Izolacja cokołu

Izolacja cokołu

W strefie przyziemnej budynku ciepło przenika do gruntu nie tylko przez całą powierzchnię podłogi, ale i przez ściany nośne domu. Czytaj dalej

 

Na największe straty ciepła narażona jest strefa w pobliżu ścian zewnętrznych, gdyż temperatura gruntu często spada poniżej 0°C. O ilości ciepła utraconego decyduje kilka czynników:

1) grubości ścian fundamentowych – zasada jest taka, że im mniejsza, tym lepiej, gdyż mniejsza jest powierzchnia przenikania ciepła;

2) izolacyjności termicznej ścian – im niższy współczynnik przenikania ciepła , tym mniejsze straty;

3) wysokości cokołu (część ścian fundamentowych, która znajduje się ponad poziomem terenu i od zewnątrz styka się z powietrzem, a od wewnątrz - z podsypką podłogową). Im wyższy cokół, tym mniej ciepła przedostaje się do gruntu, gdyż oddziela podłogę od ziemi grubsza warstwa podsypki piaskowej.

 

Czytaj również: Jak fachowo izolować cokół fundamentowy?

 

izolacja cokołu



W większości domów niepodpiwniczonych podłoga parteru znajduje się na poziomie 50-70 cm ponad terenem. Odpowiednio ogranicza to ucieczkę ciepła. Nie istnieje wówczas potrzeba izolowania ścian fundamentowych poniżej poziomu terenu, ale koniecznie trzeba zaizolować cokół. W domach, w których podłoga znajduje się tuż nad poziomem gruntu, przydatne jest zaizolowanie ścian fundamentowych nawet do głębokości 1 m.

 

Czytaj również: Materiały budowlane dedykowane fundamentom i piwnicom

Źródło: budnet.pl
Autor: Magdalena Rzepecka

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 464

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >