Jak naprawić rynny?
Gorące lato, a z nim wysokie temperatury powodują, że elementy łączące
(uszczelki) odcinki rynien często ulegają deformacji i tracą swoje właściwości uszczelniające (wysychają, pękają) W tym roku mieliśmy lato obfitujące w wysokie temperatury i ponadnormatywne opady deszczu. Jesienią dojdą dodatkowe opady oraz liście gromadzące się w rynnach, a zimą deszcz, śnieg oraz lód. Mało która kilkuletnia rynna wytrzyma taką gamę „tortur”.
Czytaj dalej
Ostatni dzwonek
czasem rynna zacznie przeciekać, a przecieki będą się powiększać, co spowoduje, że rynny przestaną spełniać swoją podstawową rolę zabezpieczającą. Nieszczelna rynna podczas opadów deszczu nie będzie chroniła naszych ścian zewnętrznych, a woda będzie spływała po ścianach i tynkach (brudząc je, a co gorsza tworząc pęknięcia na ścianach i bąbelki powietrza). Wpłynie to na obniżenie właściwości termoizolacyjnych elewacji, a również niekontrolowany odpływ wody będzie powodować podmoknięcia fundamentów i „nabieranie” wody przez elementy konstrukcyjne budynku, co w dłuższym okresie może doprowadzić do ich osłabienia. Możemy uniknąć tego typu sytuacji uszczelniając łączenia rynien, ponieważ to one są najbardziej narażone na deformacje i zniekształcenia. Teraz jest ostatni dzwonek, aby uszczelnić rynny póki nie rozpocznie się pora deszczowa.
Czytaj również: Jak wybrać odpowiednie rynny?
.JPG)
Oszacujmy stan rynien
Najpierw powinniśmy ocenić, w których miejscach rynna jest nieszczelna. Najprostszą metodą jest wlanie wody do rynny – miejsca, w których będzie ona przeciekała należy zabezpieczyć. Możemy użyć do tego uszczelniaczy (np. Tytan Kauczuk). Są one proste w użyciu i charakteryzują się doskonałą przyczepnością do większości powierzchni porowatych i nieporowatych. Kauczuk do uszczelniania rynien powinien nadawać się do użycia w wilgotnych jak i suchych warunkach ( np. Tytan Kauczuk), co w przypadku uszczelniania rynien jest istotną cechą. Niejednokrotnie nie zwracamy uwagi na barwę uszczelniacza, a po jego użyciu nie możemy go pomalować. Dlatego wybierzmy taki rodzaj uszczelniacza, który jest malowalny (np. Tytan Kauczuk) - wówczas zaklejone miejsca po pomalowaniu nie będą odznaczały się od reszty rynny. Użyty przez nas uszczelniacz powinien być odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz promieniowanie UV.
To łatwa sprawa
Uszczelniacz Tytan Kauczuk może być stosowany nawet przez laika. Jest on łatwy w użyciu a jego parametry nie zmieniają się w czasie (producent uszczelniacza Tytan Kauczuk daje nam 2 letnią gwarancje na uszczelnione powierzchnie).
Każdy z nas może uszczelnić rynny i tym samym zabezpieczyć dom przed skutkami długiej jesieni (jak zapowiadają synoptycy ma ona obfitować w deszcze). Powodzenia.
Tytan Kauczuk dostępny jest w czterech kolorach: bezbarwnym, białym, brązowym i czarnym.
Czytaj również: Sprawdźmy rynny na wiosnę
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Nowoczesny dom – czym powinien się wyróżniać? Liczba postów: 23 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, elewacja z płytek klinkierowych to doskonały sposób na podniesienie wartości estetycznej i funkcjonalnej budynku. Materiał ten jest niezwykle....
- Firma wykonująca system smart home Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Planuję zainstalować smart home w domu w Krakowie i szukam ekipy, która pomoże mi to zrobić profesjonalnie. Ktoś coś poleca?
- Drewniana elewacja - co można zrobić, by uniknąć p... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, elewacja z klinkieru to połączenie trwałości, estetyki i odporności na warunki atmosferyczne. Płytki King Klinker nie blakną pod wpływem promi...
- Dotacje na budowę domu Liczba postów: 9 Grupa: Moja budowa Jestem na etacie załatwiania papierów na pozwolenie budowę domu itp . Chciałbym się dowiedzieć czy są dofinansowania do nowych budynków ? Słyszałem o czystym po...
- Farby antykorozyjne − Neokor® marki Polifarb Dębic... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re...