Jak głosować we wspólnocie mieszkaniowej

Jak głosować we wspólnocie mieszkaniowej

Kiedy możliwe jest podejmowanie decyzji w formule: 1 właściciel = 1 głos? Jak liczy się głosy w przypadku takiego głosowania, jeśli jeden właściciel posiada kilka mieszkań w kamienicy? Czytaj dalej

Rz: Czy w sytuacji, gdy niewielu właścicieli mieszkań, członków wspólnoty, przychodzi na zebrania, można z nich w ogóle zrezygnować, a zwołać tylko wtedy, gdy coś się wydarzy?
 
Aleksandra Dalecka: Absencja na zebraniach nie zwalnia zarządu bądź zarządcy z obowiązku zwołania zebrania ogółu właścicieli co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku (art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy o własności lokali z 24 czerwca 1994 ze zm.).
 
Czego powinni się dowiedzieć członkowie wspólnoty na zebraniu?
 
Przedmiotem takiego zebrania powinna być przede wszystkim ocena pracy zarządu, sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia mu absolutorium.
 
Czy zarząd wspólnoty mieszkaniowej, który nie uzyskał w ramach głosowania na zebraniu absolutorium, ma prawo ubiegać się o dodatkowe głosy od nieobecnych właścicieli lokali?
 
Ustawodawca, przewidując, że frekwencja na zebraniach wspólnoty może uniemożliwić podjęcie takich uchwał, wprowadził w art. 23 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd. Uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania. Ponieważ ustawa nie przewiduje w tej materii jakichkolwiek wyjątków, należy rozumieć, iż każdą uchwałę można przyjąć w trybie mieszanym, również uchwałę w sprawie absolutorium.
 
Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 269

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >