Jak mają się okucia okienne do energooszczędności?

Jak mają się okucia okienne do energooszczędności?

Stolarka okienna powinna nie tylko spełniać standardy bezpieczeństwa, ale również wpisywać się w najnowsze eko trendy. Jak sprawić, by okna były bezpieczne i energooszczędne zarazem? Na to pytanie odpowiada Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus. Czytaj dalej

 

O roli, jaką będą spełniać okna, decydują elementy, które bardzo często nie są dostrzegane przez użytkowników stolarki. Mowa tu o okuciach, znajdujących się między ramą a skrzydłem okna.

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć okna i drzwi przed włamaniem?

 

Strażnicy bezpieczeństwa

Dopływ świeżego powietrza zapewnia zdrowy klimat w pomieszczeniach i dobre samopoczucie mieszkańców, dlatego potrzebne jest regularne wietrzenie. Jednak niektóre pomieszczenia w domu – ze względu na funkcję jaką pełnią - potrzebują wietrzenia bardzo intensywnego, niemalże stałej cyrkulacji powietrza. Należą do nich przede wszystkim kuchnia i łazienka. Wybierając okno kuchenne czy łazienkowe, warto więc zadbać o to, by zamontowane w nim okucie umożliwiało wygodne wietrzenie. Jeśli takie okno znajduje się na parterze i jest łatwo dostępne dla potencjalnego włamywacza, optymalnie byłoby, by  jednocześnie spełniało odpowiednie normy bezpieczeństwa. „Odpowiedzią na te oczekiwania inwestorów są okucia uchylno–rozwierane activPilot Comfort PADK. Umożliwiają one, oprócz tradycyjnego otwarcia oraz uchyłu, trzeci wariant ustawienia okna” – informuje Janusz Grześkowiak z firmy Winkhaus. - "Dzięki dodatkowej funkcji równoległego odstawienia skrzydła od ramy możemy wietrzyć efektywnie i zarazem bezpiecznie - całym obwodem skrzydła".


 

Funkcja ta pozwala wietrzyć pomieszczenia w sposób energooszczędny: unikamy gwałtownego wychłodzenia pomieszczenia, do którego dochodzi przy uchylonym lub przy otwartym oknie. Co więcej, wietrzenie w taki sposób nie osłabia antywłamaniowego charakteru okna! To jedyne okucie, które zapewnia wysoką ochronę przed włamaniem w funkcji wietrzenia. W tym położeniu okucie spełnia wymagania ENV 1627-1630 w 1 lub 2 klasie odporności na włamanie, w zależności od konfiguracji – podkreśla Janusz Grześkowiak. - W funkcji wietrzenia między skrzydłem a ramą powstaje mała, ok. 6-milimetrowa szczelina. Okno z zewnątrz wygląda jak zamknięte, nie widać więc, że jest zaryglowane w sposób niestandardowy – wyjaśnia ekspert z firmy Winkhaus i dodaje: - "Kluczową sprawą jest to, że dom lub mieszkanie mogą być wietrzone nawet podczas dłuższej nieobecności lokatorów. Tym sposobem zapobiegamy powstawaniu nieprzyjemnego zaduchu w pomieszczeniu, a przede wszystkim gromadzeniu się nadmiaru wilgoci, który może prowadzić do zagrzybienia ścian."


Czytaj również: Roletki międzyszybowe zasilane bateriami słonecznymi


A może kontaktron?

Innym mechanizmem, który zapewnia oknom bezpieczeństwo i energooszczędność, są czujniki zamknięcia okna, zwane inaczej kontaktronami. Funkcjonujące na zasadzie pola magnetycznego czujniki działają jako sygnalizatory włamania albo informują o aktualnym położeniu okna. Co więcej, czujniki mogą także sterować elektrozaworami na grzejnikach lub klimatyzatorach. - "Elektrycznie sterowany zawór ciepła, który jest kontrolowany przez czujnik magnetyczny i rozdzielacz, wyłącza grzejnik lub klimatyzator wtedy, gdy otwieramy okno. Dzięki zastosowaniu takiej technologii jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć straty energii cieplnej. Rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdza się w obiektach takich jak hotele, szkoły, biurowce, gdzie użytkownicy nie czują potrzeby oszczędzania energii, a w ostatnim czasie także chętnie wykorzystywane jest w domkach jednorodzinnych" – wyjaśnia Janusz Grześkowiak. Wybierając okna do swojego domu, nie musimy decydować, czy mają one nas chronić, czy być energooszczędne. Rynek stolarki otworowej oferuje już rozwiązania, które łączą w sobie oba te aspekty w równym stopniu.  

 

 

Źródło: GutPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 483

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >