Jak dobrać stolarkę do elewacji?

Jak dobrać stolarkę do elewacji?

Zmieniające się trendy w architekturze sprawiają, że rynek daje nam coraz więcej możliwości w zakresie doboru kształtu, wielkości czy koloru okien drewnianych. Czytaj dalej

 

Aby jednak nadać im unikatowego charakteru, warto wykorzystać elementy dekoracyjne, dzięki którym dopasujemy stolarkę nawet do najbardziej wymyślnej elewacji. Akcesoria dekoracyjne stosowane są zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym budownictwie. Pozwalają nie tylko urozmaicić wygląd okien, ale także np. zrekonstruować zabytkowy charakter stolarki, dopasowując ją do klasycznej architektury.


Czytaj również: Szklany ryzalit pomysłem na oryginalny dom

 

Ornamenty na szybach

Najczęściej wykorzystywanym elementem są szprosy, czyli listwy dzielące szybę na kilka mniejszych pól. W zależności od upodobań można nadać im zróżnicowane kształty – "Standardowe szprosy pozwalają dzielić szybę na prostokąty. Obecnie mamy w tym względzie dowolność: mogą być to koła, łuki, trójkąty a nawet kompozycje zbudowane z kilku kształtów" – mówi Sławomir Dubiela z MS więcej niż OKNA - "Równie duży wybór jest w kwestii wymiarów. Szerokość listew zaczyna się od kilkunastu milimetrów na kończy nawet na kilku centymetrach." Szprosy najczęściej wykonywane są tego samego materiału, z którego zrobione jest okno, czyli w tym przypadku z drewna. Nadaje się im również jednakową barwę, by tworzyły spójną całość.


Fot. MS więcej niż OKNA

 

W środku lub na zewnątrz

Dawniej szprosy stanowiły element konstrukcyjny okna, co wymagało stosowania kilku szyb o niewielkich wymiarach. Obecnie możemy wybierać spośród kilku rozwiązań, z których najpopularniejsze są typy wewnątrzszybowe oraz naklejane. Szprosy wewnątrzszybowe mocowane są na stałe pomiędzy kolejnymi taflami szkła w szybach zespolonych. Są dzięki temu łatwe w utrzymaniu i konserwacji, ponieważ nie grozi im odkształcenie oraz nie osiada na nich kurz. Jeżeli chcemy wyposażyć wstawione już okna w szprosy, możemy skorzystać z tych naklejanych. Przymocowanie ich do odpowiednio przygotowanej, tj. czystej i suchej powierzchni, zapewni im odpowiednią trwałość.

 

Fot. MS więcej niż OKNA

Inne możliwości

Ciekawy efekt możemy również uzyskać stosując ozdobne listwy wykończeniowe. Montuje się je na całym obwodzie okna przy ramie oraz ościeżu, co sprawia, że doskonale maskują połączenia z murem lub innym elementem. Szeroka paleta dostępnych kolorów oraz zróżnicowane kształty profilów, pozwalają dopasować je do każdej aranżacji.

 

Czytaj również: Jak myć okna?

 

- "Wybierając okno, możemy zamówić inne listwy ozdobne z każdej ze stron. Jeśli przykładowo elewacja budynku utrzymana jest w innej stylistyce niż jego wnętrze, jest to dobry sposób na podkreślenie tej różnicy" – mówi Dubiela z MS więcej niż OKNA.

 

W przypadku starszych budynków (zwłaszcza kamienic) warto zastanowić się nad głowicami ozdobnymi, które formą przypominają płaskorzeźby, nadając stolarce prestiżu i elegancji.

 

Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 605

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >