Jak mądrze wybrać gniazda elektryczne?

Jak mądrze wybrać gniazda elektryczne?

Wybór właściwego osprzętu elektroinstalacyjnego staje się problemem dopiero wówczas, gdy prace budowlane wchodzą w końcową fazę, a my zaczynamy liczyć tygodnie, które dzielą nas od wprowadzenia się do nowego domu. Niestety, nie mamy wcale do czynienia z zadaniem prostym, a niewłaściwy wybór może mieć wyjątkowo nieprzyjemne konsekwencje. Czytaj dalej


Pierwszy krok – oszacowanie potrzeb


Jedno z pierwszych pytań, jakie musimy sobie postawić dotyczy tego, ile gniazd elektrycznych będzie potrzebnych domownikom. Nie można pozwolić sobie przy tym na ich niedostatek, instalacja elektryczna będzie bowiem niefunkcjonalna, a próba naprawienia naszego błędu przyczyni się do tego, że dom zacznie tonąć w kablach. Jeśli nie mamy pojęcia, jak oszacować nasze potrzeby, poszukajmy interesujących nas informacji u znajomych, którzy zdecydowali się już na taki krok. Innym ciekawym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistami zajmującymi się sprzedażą gniazd i łączników.Nie da się ukryć, że instalacja, w której gniazda elektryczne występują w większej liczbie, automatycznie staje się droższa, wypada jednak zadać sobie pytanie o to, czy rzeczywiście zależy nam na oszczędnościach w tej kwestii. Alternatywą są przedłużacze i rozgałęziacze, a te trudno określić mianem rozwiązań estetycznych i wydajnych. Cenę instalacji można zresztą obniżyć uważnie analizując ofertę dostępną na rynku.

Wybór gniazd elektrycznych – wymogi prawne


Liczba gniazd elektrycznych dostępnych w sprzedaży jest duża, a ich dystrybutorzy niejednokrotnie kuszą nas przystępnymi cenami oferowanych przez siebie rozwiązań. Wcale nie jesteśmy skłonni do rezygnowania z okazji, by zaoszczędzić, pamiętajmy jednak, że nie zawsze jest ona jednakowo mile widziana. Gniazda elektryczne nie mogą być wybierane w sposób przypadkowy, polskie i unijne prawo stara się bowiem, aby do domów prywatnych i firm trafiały jedynie najbezpieczniejsze rozwiązania.Najważniejsza wytyczna odnosi się do posiadania przez gniazda styku ochronnego. Może mieć on postać bolca, dopuszczalne są jednak także gniazda z dwoma stykami umieszczonymi po bokach. Przepisy określają również, jakie wtyczki powinny być stosowane. Najsurowsze okazują się wówczas, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniami „mokrymi”, takimi, jak choćby łazienka. Kontakt z wodą może mieć wyjątkowo poważne konsekwencje, konieczne jest więc stosowanie specjalnych wtyczek z klapką, która będzie przeciwdziałała ich zalaniu.

 

Czytaj również: Mobilne oko na twój dom

 

 

Czytaj również: Inteligentny dom przyjazny mamie

 


Na co zwracać uwagę dokonując zakupu?


Najważniejsza zasada, którą należy się kierować wybierając gniazda elektryczne odnosi się do kwestii związanych z oszczędnościami. Można myśleć o nich, nigdy nie wolno stawiać ich jednak ponad bezpieczeństwem. Już choćby z tego powodu nie powinno się wybierać gniazd z niepewnego źródła, niewskazane jest przy tym również stosowanie rozwiązań, które nie posiadają oryginalnego rozwiązania i informacji o certyfikatach.Przed zakupem dobrze upewnić się, że mamy do czynienia z gniazdami elektrycznymi renomowanej firmy, ich wiarygodność podnosi przy tym zarówno pełna informacja techniczna, jak i obecność znaku CE. Nie powinniśmy zapominać też o osprzęcie z podwójną izolacją do pomieszczeń wilgotnych oraz o obecności styków ochronnych nawet, jeśli wiąże się to z koniecznością poniesienia nieco większych kosztów.


Autor artykułu:


artykuł powstał we współpracy z egniazdka.pl

Źródło: egniazdka.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 156

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >