Izolacja akustyczna stropów

Izolacja akustyczna stropów

Do wykonania stropów w budownictwie mieszkaniowym wykorzystuje się drewno, beton i żelbeton. Najczęściej stosowane są stropy gęstożebrowe ceramiczne, betonowe płytowe (prefabrykowane lub monolityczne) lub kanałowe. Czytaj dalej

  
Wszystkie obecnie budowane stropy chronią przed dźwiękami powietrznymi, ale niedostatecznie przed uderzeniowymi. Spowodowane to jest niskim współczynnikiem tłumienia wewnętrznego podstawowych materiałów budowlanych i to bez względu na ich konstrukcję i masę. Dlatego trzeba stosować dodatkowe ustroje (podłogę o dobrych właściwościach akustycznych), które  zwiększają izolacyjność stropu.  
  
Poprzez izolację akustyczną należy rozumieć wszystkie działania budowlane, które zmierzają do zmniejszenia obciążenia człowieka szkodliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia wpływami hałasu. Ochrona akustyczna jest szczególnie ważna w mieszkaniach, w których ludzie muszą mieć warunki sprzyjające dla odprężenia i wypoczynku. Ma też ogromne znaczenie w szkołach, szpitalach, hotelach i biurach.
  
Przy doborze materiału izolacyjnego tłumiącego dźwięki uderzeniowe bardzo ważne jest stosowanie materiałów mających jak najmniejszą ściśliwość. Jedynym spełniającym te wymagania materiałem dźwiękoizolacyjnym jest akustyczny styropian podłogowy. Dla wytłumienia dźwięków przenoszonych przez stropy międzypiętrowe potrzebna jest miękko-sprężysta warstwa izolacyjna układana bezpośrednio na stropie konstrukcyjnym.

 

Czytaj również: Akustyczne panele sufitowe

          
Zwykłe płyty styropianowe nie nadają się do tego celu ze względu na słabe właściwości elastyczne. Dopiero specjalna obróbka mechaniczna styropianu sprawia, że staje się on znakomitym materiałem do tłumienia dźwięków. O właściwą izolację akustyczną stropów należy zadbać już na etapie budowy domu. Każdy projekt powinien zawierać szczegóły ochrony przed hałasem.

Sposób wyciszenia stropów uzależniony jest od:


• przeznaczenia budynku,
• rodzaju stropu, na którym ma być zastosowana podłoga,
• wielkość przewidzianego w budynku przenoszenia bocznego zależnego od konstrukcji
i układu ścian działowych oraz zewnętrznych.

Izolacji można dokonywać za pomocą podłogi pływającej (podłoga oddzielona od wszystkich elementów konstrukcyjnych) co jest najskuteczniejszym i najprostszym sposobem wyciszenia stropów. Materiał izolacyjny układa się na paroizolacji lub bezpośrednio na podłożu i dociska płytą betonową (warstwa dociskowa) grubości 4-5 cm. Jako materiał tłumiący (Ln,w obniża się nawet o 30 dB) wykorzystuje się najczęściej styropian elastyczny, półtwardą wełnę mineralną, które ułożone pod warstwą betonu odkształcają się i dobrze tłumią dźwięki. Przykrywa się go folią ochronną, na przykład polietylenową folią budowlaną grubości 0,2 mm. Wraz ze wzrostem grubości warstwy zwiększa się wytłumienie, ale trzeba pamiętać o dopuszczalnym obciążeniu stropu. Wszystkie warstwy podłogi pływającej muszą być oddzielone od ścian i innych elementów budynku – trzeba wykonać dylatacje brzegowe – zapobiega to przenoszeniu dźwięków z posadzki na konstrukcję ścian, a przez to do innych pomieszczeń. Na takiej podłodze układa się – oczywiście z odstępem od ścian – okładzinę podłogową (parkiet, płytki ceramiczne czy panele).


     
Do wyciszania stropów w stojących już budynkach najczęściej stosuje się tzw. sufity podwieszane. Dobrze tłumią dźwięki powietrzne, gorzej uderzeniowe i dlatego są dobrym sposobem, jeśli przeszkadza nam hałas dobiegający z niższej położnego pomieszczenia, z przewodów wentylacyjnych lub gdy chcemy wytłumić wnętrze czy skorygować pogłos. Sufity podwieszane ograniczają odgłosy rozmów i muzyki dobiegające z góry, natomiast drgania materiałowe nadal będą się rozchodzić po ścianach i innych elementach konstrukcyjnych. 
     
Między teorią (przepisami prawnymi) a praktyką w naszym kraju jest spora różnica. Niestety wiele materiałów do izolacyjności akustycznej nie jest dokładnie przebadanych – dane podawane w opisie produktu są niesprawdzone. Błędy wynikają także ze złego przetłumaczenie ulotek zagranicznych. Powoduje to, że nie jest osiągany zaplanowany efekt.  
  
Trzeba także wziąć pod uwagę, że izolacyjność akustyczna stropu jest zawsze mniejsza niż izolacyjność takiego samego rozwiązania określona w warunkach laboratoryjnych. Wynika to z jakości wykonania, a także z dodatkowym przenoszeniem dźwięku między pomieszczeniami przegrodami bocznymi.

 

Czytaj również: Panelowe stropy strunobetonowe


Źródło: budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrodzenia z kamienia, czyli innowacje i historia Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli macie w planach zakup nowego nagrobka lub myślicie nad schodami lub blatem z kamie...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 381 Grupa: Robimy stro... Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości podłóg w konkurencyjnych cenach, to sklep internetowy podlogi24.NET jest miejscem, które należy odwiedzić. To wypróbowany do...
  • Podłogi Liczba postów: 239 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 5 Grupa: Aktualności Przeprowadzka z firmą to zero stresu. Znalezienie dobrej firmy przeprowadzkowej to podstawa przed zmianą miejsca zamieszkania. Słyszałam dobre opinie o firmie z...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19580 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 323

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >