Jak obniżyć koszty budowy domu energooszczędnego? Jedynym rozwiązaniem dofinansowanie
Ekologia to również ekonomika. Nie można zaprzeczyć, że nie odniesiemy korzyści finansowych budując dom energooszczędny
Czytaj dalej
Na co musimy zwrócić uwagę przy budowie domu energooszczędnego?
Energooszczędność budynku koniecznie trzeba uwzględnić już w projekcie by zużywał mniej niż 70 kWh/m2/rok. Ważne jest zarówno usytuowanie budynku na działce, bryła budynku, planowany układ pomieszczeń, a także termoizolacja okienna i drzwiowa, system ogrzewania, system wentylacyjny oraz przegrody budowlane. To wszystko po to by eksploatacja budynku była tańsza przy mniejszych stratach ciepła.
Izolacje termiczna ścian wg najnowszych standardów energooszczędności zapewnią projekty domów w technologii drewnianego szkieletu prefabrykowanego. Wymogi unijne uświadomiły klientom, że przestarzałe technologie nie tylko zagrażają naszemu zdrowiu, ale i portfelom – mówi Anna Macina, specjalista ds. marketingu firmy ARCHETON Sp. z o.o. – W związku z tym zainteresowanie budową własnego domu stale wzrasta mimo zawirowań na rynkach finansowych.
Na jakie działania można otrzymać wsparcie finansowe?
Działania organów państwowych i samorządowych umożliwiają uzyskanie dofinansowania na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) przy budowie domu oraz na działania proekologiczne. Obecnie dostępnym instrumentem finansowania jest kredyt preferencyjny Banku Ochrony Środowiska, którego oprocentowanie wynosi nawet 2%, umożliwiając jednocześnie umorzenie połowy odsetek od kredytu. Okres spłaty jest rozłożony na 8 lat. Środki pieniężne pochodzą z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Z kredytu preferencyjnego mogą być sfinansowane pompy ciepła ogrzewające dom ciepłem pobieranym z otoczenia np. z gruntu, zbiorników wodnych czy powietrza. Dotyczy to również kolektorów słonecznych, które zamieniają promienie słoneczne na ciepło.
Również kotły na paliwa odnawialne podlegają dopłacie. Paliwem odnawialnym jest drewno opałowe i jego odpady w postaci naturalnej tj. kora, wióry, trociny, lub przetworzonej, tj. brykiety, pelety. Biomasą może być również wiklina, słoma oraz wierzba. Ciepło w domu zapewni również kominek z płaszczem wodnym, który ogrzewa wodę do mycia i do instalacji CO. Wsparcie finansowe możemy również otrzymać na ekologiczną przydomową oczyszczalnię ścieków, która jest też tańsza niż utrzymanie bezodpływowego zbiornika (szamba).
Ponadto odnawialne źródła energii (kolektory i pompy) można będzie sfinansować z Powiatowego lub Gminnego Programu Ochrony Środowiska czy tez z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Istnieje również pożyczka z Fundacji Wspomagania Wsi na zakup kolektorów słonecznych. Pomoc przyznawana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska nie ma charakteru bezzwrotnej dotacji, a formę kredytu komercyjnego udzielanego przez BOŚ z możliwością dopłaty do oprocentowania na okres nie dłuższy niż 10 lat. W przypadku tego kredytu każdy proekologiczny charakter działania może być objęty dofinansowaniem, np. energooszczędne dachy, które zapewnia odpowiednia dyfuzje pary wodnej lub okna o podwyższonej izolacyjności cieplnej.
Źródło: Alexandrite Group/Archeton / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Nowoczesne hale magazynowe - jedna już wynajęta! Liczba postów: 217 Grupa: Inwestycje Szukasz odpowiedniego miejsca dla swojego biznesu? Sprawdź ofertę Horyzont Nieruchomości https://horyzontnieruchomosci.pl/ Pomagają w znalezieniu nowoczesnego b...
- Osiedle Royal Residence na warszawskim Wilanowie Liczba postów: 17 Grupa: Inwestycje
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 252 Grupa: Inwestycje Korzystanie z narzędzia dostępnego na https://cenametra.pl/wycena-mieszkania to oszczędność czasu i pieniędzy. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod wyceny, n...
- Jakiemu deweloperowi zaufać? Liczba postów: 163 Grupa: Inwestycje Jeśli deweloper jest uczciwy, dotrzymuje warunki umowy, nie stosuje ukrytych opłat, to oczywiście można mu wtedy zaufać. Najelepiej po prostu poczytać wcześniej...
- Czy kupno mieszkania z rynku wtórnego jest korzyst... Liczba postów: 32 Grupa: Inwestycje Jeśli myślisz o zakupie mieszkania, koniecznie zerknij na ofertę dewelopera https://www.osiedlealeksandria.pl/ jeśli interesuje Cię miejscowość Aleksandrów Łódz...