Jak dopasować okno do funkcji pomieszczenia?

Jak dopasować okno do funkcji pomieszczenia?

Chcesz szybko wywietrzyć kuchnię, otwierasz okno, a rzeczy postawione na parapecie spadają na podłogę? Przeciąg w salonie sprawia, że okno balkonowe wciąż się zamyka, przytrzaskując firankę? Martwisz się, że Twoje małe dziecko samo otworzy okno i narazi się na niebezpieczeństwo? Czytaj dalej

Roto oferuje rozwiązania, dzięki którym okna mogą być dostosowane do potrzeb wszystkich domowników. Każde pomieszczenie w domu ma swoją specyfikę, podyktowaną jego przeznaczeniem. Wybierając wyposażenie do konkretnej przestrzeni należy pomyśleć o potrzebach osób, które będą z niej najczęściej korzystać. Ważne jest jej rozplanowanie, dobranie odpowiednich sprzętów, mebli, a także okien.

 

 




"Może się wydawać, że okno we wszystkich pomieszczeniach w domu powinno być takie samo. Warto jednak wyobrazić sobie już urządzony dom i rodzinę, która go użytkuje. Nie wykluczone, że każdy z domowników będzie miał inne wymagania co do wyposażenia miejsca, w którym najczęściej przebywa, w tym również do okna. Przy wyborze okien liczą się rozmiar, kształt, kolor, rodzaj materiału, ale także dodatkowe funkcje. Roto oferuje gamę produktów „szytych na miarę”, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających" – mówi Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okiennych z Roto Frank.

 

Fot. Andrzej Wróblewski

 



W trosce o bezpieczeństwo dziecka

Dom jest miejscem, w którym każdy chce czuć się komfortowo i bezpiecznie. Szczególnie wybierając okna do pokoju dziecka powinniśmy być przewidujący. Chwila nieuwagi przy otwartym oknie może doprowadzić do nieszczęścia. Okno z technologią „Roto TiltFirst” zostało zaprojektowane z myślą o najmłodszych domownikach. Otworzyć je mogą tylko rodzice, którzy posiadają klucz do zamka w klamce. Dziecko, przekręcając klamkę o 90º, może jedynie uchylić okno. Dopiero zwolnienie blokady zamka za pomocą klucza umożliwia ustawienie klamki w pozycji pionowej, co powoduje otwarcie okna. To rozwiązanie sprawia, że dorośli mogą nie martwić się o dzieci, które zostały same w pokoju.

 

 

 

Okno do pokoju dziecka z technologią „Roto TiltFirst”
Foto: Roto



Idealne do kuchni

Osoby, których królestwem jest kuchnia na pewno zainteresuje okno z okuciem uchylno-przesuwnym Roto Patio S. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie dla domowników, którzy wykorzystują parapet jako dodatkową półkę. Okno można łatwo otworzyć przesuwając je jedną ręką w bok, nie ryzykując przy tym przypadkowego strącenia stojących pod nim naczyń. Co więcej, okno z okuciem uchylno-przesuwnym Roto Patio S nie zabiera miejsca w kuchni gdy jest otwarte, w przeciwieństwie do zwykłego okna, które otwiera się do wewnątrz, co jest kłopotliwe podczas szybkiego wietrzenia pomieszczenia. Dodatkowo otwarcie „tradycyjnego” okna na oścież możliwe jest tylko w przypadku, gdy w zasięgu maksymalnego otwarcia skrzydła nie znajdują się przeszkody, np. w postaci mebli.

 

Okno do kuchni z okuciem uchylno-przesuwnym Roto Patio S
Foto: Roto




Okno, które nie przytrzaskuje firanki

Problem firanki przytrzaśniętej w oknie dotyczy wszystkich pomieszczeń, szczególnie zaś salonu lub jadalni, wyposażonych zwykle w największe okna. Nawet jeśli w domu nie ma zasłon czy firanek domownicy mogą czuć się podenerwowani zamykającymi się pod wpływem przeciągu oknami. Sposobem na uniknięcie takich sytuacji może być zastosowanie okien z okuciami Roto, w których zamontowano hamulec rozwarcia sterowany klamką oraz stabilizator uchyłu. Hamulec blokuje skrzydło po ustawieniu wybranej szerokości otwarcia i przekręceniu klamki do dołu o 45°. Natomiast stabilizator zintegrowany w rozwórce unieruchamia okno w pozycji uchylonej. Dzięki niemu okno nie zatrzaskuje się pod wpływem podmuchu wiatru. Użytkownik okna ma do wyboru dwie szerokości uchyłu skrzydła – 80 mm lub 140 mm.

 

 

Sterowany klamką hamulec otwarcia Roto blokuje skrzydło w wybranej szerokości
Foto: Roto




Okno z klamką na wygodnej wysokości

Otwieranie okna, pod którym stoją stół lub biurko jest bardzo uciążliwe. Dosięgnięcie klamki może sprawiać trudność, zwłaszcza niższym osobom. Podobnie jest z oknem umieszczonym wysoko, którego klamka jest trudno dostępna i trzeba się do niej wspinać po drabinie, czy krześle. Z pomocą przychodzi rozwiązanie „Roto NT Komfort” z poziomą klamką umieszczoną u dołu skrzydła. Większe ramię dźwigni klamki umożliwia łatwe otwieranie dużych i ciężkich okien, nawet z pozycji siedzącej.

 

Długie ramię klamki w dolnej części okna ułatwia jego otwieranie
Foto: Roto


Komfort w sypialni

Gwarancją dobrego snu jest optymalna temperatura w sypialni oraz uprzednie wywietrzenie pomieszczenia. Domownicy, którzy lubią zasypiać przy otwartym oknie mogą być narażeni na przeziębienia, szczególnie jesienią i zimą, kiedy temperatura na zewnątrz w nocy gwałtownie spada. Dla tych, którzy nie wiedzą jak poradzić sobie z takim problemem, idealny będzie system „Roto E-Tec Drive”, który automatycznie steruje regulacją okna. Porę wietrzenia można zaprogramować ręcznie, za pomocą klawiatury lub zdalnego sterowania. Niewidoczny, zintegrowany w obwodzie okucia napęd spowoduje, że po upływie określonego czasu wietrzenia okno zamknie się samo. Do systemu podłączyć można również czujniki wiatru, deszczu,

 

Wielostopniowa regulacja uchyłu
Foto: Roto



CO2, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie domu. Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań mechanicznych mogą wybrać okno z okuciem Roto, które zapewnia wielostopniowy uchył skrzydła. Sterując klamką, można uchylić i zablokować okno kilku różnych pozycjach. Stopniowanie uchyłu mieści się w przedziale ok. 10 cm. Okno można uchylić maksymalnie do 14 cm. Okna z rozwiązaniami Roto dopasowują się idealnie do różnych potrzeb domowników, a także do wszelkich pomieszczeń, w których – dzięki oknom – bezpieczniej i wygodniej się mieszka. Wszystkie tego typu rozwiązania można obejrzeć w serwisie poświęconym wyłącznie tej tematyce na: www.tajemniceokienne.pl.

Źródło: Pegasus Public Relations / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 190

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >