Jak dopasować schody do wnętrza?

Jak dopasować schody do wnętrza?

Schody są najczęściej „pomostem” między kondygnacjami domu. Mogą mieć różną formę a sukcesem jest, kiedy harmonijnie wtapiają się we wnętrze. Schody pełnią ważną rolę komunikacyjną, ponieważ często przemieszczamy się po nich, muszą być stabilne, wygodne i funkcjonalne. Wszystkie parametry, zastosowane podczas projektowania schodów mają służyć wygodzie mieszkańców. Duże znaczenie ma wysokość stopni i kąt nachylenia całej konstrukcji. Czytaj dalej

 


Kształt schodów jest zazwyczaj dostosowany do architektury domu. Mogą być proste, spiralne możliwości jest wiele. W zależności od rozplanowania przestrzeni, schody można zamontować przy ścianie, lub postawić je w otwartej przestrzeni. Można je także dodatkowo wykorzystać, przeobrażając np. spocznik na półpiętrze w dodatkowy "pokój". Schody mogą też pełnić rolę mebla, kryjącego pod stopniami schowki, szuflady czy szafy.



W zależności od formy i materiału, schody mogą idealnie wtapiać się w tło albo stanowić kontrastowy akcent wnętrza. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od inwencji i pomysłów projektanta, czy tez samych domowników. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla nas najważniejsze. Wygoda i funkcjonalność, czy atrakcyjny, dekoracyjny wygląd. Bardzo często producenci schodów podpowiadają różnorodne rozwiązania czasami warto z nich skorzystać.


We współczesnych, minimalistycznych wnętrzach, coraz częściej stosuje się schody dywanowe i wspornikowe, które wyglądają jakby były zawieszone w powietrzu. Mimo, iż sprawiają wrażenie lekkości, wytrzymają bardzo duże obciążenia. Najlepiej sprawdzają się dla nich delikatne balustrady ze szkła i stali. Co łączy i różni te 2 typy schodów?

 

Nowoczesny minimalizm

Jak powinny być skonstruowane schody, które wpasują się do wnętrz minimalistycznych? Tzn., aby nie zabierały zbyt dużo przestrzeni i były lekkie w odbiorze? Odpowiedzią na te pytania są schody wspornikowe i dywanowe, które sprawiają wrażenie zawieszonych w powietrzu. Coraz częściej zastępują one klasyczne schody o konstrukcji policzkowej z balustradami tralkowymi, które są wybierane przez miłośników tradycyjnych wnętrz.

 

Cechy wspólne

Tradycyjne schody wewnętrzne zwykle posiadają belki nośne, czyli tzw. policzki. Są to elementy konstrukcyjne, umieszczone z obu stron schodów, które przenoszą większość obciążeń. Stopnie są wsuwane w te belki lub nasadzane na nie. Jednak zarówno schody wspornikowe, jak i dywanowe nie posiadają policzków. Pozwala uzyskać to efekt lekkości, jednak z drugiej strony wymaga starannej budowy. Ich cechą wspólną jest oparcie konstrukcji, na mocowaniu wprost do ściany nośnej.

 

Dywanowe

Patrząc na schody dywanowe można odnieść wrażenie, że zostały wykonane z jednego kawałka drewna. Ich nazwa wzięła się z tego, że wyglądają jak dywan, który ułożono na niewidzialnych stopniach. W przypadku konstrukcji dywanowej, belki nośne zastąpiono grubszymi niż zazwyczaj stopniami i podstopniami, o tej samej grubości, które pełnią rolę konstrukcyjną.


jak dopasować schody do wnętrza/dywanowe ze szklaną balustradą

 

Czytaj również: Jakie schody będą najlepszym wyjściem na strych?

 

Montowane są głównie do ścian, kotwione do posadzki i stropu, natomiast stopnie z podstopniami łączy się specjalnymi śrubowymi łącznikami, niewidocznymi po wykonaniu połączeń. Mamy różne możliwości konstruowania biegów tych schodów, czyli przede wszystkim przebiegi geometryczne, ale również schody w łukach i spiralne.

 

Wspornikowe (półkowe)

Oprócz schodów dywanowych, w skład linii Techne, którą tworzy firma Trąbczyński, wchodzą także schody wspornikowe (zwane półkowymi). W przeciwieństwie do dywanowych, nie posiadają one widocznych połączeń pomiędzy stopniami (powstaje między nimi prześwit). Każdy ich stopień przymocowany jest jednostronnie do, osadzonej w strukturze ściany, belki stalowej. Dlatego w ich przypadku stosuje się przede wszystkim proste biegi.


Jak dopasować schody do wnętrza?

 

Czytaj również: Schody nie tylko drewniane - z jakich jeszcze materiałów robi się nowoczesne schody do wnętrz?

 

Planując ten typ schodów musimy wcześniej wykonać odpowiednią ścianę, która udźwignie całą konstrukcję i zapewni użytkownikom bezpieczeństwo i komfort. Wbrew obiegowym opiniom nie muszą być przymocowane do ściany żelbetowej, sprawdzą się również ściany murowane, jak również wykonane w technice szkieletowej, o ile będą odpowiednio zaprojektowane. 

 

Solidne konstrukcje

Do wykonywania schodów dywanowych, jak i wspornikowych, wymagane jest doświadczenie i sprawdzone technologie. Mimo, iż wydają się delikatne, gdy zostaną wykonane prawidłowo - wytrzymają bardzo duże obciążenia. Dlatego do ich stworzenia wykorzystuje się warstwowo klejone materiały, które charakteryzują się dużą sztywnością i wytrzymałością oraz mają cechy kompozytowe. 

 

Niezauważalne lub dekoracja

Dzięki brakowi stelaża, obydwa typy konstrukcji, zajmują mniej miejsca. Miłośnicy minimalizmu mogą subtelnie wpasować je w aranżację wnętrza, dzięki czemu nie będą rzucać się w oczy. Jednak można z nich uczynić również oryginalną dekorację, która będzie zdobiła pomieszczenie. Szczególnie jeśli będą uzupełnione o efektowne balustrady.

 

Balustrady

Balustrady oprócz funkcji dekoracyjnej, przede wszystkim zapewniają komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Dla schodów wspornikowych i dywanowych najlepiej sprawdzają się oszczędne w formie, lekkie balustrady ze:

 

1. Szkła

Dzięki przezroczystości, wizualna lekkość schodów nie zostanie zaburzona. Natomiast dzięki hartowaniu i klejeniu warstwowemu, otrzymujemy materiał wytrzymały. Balustrady szklane pozwalają uzyskać bardzo sztywne konstrukcje, gdyż przenoszą obciążenia. Dzięki zastosowaniu szkła, nie będziemy mieć wolnych przestrzeni, ani możliwości wspinania się po balustradzie.


jak dopasować schody do wnętrza/dywanowe ze szklaną balustradą

 

2. Stali

W minimalistycznych wnętrzach, szkło ciekawie komponuje się ze stalą, która jest materiałem plastycznym i łatwym w obróbce. Pozwala to uzyskać różnorodne kształty i formy balustrad. Stal jest trwała i odporna na działanie niekorzystnych czynników. Poza tym łatwo utrzymać ją w czystości.


 

Jak dopasować schody do wnętrza,dywanowe ze stalową poręczą

Źródło: Trąbczyński / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 739

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >