Jak mierzyć powierzchnię mieszkania z antresolą

Jak mierzyć powierzchnię mieszkania z antresolą

Kupuję mieszkanie od dewelopera. Jak należy mierzyć powierzchnię użytkową lokalu? Mieszkanie ma poddasze, a raczej dużą antresolę mieszkalną. Proszę również o podanie podstawy prawnej

Odpowiada Piotr Kunicki, prawnik w zespole nieruchomości kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN

Sposób obliczenia powierzchni lokalu nie jest uregulowany w przepisach prawa. Strony umowy deweloperskiej (przedwstępnej bądź umowy zawartej w trybie art. 9 ust. 1 ustawy o własności lokali) mogą więc dowolnie określić podstawę obliczenia powierzchni lokalu. Zgodnie bowiem z art. 4 pkt. 3 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (DZ. U. z 2002 r., Nr 169, poz. 1386) stosowanie norm jest dobrowolne.

Z reguły, sposób obmiaru lokalu po jego wybudowaniu zostaje z góry określony we wzorze umowy przedstawionym kupującemu. Istotne z punktu widzenia kupującego, jest by umowa zawierała wyraźne wskazanie sposobu obmiaru powykonawczego lokalu, posługując się w tym celu jedną z polskich norm technicznych. W przeciwnym razie deweloper może mieć możliwość pomiaru według normy dla niego korzystniejszej. Najbardziej powszechnymi normami to PN-70/B-02365 oraz PN-ISO 9836:1997. W pewnych przypadkach korzystniejsza dla kupującego może wydawać się norma PN-ISO 9836:1997, jednakże norma PN-70/B-02365 może być bardziej korzystna w przypadku lokali z wysokimi pomieszczeniami. Warto jednak mieć na uwadze, że powierzchnia wszystkich lokali powinna zostać obmierzona według tej samej normy. W przeciwnym razie prawidłowe obliczenie udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadających na każdy lokal może być niemożliwe.

Pomiaru powykonawczej powierzchni lokalu dokonuje osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Koszty z reguły ponosi deweloper, jednak strony mogą postanowić w umowie, że koszty będą ponosić po połowie bądź pokryje je w całości kupujący. Od ostatecznej powykonawczej powierzchni lokalu uzależniona jest zazwyczaj cena, jaką zapłacić ma kupujący. Należy jednak mieć na uwadze, że postanowienia uprawniające dewelopera do jednostronnego podniesienia ceny lokalu bez przyznania kupującemu prawa do odstąpienia od umowy zostały uznane przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta za postanowienia niedozwolone.

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 259

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >