Inteligentne urządzenia regulujące temperaturę: regulatory temperatury

Inteligentne urządzenia regulujące temperaturę: regulatory temperatury

Życie w naszych domach i mieszkaniach stało się dziś znacznie łatwiejsze niż kiedykolwiek. W zasięgu ręki mamy bowiem innowacyjne technologie i produkty, które sukcesywnie poprawiają standard i komfort naszej codzienności Czytaj dalej

Oprócz zaawansowanych i coraz tańszych urządzeń telekomunikacyjnych, komputerowych, AGD czy RTV, mamy do dyspozycji również szereg funkcjonalnych rozwiązań, które sprawiają, że nasze domy i mieszkania stają się coraz bardziej inteligentne, przyjazne dla domowników i otoczenia, a także oszczędne w użytkowaniu. Pośród nich znajdują się m.in. nowoczesne systemy umożliwiające optymalne zarządzanie ciepłem w domu. Ekspert – Maciej Leonhard z firmy LARS - odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania związane z regulacją komfortu cieplnego.

W jaki sposób można zarządzać ciepłem w domu?
Najlepszym i najbardziej praktycznym sposobem kontrolowania temperatury, a tym samym zużycia energii i ciepła w naszych domach, mieszkaniach oraz biurach, jest zastosowanie odpowiedniego urządzenia regulacyjnego (np. AURATON). Nowoczesne regulatory temperatury, komunikując się przewodowo lub bezprzewodowo z mechanizmem grzewczym, sterują w ten sposób jego pracą.

 

Czym jest regulator temperatury?
Regulatory temperatury AURATON to niewielkich rozmiarów urządzenia sterujące o nowoczesnej i prostej estetyce. Mogą współpracować niemal z każdym rodzajem instalacji grzewczej, jaki można spotkać w polskich domach – również z ogrzewaniem podłogowym. Ze względu na sposób instalacji, regulatory możemy podzielić na przewodowe i bezprzewodowe. Urządzenia przewodowe kierują pracą wszelkich rodzajów instalacji grzewczych, przesyłając sygnał do źródła wytwarzania ciepła za pomocą przewodu. To niezwykle funkcjonalne produkty wyposażone w inteligentne zewnętrzne lub wbudowane czujniki temperatury, które dzięki posiadanemu własnemu zasilaniu (baterie) znacznie oszczędzają energię. Można na nich ustawić trzy poziomy temperatury: dzienną, nocną oraz przeciwzamrożeniową, w 7-dniowym cyklu programowania. W sprzedaży dostępne są również regulatory specjalnie przeznaczone do sterowania ogrzewaniem elektrycznym (np. wszelkiego rodzaju matami podłogowymi). Przykładowo AURATON 3000 DUAL SENSOR posiada przydatną funkcję „Dual Sensor”, która umożliwia jednoczesne kontrolowanie temperatury podłogi i powietrza. Regulatory przewodowe AURATON to przede wszystkim nowoczesne i inteligentne systemy regulacji wyposażone we wszelkie nowinki technologiczne. Ich prostota w obsłudze, estetyczny wygląd i stosunkowo niska cena sprawiają, że są na rynku bezkonkurencyjne.

Regulatory bezprzewodowe AURATON zarządzające temperaturą we wnętrzach, komunikują się z urządzeniami grzewczymi bezpośrednio, wysyłając sygnał drogą radiową. Modele te (np. AURATON 2020 TX PLUS) mogą działać w dwóch cyklach – pierwszy: od poniedziałku do piątku z funkcją czterech zmian temperatury o dowolnej porze oraz drugi: sobota i niedziela, z funkcją dwóch zmian. Można w nich ustawić pięć poziomów temperatury (w tym również przeciw zamarzaniu instalacji) z dokładnością 0,5 st. C w przedziale od 5 – 27 st. C. Ponadto urządzenia bezprzewodowe AURATON wyposażone są w wysuwaną, ergonomiczną i teleskopową antenę obrotową, która umożliwia dobranie optymalnej pozycji sterownika. Ponieważ obecnie niemal w każdym wnętrzu znajduje się co najmniej kilka innych urządzeń bezprzewodowych (np. telefony, komputery), sterowniki z tej serii mają także możliwość zmiany kodu komunikacyjnego, co skutecznie eliminowanie ewentualne zakłócenia podczas pracy sterownika oraz znacznie ułatwia obsługę serwisową. Regulatory kierujące pracą urządzeń grzewczych bez zbędnego okablowania posiadają również specjalne podstawki, dzięki czemu można je ustawić w dowolnym miejscu (np. AURATON 2100 TX), nawet na biurku. Ich nowoczesny wygląd sprawia, że w każdym mieszkaniu i biurze sprawdzą się także jako designerskie, ale przede wszystkim użyteczne gadżety.

Czy instalacja regulatora temperatury to drogie rozwiązanie?

Nie, wręcz przeciwnie! Urządzenie regulacyjne AURATON to koszt rzędu 120-300 zł (w zależności od modelu), który i tak bardzo szybko się zwraca, bo już w pierwszych miesiącach użytkowania. Dzięki zastosowanej innowacyjnej technologii, inteligentne regulatory temperatury mogą przyczynić się nawet do 30% oszczędności energii, a to oznacza również znacznie niższe opłaty za ogrzewanie. Jeśli więc chcemy cieszyć się komfortem cieplnym w naszych domach i mieszkaniach, nie ma lepszego rozwiązania niż wyposażenie instalacji grzewczej w odpowiedni regulator temperatury, który daje gwarancję ekonomicznej i efektywnej pracy systemu i realną oszczędność pieniędzy.

Czy instalacja regulatora temperatury jest skomplikowana?
Nie. Aby zainstalować regulator temperatury współpracujący z systemem grzewczym, który posiadamy w domu, nie ma konieczności prowadzenia skomplikowanych prac remontowych, jak kucie ścian i prowadzenie okablowania. Montaż urządzeń AURATON jest prosty, szybki i czysty, dlatego nie trzeba z nim czekać do generalnego remontu czy wymiany instalacji grzewczej.

 

 

Czy istnieją urządzenia regulujące pracę pompy wodnej?
Tak. Oprócz regulatorów temperatury kontrolujących pracę kotłów grzewczych i kaloryferów, na rynku istnieją również rozwiązania, które poprawiają efektywność działania większości urządzeń zasilanych pompami wodnymi. Sterowniki do pomp (np. AURATON 1111 Multi, AURATON 1105 i nowość AURATON 1106) mogą bowiem współpracować zarówno z pompami obiegowymi centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, jak również termo kominkiem w układzie C.O. oraz tradycyjnymi nawiewowymi kotłami C.O. na miał i węgiel.

 

Czy regulacja temperatury może być pomocna tylko w sezonie zimowym (grzewczym)?
Nie. Optymalne zarządzanie temperaturą w domu i mieszkaniu, a także w biurach jest niezwykle ważne przez cały rok. Dlatego inteligentne regulatory temperatury jesienią i zimą współpracują z urządzeniami grzewczymi, a wiosną i latem wspomagają pracę urządzeń klimatyzacyjnych. Wystarczy więc wyposażyć domową (lub biurową) instalację w jeden regulator, który zatroszczy się o komfort cieplny w naszych wnętrzach nie tylko zimową porą.

Odpowiedzi na pytania udzielił pan Maciej Leonhard z firmy LARS, producenta zaawansowanych technologicznie rozwiązań do inteligentnego domu, m.in. regulatorów temperatury i sterowników do pomp AURATON.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Yasna Communications Sp. z o.o./budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 469

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >