Jak dobrze zaizolować ściany zewnętrzne? Wykonanie izolacji z płyty izolacyjnej.

Jak dobrze zaizolować ściany zewnętrzne? Wykonanie izolacji z płyty izolacyjnej.

Firma Rockwool Polska wprowadziła na rynek kolejną płytę do izolacji ścian zewnętrznych – FASROCK LL. Posiada ona lepsze parametry cieplne niż dobrze znany na rynku FASROCK L i zoptymalizowane charakterystyki wytrzymałościowe. Podobnie, jak wszystkie płyty fasadowe Rockwool, jest niepalna, a ponadto - nie przyczynia się do rozwoju pożaru i rozprzestrzeniania się ognia. Czytaj dalej

Wprowadzenie nowej płyty do izolacji budynków wiąże się z coraz większym zapotrzebowaniem inwestorów na energooszczędne materiały budowlane. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła, tzw. lambda deklarowana płyty FASROCK LL wynosi 0,041 W/m*K., co jest bardzo dobrym wynikiem dla elastycznej lameli, która, w odróżnieniu od wszelkich innych materiałów izolacyjnych stosowanych w ociepleniach ETICS, umożliwia wykonywanie ociepleń na powierzchniach zakrzywionych. Nowa płyta skutecznie chroni budynki przed utratą ciepła, gwarantując jednocześnie niskie rachunki za ogrzewanie – mówi Jakub Dygas, Kierownik Działu Doradztwa i Komunikacji Rockwool Polska.

FASROCK LL, jak wszystkie produkty firmy, została wyprodukowana ze skalnej wełny mineralnej, która jest materiałem niepalnym. Płyta ma najwyższą klasę reakcji na ogień – A1, a w  praktyce włókna wełny wytrzymują nawet temperaturę ponad 1000oC. Oznacza to, że zastosowanie płyty do izolacji ścian nie tylko ogranicza możliwość rozwoju ewentualnego pożaru, ale co więcej zwiększa odporność ogniową przegród budynku, tym samym poprawiając bezpieczeństwo pożarowe zarówno samego obiektu, jak i przebywających w nim ludzi oraz zgromadzonego majątku – dodaje Jakub Dygas.


Nowa płyta znajduje zastosowanie przede wszystkim do izolacji:

– ścian zewnętrznych murowanych, monolitycznych i prefabrykowanych,
– stropów piwnicznych nad garażami oraz przejazdami.

Firma Rockwool Polska, wprowadzając nową płytę fasadową, zadbała również o dodatkowe rozwiązania, gwarantujące jej wygodny montaż na budowie. FASROCK LL charakteryzuje się lamelowym układem włókien - prostopadle do ocieplanej ściany. Dzięki temu płyta ma bardzo dużą wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie, stanowiąc stabilne podłoże dla zaprawy zbrojącej i tynku. Ze względu na prostopadły układ włókien wełna łatwo dopasowuje się do podłoża, nawet do owalnych kształtów elewacji. Co bardzo ważne, w wielu przypadkach, stosując FASROCK LL do ocieplenia ścian o wysokości do 20 m można poprzestać wyłącznie na przyklejeniu płyt do podłoża za pomocą zaprawy klejącej, z pominięciem łączników mechanicznych. Dodatkowe kołkowanie płyt jest wymagane jedynie w przypadku ścian zewnętrznych z betonu komórkowego lub pokrytych starym tynkiem.

Wskazówki wykonawcze dotyczące izolacji ścian zewnętrznych  z wykorzystaniem płyt FASROCK LL

Płyty FASROCK LL służą do ocieplania ścian zewnętrznych metodą BSO (bezspoinowy system ociepleń zwany także metodą lekką mokrą lub ETICS). Sposób ten cieszy się dużym powodzeniem ze względu na stosunkowo prosty montaż i możliwość stosowania zarówno dla budynków nowych, jak i istniejących, które przy okazji mogą zyskać zupełnie nowy wygląd. Bezspoinowy system ocieplenia polega na zamocowaniu do zewnętrznej powierzchni ściany izolacji termicznej, np. właśnie z wełny mineralnej, a następnie wykonaniu na niej trwałej warstwy elewacyjnej, chroniącej ścianę przed wpływami atmosferycznymi. Oto, jak krok po kroku wykonać ocieplenie ścian zewnętrznych w metodzie ETICS z wykorzystaniem płyt lamelowych FASROCK LL.
Uwaga: przed rozpoczęciem właściwych prac ociepleniowych należy zadbać, by prowadzone były na odpowiednio przygotowanym podłożu.


1.Mocowanie listwy cokołowej    
Przed rozpoczęciem robót ociepleniowych należy wyznaczyć wysokość cokołu i zaznaczyć ją linią poziomą. Listwa cokołowa powinna być montowana na wysokości ok. 40 cm od poziomu terenu przy użyciu minimum pięciu łączników na 1 m.b. listwy.


2.Nakładanie zaprawy klejącej    
Klej należy przygotować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Płytę można położyć na paczce wełny w sposób umożliwiający swobodny dostęp do niej z każdej strony.
Zaprawę klejącą nanosimy na płyty w dwóch etapach:
I Gładką pacą nanosimy cienką warstwę zaprawy klejącej i gruntujemy całą powierzchnię płyty.
II Za pomocą pacy zębatej 12 x 12 mm równomiernie rozprowadzamy warstwę zaprawy klejącej na całej wcześniej zagruntowanej powierzchni płyty. Taki sposób klejenia zapewnia maksymalną przyczepność do podłoża.


3.Przyklejenie płyt    
Płyty należy przyklejać mijankowo, szczelnie dosuwając do poprzednio przyklejonych. Nadmiar wychodzącej z boku płyty zaprawy klejącej usuwamy tak, by nie była widoczna na stykach płyt.


4.Izolacja naroży i szlifowanie fasady    
Na narożach budynku płyty powinny być ułożone w sposób zapewniający ich wzajemne „związanie”.
W celu prawidłowego ukształtowania krawędzi naroża, wysunięte płyty obcinamy nożem wzdłuż łaty i szlifujemy pacą obłożoną gruboziarnistym papierem ściernym. Naroża okienne i drzwiowe należy izolować całymi płytami, odpowiednio je docinając.


5.Zabezpieczenie ościeży    
Na ocieplone wełną ościeże nakładamy listwę narożną z siatką. Siatkę zatapiamy równo z brzegiem listwy.


6.Kołkowanie    
Mocowanie płyt łącznikami wykonujemy nie wcześniej niż po 24 godzinach od momentu ich przyklejenia. Do mocowania stosujemy łączniki wbijane z rdzeniem stalowym lub wkręcane. Typ i długość (minimalna głębokość zakotwienia) łączników oraz schemat ich rozmieszczenia powinien być określony w dokumentacji technicznej ocieplenia, dostosowany do rodzaju podłoża, grubości ocieplenia, wysokości budynku oraz wielkości obciążeń. Płyty FASROCK LL mogą być mocowane zaprawą klejącą bez łączników do podłoży betonowych oraz murowych: ceramicznych, silikatowych i keramzytobetonowych, do 20 m wysokości (w przypadku pozostałych podłoży, ścian otynkowanych lub powyżej 20 m wysokości ściany używamy łączników mechanicznych).


7.Nakładanie zaprawy zbrojącej    
Odbywa się w dwóch etapach. Pierwszym etapem jest gruntowanie powierzchni cienką warstwą zaprawy zbrojącej za pomocą gładkiej pacy. W drugim etapie po wyschnięciu powierzchni zagruntowanej nakładamy właściwą warstwę zaprawy zbrojącej używając pacy
zębatej 10 x 10 mm.

 


8.Zatapianie siatki z włókna szklanego    
W świeżą i o równej grubości warstwę zaprawy zbrojącej wtapiamy siatkę z włókna szklanego (od góry ku dołowi) na całej wysokości ściany. Pamiętamy, aby siatka była naciągnięta, bez zgięć oraz z zakładem 10 cm. Prawidłowo zatopiona siatka zbrojąca nie jest widoczna spod warstwy zaprawy zbrojącej.


9.Nakładanie podkładu tynkarskiego    
Przy dobrych warunkach pogodowych, po dwóch dniach, na suchą warstwę zbrojącą nakładamy jednowarstwowo, za pomocą wałka, podkład tynkarski. Po wyschnięciu podkładu tynkarskiego (nie wcześniej niż po 24 h) przystępujemy do nakładania tynku.


10.Zacieranie tynku    
Tynk należy przygotować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Tynk nakładamy pacą ze stali nierdzewnej lub pacą z tworzywa sztucznego. Następnie nadmiar tynku ściągamy pacą pod kątem na grubość kruszywa. Po dokładnym ściągnięciu nadmiaru tynku przystępujemy do zacierania, pamiętając o wykonywaniu tych samych ruchów, by nie wystąpiły różnice w fakturze tynku. Powierzchnię należy strukturować w stanie mokrym. W czasie procesu wiązania i schnięcia tynku, należy chronić go przed bezpośrednim działaniem słońca, deszczu i wiatru.


11.Malowanie    
W celu uzyskania określonego koloru, po siedmiu dniach wyschnięty tynk można pomalować za pomocą wałka. Do malowania tynku należy stosować następujące farby elewacyjne: silikonową, siloksanową, silikatową (krzemianową).

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Partner of Promotion Sp. z o.o./budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 417

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >