Jak i gdzie montować kolektory słoneczne?
Wiosenny sezon na instalacje kolektorów słonecznych można oficjalnie uznać za otwarty.
Czytaj dalej
Miejsce i sposób montażu, kąt nachylenia oraz położenie względem stron świata to główne czynniki decydujące o sprawności funkcjonowania paneli słonecznych. Jak ustawić te parametry, aby zapewnić im maksymalną wydajność? Zarówno miejsce ustawienia, jak i kąt nachylenia kolektora mają ogromne znaczenie. Urządzenie będzie funkcjonować najlepiej, kiedy zostanie skierowane szklaną stroną na południe. Jeżeli odchylenie w kierunku wschodnim lub zachodnim wyniesie mniej niż 10%, nie wpłynie to znacząco na funkcjonowanie całej instalacji. Jednak w przypadku większego odchylenia kolektor powinien mieć też większą powierzchnię.
Kąt nachylenia kolektora względem powierzchni ziemi powinien być dopasowany do funkcji, jakie ma on spełniać:
- Dla instalacji służących tylko do podgrzewania wody kąt waha się od 35 do 40 stopni. Jeśli chodzi o wspomaganie ogrzewania budynku zaleca się 45-60 stopni, natomiast dla basenów, domków letniskowych 30. Tak dobrany kąt nachylenia pozwala na optymalne podgrzanie wody, dając w okresie od wiosny do jesieni realne oszczędności rzędu 65 % – mówi Agnieszka Golik z firmy Makroterm.
Czytaj również: Budowanie pasywne coraz modniejsze w Polsce
Odpowiedni sposób połączenia solarów z dachem umożliwia maksymalne wykorzystanie energii płynącej ze słońca, a także zapewnia bezpieczeństwo i trwałość dachu. Istnieje kilka metod przytwierdzenia kolektora do jego połaci:
Montaż nad dachówką
Polega na instalacji kolektorów w sposób równoległy do połaci dachu, kilka centymetrów nad jego powierzchnią. Jeżeli dachówka jest zbyt płaska, mamy możliwość instalacji kolektora w innym kącie niż spadek dachu. Kolektor montujemy wówczas na stelażach przestrzennych korygujących kąt nachylenia połaci. Popularność tej metody wynika z łatwości montażu – nie wymaga on ingerencji dekarza w konstrukcję dachówek.
Montaż zintegrowany
Polega na zamontowaniu panelu słonecznego w linii dachówek. Umożliwia całkowita integrację kolektora z powierzchnią dachu, co zapewnia zdecydowanie mniejszy opór dla wiatru. Dzięki takiemu rozwiązaniu obciążenie z powodu gromadzącego się zimą śniegu jest znacznie mniejsze. Ponad to, kolektor zainstalowany w ten sposób zapewnia niższe straty energii. Jednak w przeciwieństwie do instalacji nad dachówką, montaż kolektorów w połaci dachu wymaga zdjęcia fragmentu pokrycia.
Czytaj również: Jaki będzie dom przyszłości
Montaż na ścianie budynku
Kolektor powinien zostać przytwierdzony do południowej ściany budynku. Takie umiejscowienie zapewnia większą wydajność całej instalacji ze względu na możliwość absorbowania dodatkowego promieniowania, które odbija się od obiektów znajdujących się w otoczeniu. Ponadto, kolektor przymocowany do ściany nie jest tak bardzo narażony na chłodzące działanie wiatru.
Inne sposoby
Istnieje jeszcze możliwość montażu kolektora na balkonie, tarasie i na gruncie. Są to wygodne opcje, ze względu na szybki dostęp do urządzenia w przypadku naprawy, mycia lub odśnieżania. Łatwiej jest także samodzielnie i szybko ustawić je względem słońca. Taki alternatywny sposób montażu sprawdza się, gdy dachówka nie jest w stanie utrzymać ciężaru kolektorów lub gdy kąt nachylenia dachu jest niewystarczający i nie ma można tego w żaden sposób zmienić.
Coraz więcej Polaków decyduje się na instalację systemów grzewczych wykorzystujących darmowe źródła energii. Jeżeli tylko zostają spełnione wszystkie warunki prawidłowego montażu, możemy cieszyć się z efektywnego działania instalacji solarnej. Do wzrostu popularności instalacji solarnych niewątpliwie przyczynia się program NFOŚiGW oferujący wysokie dopłaty do zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać preferencyjny kredyt na zakup i montaż kolektorów na zasadzie 45% refundacji poniesionych na ten cel kosztów.
Źródło: Benhauer / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Własna firma Liczba postów: 286 Grupa: Firmy budow... Jeżeli są tutaj osoby, które mają problemy związane ze swoją firmą, to polecam Wam sprawdzić stronę, gdzie znajdziecie firmę DEBERG - zadłużona spółka co grozi....
- Podłoga na gruncie w domu bez podpiwniczenia - jak... Liczba postów: 20 Grupa: Budowa i re...
- Pomoc przy termoodernizacji Liczba postów: 8 Grupa: Firmy budow... Będe wymieniał w dość starym domu ogrzewanie i rozważam pompę ciepła, fotowoltaikę. Słyszałem też o dofinansowaniach. W związku z tym, czy znajdę firmę, która o...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 25 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Relaks w ciepłym, zimowym ogrodzie Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Możecie sobie sprawdzić strone https://dhyan.pl/kategoria/aromaterapia/ kadzidelka/palo-santo/ , na której znajdziecie ofertę sklepu internetowego Dhyan z najróż...