Jak najlepiej i najskuteczniej oszczędzać energię elektryczną?

Jak najlepiej i najskuteczniej oszczędzać energię elektryczną?

Sposobów jest wiele, a jednym z najlepszych jest korzystanie z energooszczędnych urządzeń.

Etykieta efektywności energetycznej informuje o podstawowych danych technicznych i skuteczności konkretnego urządzenia. Pozwala na porównanie jego parametrów z innymi urządzeniami tego samego typu. Etykiety efektywności energetycznej pomagają potencjalnemu nabywcy w dokonaniu wyboru urządzenia o korzystnych walorach technicznych. Wśród informacji, które można odczytać są między innymi: nazwa producenta, oznaczenie typu lub modelu, klasa efektywności energetycznej, roczne zużycie energii elektrycznej (KWh/rok), poziom hałasu w dB.

Klasy energetyczne, czyli klasy efektywności energetycznej

Sprzęt AGD, a więc pralki, lodówki, chłodziarki, suszarki, zmywarki, piekarniki dzieli się wg tzw. klas energetycznych oznaczonych literami od A do G. Symbol A oznacza najniższe zużycie energii, natomiast symbol G najwyższe. Klasy efektywności energetycznej określone są w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej. Wskaźnik efektywności energetycznej (EI )jest stosunkiem rocznego zużycia energii elektrycznej przez dane urządzenie do jej standardowego rocznego zużycia. Każde z wymienionego sprzętu AGD ma określony wygląd etykiety, który musi być przestrzegany przez producentów. Wzór ten mówi jakie dane techniczne powinny się znaleźć na etykiecie.

Określenie klasy efektywności energetycznej
Aby urządzenie mogło być przyporządkowane do danej klasy, musi spełniać określone wymagania. Wskaźnik efektywności energetycznej np. dla urządzeń chłodniczych oblicza się dzieląc roczne zużycie energii przez pojemność urządzenia netto. Kryterium wyraża zużycie w kWh na litr pojemności netto i umożliwia porównanie urządzeń nawet jeśli mają one zróżnicowane rozmiary i różne proporcje komór chłodniczych i mrożących.

 

 

 

 

Zmywarka do naczyń

Kupując zmywarkę należy sprawdzić ile zużywa wody i  energii. Te najlepsze zużywają poniżej 10 litrów na jeden cykl zmywania. Na przykład zmywarka SGV57T23EU z energooszczędnej Zielonej Linii Bosch zużywa tylko 9 litrów. Dodatkowo zmywając w niej naczynia można zaoszczędzić 1 KWh energii. Inne modele zmywarek z Zielonej Linii Bosch (modele SMS69T02EU, SMS69M02EU, SMS53M08EU) z systemem ActiveWater oszczędzają do 35% energii i 50% wody mniej w porównaniu z urządzeniami tej firmy sprzed 15 lat.



Chłodziarka, zamrażarka lub chłodziarko-zamrażarka

Kupując chłodziarkę, zamrażarkę lub chłodziarko-zamrażarkę należy zwrócić uwagę, że najbardziej energooszczędne produkty w tej grupie są w klasie A+ i A++. Urządzenia tych klas cechuje bardzo niskie zużycie energii (poniżej 42%). Najbardziej energooszczędne chłodziarki
w klasie A++ pomogą zaoszczędzić tyle energii, ile przez 7 lat kosztowałaby energia zużyta przez urządzenia w klasie B. Zielona Linia chłodziarek, zamrażarek i chłodziarko-zamrażarek Bosch posiada najwyższą efektywność energetyczną, gwarantując zużycie energii nawet o 66% niższe w porównaniu z urządzeniami sprzed 15 lat. Wybierając chłodziarko-zamrażarkę o pojemności ok. 300 l w klasie A++ w stosunku do takiej samej w klasie energetycznej B w ciągu roku można zużyć ok. 205 KWh energii mniej.

Pralka
Kupując pralkę należy zwróć uwagę na to, czy jest w klasie energetycznej A+ ponieważ jest to obecnie jeden z najwyższych standardów energooszczędności w tej grupie produktów. Należy sprawdzić również ile zużywa wody (te najlepsze zużywają około 50 l, jak np. pralka Logixx 8 Sensitive z Zielonej Linii Bosch). Wybierając pralkę o ładowności 5 kg w klasach A+ w stosunku do tej samej w klasach B przy jednym praniu w programie bawełna 60o C można zużyć ok. 1,36 KWh energii mniej.

 


Źródło: Pegasus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 163

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >