do zmiany swojego urządzenia. Marka Vaillant wychodzi naprzeciw ich potrzebom z innowacyjnymi rozwiązaniami. Oferuje nowoczesne kotły kondensacyjne w zestawach z energooszczędnymi zasobnikami ciepłej wody, regulatorem systemowym multiMATIC 700 oraz elementami systemu powietrzno-spalinowego i osprzętu – o 1200 zł taniej.


Źródło: They PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 241

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >