Inwestycja w gruntową pompę ciepła – część 2

Inwestycja w gruntową pompę ciepła – część 2

Decydując się na montaż gruntowej pompy ciepła, warto uwzględnić instalację już na etapie projektowania budynku. Dzięki temu nie tylko zapewnimy jej odpowiednią wydajność, ale także zmniejszymy koszt inwestycji. Czytaj dalej

 

 Co warto wiedzieć o źródłach energii i jak zredukować zbędne wydatki?  

 

Co warto wiedzieć o odwiertach?

Odwierty na potrzeby źródła dolnego wykonywane są przez specjalistyczne firmy. Warto korzystać z usług renomowanych przedsiębiorstw, bowiem to głównie od źródła zależy efektywność całego systemu grzewczego. Powinniśmy też zadbać o to, by przygotowany został projekt geologiczny oraz dokumentacja wykonawcza.

 

W przypadku odwiertów do kolektorów pionowych, głębokość dostosowywana jest do mocy wybranej pompy. Ważna jest łączna liczba metrów bieżących wszystkich odwiertów. Nieważne zatem czy będą to trzy otwory po 40 m czy jeden 120 m. Warto jednak zostawić pewien zapas wykonując 10-15% więcej niż zaleca producent. Prace najlepiej wykonywać jeszcze przed wylaniem fundamentów budynku. Można oczywiście zrobić w momencie, kiedy dom jest już gotowy, jednak ze względu na duże gabaryty urządzeń wiertniczych jest to utrudnione – mówi Piotr Słaby z firmy Nateo.

 

Czytaj również: Systemy grzewcze na EURO 2012

 

Odwierty wykonuje się w temperaturach dodatnich. Wiertnica umocowana jest ciężarówce, która musi wjechać na teren działki. Prace odbywają się metodą płuczkową. Urobek, czyli pozostałości skał/ziemi, które powstają w trakcie wiercenie są wypłukiwane są wodą i przenoszone do otworu płuczkowego. Niezbędny jest zatem hydrant lub studnia. Ewentualnie wodę można przywieźć cysterną. Wywiercenie 100 metrowego otworu i umieszczenie w nim rur polietylenowych trwa kilka godzin. 

 

Wybieramy pompę

Szeroka oferta pomp gruntowych dostępnych obecnie na rynku, pozwala na zakup dokładnie takiego urządzenia, który spełni nasze wymagania. Na początek należy - na podstawie projektu - zrobić bilans cieplny, czyli zmierzyć, jakie zapotrzebowanie na ciepło będzie miał dany obiekt. Uwzględnia się tu jego technikę izolacji, lokalizację, kubaturę etc, a następnie określa moc, która będzie potrzebna. Można zlecić wykonanie takiego badania lub w oparciu o dostępne dane spróbować szacunkowo zrobić to samemu Warto też uwzględnić średnie zużycie wody oraz ewentualnie chłodzenie, jeżeli mamy zamiar to wykorzystywać. Dostosowanie parametrów pompy do budynku stanowi podstawę do opłacalności tej inwestycji. W tej kwestii warto zatem skorzystać z pomocy fachowców, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by zapoznać się z podstawowymi wartościami, na które należy zwracać uwagę.

 

Czytaj również: Czy warto inwestować w gruntowe wymienniki ciepła?


 

Moc grzewcza Pg

Pg informuje o energii z jaką sprężarka dostarcza ciepło do instalacji. Ma ona kluczowe znaczenie dla działania systemu, ponieważ urządzenie o niewystarczającej mocy nie będzie w stanie ogrzać budynku, natomiast zbyt duża wartość spowoduje nadmierne zużycie prądu. Z reguły powinna ona wynosić ok 70% maksymalnego zapotrzebowania na moc (zakładając, że pompa ma dodatkowe urządzenie grzewcze). 

 

Moc elektryczna Pe

Pe określa maksymalną ilość energii, którą wykorzystuje sprężarka. Im mniejszy wskaźnik, tym tańsza będzie eksploatacja urządzenia.

 

Czytaj również: Co zrobić, by instalacja grzewcza była bezpieczna


Moc chłodnicza Pch

Pch to największa moc, z którą sprężarka pobiera ciepło ze źródła dolnego. Na parametr należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli pompa będzie odpowiadać również za system chłodniczy. Im jego wartość jest wyższa - tym lepiej. 

 

Współczynnik COP

COP to tzw. współczynnik wydajności cieplnej. Za jego pomocą wyrażany jest stosunek mocy grzewczej pompy, a energią potrzebną do zasilenia jej układu. Najwyższą wartość osiąga się, gdy różnica temperatur systemu grzewczego oraz źródła dolnego jest najmniejsza. Im wyższy współczynnik, tym pompa jest bardziej wydajna.

 

 

https://www.budnet.pl/static/article_images/normal/28_Fot. 1.jpg
Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 366

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >