Instrukcja renowacji drewnianych domów, mebli i altan ogrodowych po zimie

Instrukcja renowacji drewnianych domów, mebli i altan ogrodowych po zimie

Za oknami coraz częściej pokazuje się słońce, topnieją śniegi, podnosi się temperatura. To ewidentne znaki, że powoli nadchodzi wiosna. Czas więc ocenić, jakich zniszczeń w naszym ogrodzie dokonała zima. Czytaj dalej

Pod połaciami śniegu nie widać, jaką krzywdę ta pora roku wyrządza naszemu skrawkowi zieleni. Wpływ na negatywne zmiany ma nie tylko niska temperatura, ale i wilgoć, które niszczą zarówno rośliny, jak i, a może przede wszystkim to, co drewniane w naszym ogródku. Odpowiadamy na pytanie, jak zadbać wiosną o ogrodową stolarkę.


Olej do drewna przetestowany w fińskim klimacie

Zima z pewnością dała się we znaki meblom ogrodowym i małej architekrturze ogrodowej wykonanej z drewna. Zacznijmy od dokonania oględzin ich stanu. Jeśli powierzchnia lakieru i drewna nie nosi śladów zniszczenia, meble ogrodowe wystarczy oczyścić przy pomocy szczotki i wody. Jeśli jednak zauważymy oznaki korozji biologicznej (takiej jak sinice czy grzyby), otarcia, zarysowania lub zszarzenie od słońca, meble trzeba będzie zeszlifować papierem ściernym aż do surowego drewna. To konieczne, by zaimpregnować je w celu zabezpieczenia przed wodą i mikroorganizmami. Głęboko wnikający impregnat o działaniu biobójczym (taki jak np. Impregnat Extra marki Drewnochron) nałożyć należy na oczyszczoną i odpyloną powierzchnię.


 

 

Ochrona drewna przed warunkami zewnętrznymi

Kiedy impregnat wniknie w strukturę drewna i wyschnie, dobrze będzie zabezpieczyć powierzchnię dwiema warstwami lakierobejcy. Lakierobejca utworzy powłokę ułatwiającą zmywanie kurzu oraz chroniącą drewniane powierzchnie mebli ogrodowych przez uszkodzeniami mechanicznymi i światłem słonecznym. W sprzedaży dostępne są różne barwy i odcienie lakierobejc do drewna. Ponieważ są to produkty bardzo wysokiej jakości, polecamy je przede wszystkim do malowania i renowacji najbardziej reprezentacyjnych powierzchni. Właśnie takich, jak komplet ulubionych mebli ogrodowych.

 

Nie trzeba też być zapalonym majsterkowiczem, by samemu odnowić swoją altankę czy ławkę. Warto zapamiętać: malując płot lub inne powierzchnie pionowe, możemy swobodnie użyć ekonomiczniejszego od lakierobejcy preparatu o właściwościach hydrofobowych, takiego jak Drewnochron Bariera Plus z woskiem. Pomalowane nim drewno wygląda bardzo estetycznie. Drewnochron Bariera Plus tworzy na powierzchni drewna powłokę hydrofobową, która odpycha wodę. Dzięki temu preparat zapewnia doskonałą ochronę przed wilgocią. Cząsteczki wody odpychane są od zabezpieczonej Barierą Plus powierzchni drewna, a krople spływają nie powodując jego nasiąkania. Dzięki wzbogaconej recepturze, Bariera Plus chroni także powłokę drewna przed rozwojem grzybów pleśniowych i glonów.  

 

 


Konserwacja drewna: Lakierobejca żelowa marki Drewnochron - najlepsza ochrona drewna

 

Równie ważny co oczyszczenie drewna i wybór odpowiednich środków, będzie sposób jego zabezpieczania. Najskuteczniejszą metodą malowania drewna jest metoda zanurzeniowa. O ile jednak dość łatwo zastosować ją w przypadku sztachet stawianego od nowa płotu, o tyle w  większości przypadków będzie to jednak niemożliwe. Drewno ogrodowe powinniśmy zabezpieczyć zatem przy użyciu pędzla, mocno wcierając preparat. (Nie da się wykonać tego dobrze tego wałkiem.) Nie warto oszczędzać także na środkach dekoracyjno-ochronnych. Często drewno pomalowane jedną warstwą wierzchnią lakierobejcy lub Bariery Plus wygląda tak dobrze, że kusi aby w tym stanie je zostawić. To błąd. Niedokończone zabezpieczenie drewna zemści się w postaci mniejszej odporności powłoki. Dwie lub trzy warstwy wierzchnie pozwolą natomiast cieszyć się dobrym wyglądem stolarki ogrodowej przez kilka następnych lat.

 

Źródło: Royal Brand PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 381

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >