Inwestycje wypoczynkowe w Sankt Peter

Inwestycje wypoczynkowe w Sankt Peter

Sankt Peter Ording to niewielka letniskowa miejscowość nad Morzem Północnym. Dzięki trafnej inwestycji centralny deptak miasteczka pokrywa wyjątkowa ceramiczna cegła brukowa, która świetnie wpasowała się w estetykę kurortu Czytaj dalej


Dwie strony ulicy

Biuro projektów Bornholdt z Albersdorfu, na zlecenie gminy, rozpoczęło modernizację zaniedbanego już nieco pasażu handlowego w centrum miasta. Zadanie nie było łatwe. Polegało na  połączeniu w stylistyczną całość  dwóch zupełnie różniących się od siebie stron głównej ulicy. Po jednej panował turystyczny gwar, dzięki  usytuowanym tu licznie niemalże na samej jezdni restauracjom, kafejkom, butikom i sklepom z pamiątkami. Po drugiej stronie rozciągały się tereny zielone, sanatoria, wille i domki wczasowe oddzielone od ulicy ogrodami.  Głównym  punktem modernizowanego pasażu miał stać się plac, stanowiący centrum miejscowości. 
Podstawowym zadaniem było dopasowanie przez architektów materiałów budowlanych, z jakich wykonane miały być prace, do krajobrazu kurortu. Odpowiedni efekt udało się osiągnąć dzięki  położeniu na drodze nowej nawierzchni z klinkierowej cegły brukowej w kolorze szarym cieniowanym. Wzdłuż niej poprowadzono chodnik. Plac stał się centralną częścią pasażu dzięki wielu ławkom, ustawionym w cieniu świeżo posadzonych drzewek. Jeszcze bardziej podkreśliło to wypoczynkowy charakter miejscowości. - Użyte tu formy wynikają przede wszystkim z biegu tradycyjnej ulicy, dostępnej przestrzeni oraz sposobu jej wykorzystania, m.in. jako chodnik, ścieżka rowerowa, wjazd,  skrzyżowanie lub plac. Dzięki temu dominująca do tej pory pojedyncza zabudowa wpasowuje się w ogólny obraz ulicy jako pasażu handlowego tego nadmorskiego kurortu – mówi Hans Jürgen Kirmse, architekt z biura projektów Topiaria, współpracującego z biurem Bernholdt.

Słony krajobraz

Prawdziwym wyzwaniem dla projektantów był dobór materiałów nie tylko komponujących się z naturalnym krajobrazem miejscowości, lecz przede wszystkim dopasowanych do panujących tu warunków atmosferycznych, odpornych na wpływ powietrza, zawierającego dużo soli. Klinkierowa cegła brukowa o wymiarach 200/100/50 mm, którą wybrali do realizacji prac spełniała wymogi zarówno estetyczne, jak i techniczne. – Ten format dał nam możliwość dowolnego kształtowania terenu, także pod względem przewidywanych w projekcie obciążeń, jakim poddawana będzie nawierzchnia – zapewnia Günter Bernholdt.

 

 

Nietypowe rozwiązanie

Modernizacja St. Peter Ording wymagała od architektów zastosowania wyjątkowych rozwiązań. Na potrzeby realizacji projektu dostarczono 500 tys. sztuk klinkierowej cegły brukowej. Ponadto, aby wykonać przewidziane prace konieczne było wyprodukowanie nietypowej partii cegieł klinkierowych. Specjalnie więc, w jednym z zakładów firmy Röben, w miejscowości Bannberscheid, wyprodukowano 10 tys. klinkierowych cegieł brukowych w kolorze szarym, ciemniejszym od standardowego odcienia. – Betonowa cegła brukowa nie wchodziła w rachubę ponieważ nie odpowiadałaby naszemu pomysłowi projektu – Hans Jürgen Kirmse uzasadnia wybór użytego materiału. Klinkierowa cegła brukowa dzięki niewielkiej nasiąkliwości, nawet w zacienionych miejscach, nie pokrywa się mchem. Jej ceramiczna nawierzchnia umożliwia wręcz samoczyszczenie się, co eliminuje konieczność żmudnej i pracochłonnej pielęgnacji. Do tego jest też mrozoodporna i antypoślizgowa, co w takim miejscu, jak pasaż handlowy, uczęszczany przez tłumy ludzi, jest niezwykle ważne. – Poza tym klinkierowa cegła brukowa daje efekt refleksów światła, połyskujących na powierzchni jezdni. Szczególnie jest to widoczne podczas deszczu i w blasku latarni ulicznych.

To bardzo urocze zjawisko – dodaje architekt zachęcająco. 

Sankt Peter Ording to urocza miejscowość malowniczo położona nad holsztyńskim Morzem Wattów w północnych Niemczech. Dzięki wyjątkowej nawierzchni deptaku w centrum miasta jedno z najpopularniejszych kąpielisk Morza Północnego, co roku oblegane przez tysiące turystów zyskało na uroku i estetyce.

Źródło: YASNA / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 197

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >