Jak dbać o drewniane drzwi wewnętrzne? Konserwacja drewnianych drzwi.
Aby drewniana stolarka drzwiowa jak najdłużej zachowała swój atrakcyjny wygląd, należy ją właściwie pielęgnować. Systematyczne czyszczenie i konserwowanie drzwi zwiększy ich odporność na działanie wilgoci oraz przedłuży trwałość koloru.
Przeprowadzenie co parę lat renowacji powłok malarskich zapobiegnie nieodwracalnym zmianom w strukturze drewna.
Drzwi z litego drewna, takie jak model Exclusive firmy Stolbud Włoszczowa stanowią piękny i trwały element wyposażenia wnętrza. Nie są wprawdzie narażone na niszczenie w tak dużym stopniu, jak okna, czy drzwi zewnętrzne, jednak z upływem czasu również mogą doznać uszczerbku. Aby temu zapobiec, warto o nie należycie zadbać. Prace pielęgnacyjne nie wymagają dużych nakładów czasu, wysiłku i pieniędzy, a gwarantują, że przez długi czas będziemy mogli cieszyć się urokiem drewnianej stolarki.
Konserwacja skutecznie chroni
Podstawą właściwej pielęgnacji drewnianej stolarki wewnętrznej jest jej regularne czyszczenie. Ponadto, aby przedłużyć trwałość jej powłok malarsko – lakierniczych warto przynajmniej raz w roku przeprowadzić odpowiednie prace konserwacyjne. Zanim przystąpimy do konserwacji powinniśmy dokładnie umyć powierzchnię drzwi wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Ważne jest, aby w składzie stosowanych środków nie było amoniaku. Kiedy powierzchnia jest już oczyszczona, należy nałożyć na nią za pomocą gąbki lub szmatki mleczko do konserwacji powłok malarskich. Dokonując tego zabiegu zwróćmy uwagę, czy na powłoce nie występują ewentualne uszkodzenia. Jeżeli dostrzeżemy, że w pewnych miejscach jest ona cieńsza, zmatowiała lub ma pęknięcia, należy przeprowadzić malowanie renowacyjne.
– Przy konserwacji warto również zwrócić uwagę na okucia. Aby zapewnić ich bezproblemowe działanie należy je naoliwić specjalnym preparatem, który zapobiega tarciu oraz chroni przed korozją. Można w tym celu zastosować wazelinę, biały smar maszynowy, BEKO-smar w sprayu, smar grafitowy, bądź inne środki niezawierające w składzie silikonu, np. oliwka do maszyn do szycia. Nie zaleca się używania tłuszczy spożywczych, ani gęstych smarów przemysłowych jak towot. Stosowanie nieodpowiednich preparatów do smarowania może spowodować rozpuszczenie smarów użytych przez producenta oraz zacinanie się elementów okucia – mówi Agnieszka Żal, Kierownik Laboratorium Produkcyjnego Stolbud Włoszczowa.
Renowacja przywraca utracone piękno
Malowanie renowacyjne przeprowadza się wtedy, kiedy na powłoce malarskiej zaobserwujemy zmiany w jej wyglądzie (zmatowienie, przetarcia, niewielkie pęknięcia). Dzięki niemu odzyskuje ona swą pierwotną grubość i skutecznie chroni drewno. Jeżeli na skrzydle drzwi jest niewiele uszkodzeń, możemy przeprowadzić malowanie tylko miejscowo. Najlepszy efekt uzyskamy wówczas, gdy przeprowadzimy renowację odpowiednio wcześnie – zanim powłoka wskutek powstałych spękań stanie się nieszczelna. Dlatego warto profilaktycznie dokonywać oględzin stanu powłok drzwi w naszym domu. Uznając, że konieczne jest przeprowadzenie malowania renowacyjnego, należy odpowiednio przygotować powierzchnię stolarki. Skrzydła i ościeżnice (lub jedynie uszkodzone fragmenty) przecieramy papierem ściernym o granulacji P-200 do P-400 lub gąbką ścierną o średniej grubości. Oszlifowane elementy starannie odkurzamy i przecieramy wilgotną szmatką. Materiały malarskie należy dokładnie wymieszać uważając, by ich nadmiernie nie napowietrzyć. W razie potrzeby można je rozcieńczyć czystą wodą (do 5% obj.). Malowanie zaczynamy od nałożenia jednej warstwy podkładu, który zwiększy przyczepność farby nawierzchniowej. Gdy jest już całkowicie suchy, pokrywamy go wodorozcieńczalnym lazurem lub farbą kryjącą – zależnie od oryginalnego wykończenia drzwi.
– Do malowania można użyć pędzla akrylowego rozszczepionego, pędzla z włosiem naturalnym lub ewentualnie wałka typu flot. Nie należy stosować wałka gąbkowego, gdyż powoduje on napowietrzenie farby i wówczas na malowanej powierzchni pojawiają się pęcherze. Decydując się na pędzel, starajmy się zawsze malować wzdłuż włókien uważając, by nie tworzyć zacieków. Najkorzystniejsze warunki do odnawiania powłok stwarza pogodny dzień, gdy temp. powietrza przekracza 8°C, a jego wilgotność jest nie większa niż 85%. Drewno drzwi powinno mieć wilgotność 16% – mówi Agnieszka Żal, Kierownik Laboratorium Produkcyjnego Stolbud Włoszczowa.
Częstotliwość przeprowadzania renowacji powłok lakierniczych jest uzależniona od tego jak często konserwujemy nasze drzwi. Przy dokonywaniu konserwacji przynajmniej dwa razy w roku, renowację należy przeprowadzić po okresie ok. 5 lat (jeżeli zauważymy drobne pęknięcia powłoki). Natomiast jeżeli stolarka nie jest konserwowana, wówczas po ok. 3 latach, o ile obniży się jakość powłok (zmatowienie, spękanie).
Źródło: E.C.H.O Communications / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...