Jak kupować kosiarkę elektryczną?
Kosiarki elektryczne to najchętniej kupowane urządzenia przeznaczone do małych i średnich trawników. Wybór odpowiedniego modelu znacznie ułatwia pracę w ogrodzie i pozwala zaoszczędzić czas.
Przed udaniem się do sklepu ogrodniczego warto poznać kilka podstawowych zasad, którymi kierować powinniśmy się przy zakupie urządzenia.
Czytaj również: Jaki sekator ogrodowy wybrać?
Poznaj swój ogród
- Planując zakup kosiarki elektrycznej powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na powierzchnię ogrodu – radzi Marcin Liszyński, Dyrektor Handlowy w firmie GGP Polska, dystrybutora urządzeń STIGA. – Kosiarki o szerokości koszenia 33-40 cm przeznaczone są do ogrodów o powierzchniach do 200 m2, zaś do większych terenów, ale nieprzekraczających 400 m2, poleca się urządzenia o szerokości koszenia 43-46 cm – dodaje. Oczywiście, maszyny te są w stanie kosić znacznie większe powierzchnie, jednak mając na uwadze w miarę szybkie wykonanie pracy w komfortowych warunkach, należy kierować się takimi kryteriami. Przed zakupem sprawdźmy też deklarowaną moc silnika – od tego zależy wydajność urządzenia oraz jego wytrzymałość. - W kosiarkach o szerokości koszenia 33 cm silnik powinien posiadać moc określoną na minimum 1000 W, dla 39 cm jest to około 1300 – 1500 W, dla 40-43 cm - 1600 W, a dla urządzeń o szerokości koszenia 46 cm – 1800 W – dodaje przedstawiciel marki STIGA.
Marcin Liszyński
Fot. STIGA
Zbierać czy mulczować?
Utrzymanie zadbanego trawnika wiąże się ze znalezieniem sposobu na radzenie sobie ze ściętą trawą. Kosiarki z wyrzutem skoszonej trawy wymagają późniejszego jej zebrania, dlatego powszechnie praktykowane jest kupowanie urządzeń z zamontowanym koszem. Im jest on większy, tym rzadziej będziemy musieli go opróżniać. Należy również zwrócić uwagę na tworzywo, z którego został on wykonany. Kosze, których dolna część jest materiałowa, są lżejsze i – dzięki lepszemu przepływowi powietrza - bardziej pojemne.
Czytaj również: Jak przycinać żywopłoty?
W sytuacji, gdy problemem staje się dla nas składowanie ściętej trawy, powinniśmy przemyśleć zakup urządzenia z systemem mulczującym. Dzięki niemu skoszona trawa jest wielokrotnie rozdrabniana, a kosiarka automatycznie rozrzuca ją równomiernie po trawniku. Rozkładająca się trawa użyźnia glebę i wzmacnia systemy korzeniowe murawy. - Na rynku dostępne są modele kosiarek, które posiadają zarówno kosz, jak i wyposażone są w system mulczujący. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może wybrać sposób koszenia odpowiedni do aktualnych potrzeb – mówi Marcin Liszyński.
Na zdjęciu: kosiarka elektryczna Multiclip.
Fot. STIGA
Technika w służbie wygody
Dobra kosiarka powinna być zwrotna, aby łatwo można było ją przemieszczać. Najlepiej, jeśli jej kierownica posiada regulowaną wysokość, dającą dostosować się do wzrostu użytkownika. Wówczas z urządzenia może korzystać nie jedna osoba, ale kilka, gdyż kosiarka równie dobrze prowadzić będzie się osobie zarówno o wzroście 150, jak i 180 cm. Materiał, z którego wykonana jest kierownica musi być na tyle sztywny, aby kosz pełen ściętej trawy nie powodował jej zniekształcania. Na prawidłowe przemieszczanie się kosiarki mają również wpływ jej koła. Te najlepszej klasy posiadają łożyska kulkowe i miękki bieżnik, co znacznie poprawia jakość prowadzenia urządzenia, niezależnie od podłoża czy ukształtowania terenu ogrodu.
Czytaj również: Jak zadbać o porządek w ogrodzie?
Warto także sprawdzić, czy wybrana kosiarka posiada regulowaną wysokość koszenia. - Podstawowe urządzenia mają regulację śrubową, co oznacza, że przy zmianie wysokości koszenia musimy z każdego koła wykręcić śrubę i zamocować ją na żądanej wysokości – wyjaśnia Marcin Liszyński. – Lepsze modele posiadają regulację centralną, gdzie za pomocą jednej dźwigni, w prosty i szybki sposób zmieniamy wysokość koszenia całego urządzenia – dodaje.
Kosze z materiału są lekkie i zbierają więcej trawy niż kosze plastikowe.
Fot. STIGA
Jeśli zakładamy, iż kosiarkę będziemy musieli przewozić lub też nie mamy zbyt wiele miejsca na jej przechowanie, powinniśmy rozważyć zakup urządzenia ze składaną kierownicą. Wówczas zwróćmy uwagę na to, jak jest zamontowana – jeśli posiada tzw. motylki do odkręcania, jej składanie będzie trudniejsze niż w przypadku modeli z rączką mocowaną na klipsy.
Źródło: Sfera PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli chodzi o mnie, to jakiś czas temu byłem na wyjeździe w Poznaniu i zatrzymałem się....
- Trawnik zawsze modny Liczba postów: 88 Grupa: Zagospodaro... Akurat jeśli chodzi o nawozy do trawników to bardzo dobre są te od Florovit i znajdziesz je w sklepie Inco https://sklepinco.pl/marka/florovit/, jak na przykład...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...