Jak montować ogrzewanie podłogowe? Porady dotyczące orzewania podłogowego

Jak montować ogrzewanie podłogowe? Porady dotyczące orzewania podłogowego

W długie zimowe wieczory ogromne znaczenie zaczyna mieć komfortowe ciepło w domu. Sposobem na jego zapewnienie jest przyjemnie ciepła podłoga - czyli montaż ogrzewania podłogowego. Czytaj dalej

– Największymi zaletami systemu ogrzewania podłogowego są niskie koszty eksploatacji oraz komfort cieplny – stwierdza Danuta Szutkowska, kierownik produktu ogrzewanie podłogowe Purmo. – Sprawdza się w całym domu, jednak ze względu na komfortowy efekt ciepłej podłogi polecane jest przede wszystkim do łazienek, pokojów dziennych i dziecięcych. Popularna „podłogówka” to także świetny wybór dla estetów, których nie satysfakcjonuje nawet wygląd ozdobnego grzejnika. Ogrzewanie podłogowe jest całkowicie niewidoczne – dodaje.

Ciepło, miło i… tanio

Wygoda i komfort we wnętrzach to główne powody, dla których decydujemy się na wybór tej metody dostarczania ciepła. Ogrzewanie podłogowe zapewnia najzdrowszy dla człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniu. Dla naszego organizmu najlepiej jest, jeśli cieplejsze powietrze jest w okolicy nóg, a chłodniejsze – na poziomie głowy. Dodatkowo w pomieszczeniach ogrzewanych przez „podłogówkę” powietrze nie jest tak suche, jak w tych ogrzewanych tradycyjną metodą. A czym wyższa wilgotność powietrza, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu oddechowego: anginy czy grypy. Ogrzewanie podłogowe nie powoduje także unoszenia się kurzu, dlatego idealnie nadaje się do stosowania w domach alergików uczulonych na roztocza. Z punktu widzenia komfortu domowników ciepła podłoga ma niebagatelne znaczenie w pomieszczeniach wykładanych płytkami z gresu lub z kamienia – łazienkach czy modnie zaprojektowanych salonach. Ogrzewanie podłogowe sprawi, że ten materiał przestanie nieprzyjemnie ziębić nasze stopy.


Oprócz komfortu liczą się także rachunki za ogrzewanie – nic nam przecież po ciepłym domu, jeśli koszty mediów będą zbyt wysokie. Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem ekonomicznym w eksploatacji i energooszczędnym. „Podłogówka” Purmo podnosi komfort cieplny na tyle, że można obniżyć temperaturę powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu nawet o 2ºC, a to pozwoli na znaczne oszczędności energii. Niższe rachunki za ogrzewanie w pełni rekompensują nieco wyższy jednorazowy koszt instalacji tego rozwiązania.


– Szacuje się, że w przypadku utrzymywania  temperatury 18ºC zamiast 20ºC ta oszczędność wynosi około 12 procent – twierdzi Danuta Szutkowska, ekspert Purmo w zakresie ogrzewania podłogowego. – Dodatkowo oszczędności sprzyja niska temperatura pracy instalacji (35 ºC - 55 ºC). Oznacza to, że można ją zasilać przy użyciu nowoczesnych rozwiązań oszczędzających energię: wysokosprawnych kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych – dodaje Danuta Szutkowska.

Gdzie warto mieć „ciepłą podłogę”?
Ogrzewanie podłogowe to optymalne rozwiązanie właściwie do każdego pomieszczenia. Jednak ze względu na komfortowy efekt ciepłej podłogi polecane jest do pokojów dziennych, pokojów dziecięcych i łazienki.


Właśnie w łazience ogrzewanie podłogowe to zdecydowanie jedno z najlepszych rozwiązań. Zapewnia przyjemnie ciepłą posadzkę, a zachlapana wodą podłoga szybko wysycha. Ze względu na zwykle małą powierzchnię podłogi często stosuje się tutaj kombinację ogrzewania podłogowego z grzejnikiem drabinkowym. „Podłogówka” sprawdzi się także w pomieszczeniach, w których brakuje miejsca na tradycyjny wiszący grzejnik, a każdy centymetr powierzchni jest cenny, np. w niewielkim przedpokoju. Przemoczone buty będzie można wysuszyć stawiając je na podłodze zamiast kłaść na grzejnikach. Mokra posadzka przy wejściu wyschnie zdecydowanie szybciej. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzimy także miejsce w zabudowanej kuchni, trzeba tylko pamiętać o tym, aby układ rur grzejnych zaplanować na podstawie projektu mebli – aby nie ogrzewać szafek zamiast pomieszczenia. Z kolei w salonach otwartych na klatkę schodową lub bardzo wysokich (szczególnie z antresolą) tylko podłogówka ustrzeże nas przed „uciekaniem” ciepła ku górze i zapewni komfortową temperaturę na poziomie przebywania ludzi.  

– Do niedawna podstawową zasadą dla planujących ogrzewanie podłogowe była konieczność zastosowania posadzki z materiałów dobrze przewodzących ciepło. Jednak w nowym energooszczędnym domu można wybierać wykończenie podłogi nieco swobodniej – komentuje Danuta Szutkowska, ekspert Purmo. – Wprawdzie w przedpokoju, kuchni i łazience bardzo chętnie układamy podłogi z kamienia naturalnego, płytek ceramicznych i gresu, lecz pamiętajmy, że w pokojach w grę wchodzą prawie wszystkie sposoby wykończenia powierzchni. Nie musimy rezygnować z „podłogówki” – trzeba tylko odpowiednio wcześnie ustalić materiał i grubość posadzki z projektantem instalacji – dodaje Danuta Szutkowska.

Woda czy prąd? Prąd czy woda?

Z dostępnych na rynku rozwiązań można wybrać systemy wodne lub elektryczne. Najpopularniejsze ze względów ekonomicznych jest wodne ogrzewanie podłogowe, w którym czynnikiem grzewczym jest woda płynąca w rurach umieszczonych pod podłogą. Marka Purmo proponuje dwa rodzaje płyt do mocowania rur w systemach wodnych: znany od lat Rolljet, do którego rurę przypina się klipsami oraz najnowszy Noppjet, w którym rurę przytrzymują specjalnie ukształtowane wypustki płyty. Dzięki temu Purmo Noppjet uni jest łatwy w montażu i pozwala na ograniczenie niemałych przecież kosztów robocizny. Pamiętajmy, że instalację wodnego ogrzewania podłogowego trzeba zaplanować już na etapie projektowania budowy lub rozbudowy domu. System ten wymaga bowiem odpowiednio wytrzymałego stropu oraz zachowania właściwych grubości warstw izolacyjnych i konstrukcyjnych.


Jeżeli decyzję o zastosowaniu „podłogówki” podejmiemy mając już gotowy dom lub chcemy mieć ciepłą podłogę w mieszkaniu, dobrym wyjściem okaże się elektryczne ogrzewanie podłogowe Purmo Eljet. – Cienką, trzymilimetrową matę grzewczą Eljet można umieścić bezpośrednio w kleju mocującym płytki podłogowe lub w wylewce tuż pod powierzchnią podłogi jako ogrzewanie uzupełniające, zapewniające ciepłą podłogę. System elektryczny nie wymaga zalewania obciążającym strop jastrychem o grubości kilku centymetrów, więc nie trzeba planować instalacji już na etapie budowy domu – mówi Danuta Szutkowska, ekspert Purmo. To rozwiązanie sprawdzi się także w budynkach, w których cała instalacja grzewcza w budynku jest zasilana prądem. Oszczędność i wygodę użytkowania elektrycznego ogrzewania podłogowego zapewni termostat pokojowy wyposażony w zegar i działający w trybie tygodniowym. Dzięki temu urządzeniu można zarówno automatycznie, jak i ręcznie ustawiać pożądaną temperaturę podłogi, programując zmniejszone ogrzewanie w nocy czy podczas nieobecności domowników. Czujnik podłogowy monitoruje temperaturę, dzięki czemu mata grzejna jest włączana i wyłączana w odpowiednim momencie. Regulacja taka pozwala na znaczne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Zaufany producent to spokój na lata
Pamiętajmy, że ogrzewanie podłogowe składa się z wielu różnych elementów: od izolacji, rur grzejnych po rozdzielacze oraz materiały montażowe. Jakość każdego z tych elementów ma niebagatelne znaczenie. Ważne jest, aby wszystkie idealnie się uzupełniały i pasowały do siebie. Najlepiej jest więc zdecydować się na cały system od jednego producenta. Często jest to warunek otrzymania gwarancji na ogrzewanie podłogowe, żaden producent nie może bowiem odpowiadać za elementy nie pochodzące od niego. Warto wybrać znaną markę, na przykład Purmo. Nim zabierzemy się za planowanie systemu ogrzewania podłogowego, warto rzucić okiem na poniższą listę:

Sprawy, o których warto pamiętać, gdy decydujemy się na ogrzewanie podłogowe:
1.    Zadbajmy o dobry projekt. Dzięki niemu ogrzewanie podłogowe będzie skuteczne i tanie w eksploatacji.
2.    Wykonanie prac należy powierzyć doświadczonemu instalatorowi. Poprawki będą bardzo drogie albo w ogóle niemożliwe!
3.    Upewnijmy się, że wszystkie elementy systemu pochodzą od jednego producenta. Zminimalizujemy ryzyko awarii.
4.    Wybierzmy system renomowanego producenta z długą gwarancją. Przykładowo - „Podłogówka” Purmo objęta jest 10-letnią gwarancją.

Źródło: budnet.pl
Autor: Base Communication/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19406 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 146

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >