Jak oddzielamy kondygnacje? Budujemy dom cz. IV

Jak oddzielamy kondygnacje? Budujemy dom cz. IV

Ten etap budowy tak naprawdę w dużej mierze zależy od naszych wcześniejszych decyzji. Materiał i rodzaj stropu wybierzemy na podstawie kształtu budynku oraz rozmieszczenia pomieszczeń wewnątrz. Pamiętajmy, że jego właściwości związane są z produktami, jakie użyjemy. Czytaj dalej

PODPORA I ZAPORA

Jeśli chodzi o materiał czy samą budowę stropu, to nie możemy dokonywać sami żadnych zmian. Najlepiej, jakby tym etapem budowy zajął się fachowiec z wieloletnim doświadczeniem. Dlaczego to takie ważne? Strop nie tylko ma za zadanie oddzielać piętra, lecz również przenosić obciążenie budynku na ściany. Poza tym musi stanowić barierę dźwiękoszczelną i stanowić przeszkodę dla ognia, który rozprzestrzenia się w czasie pożaru. Musimy też pamiętać o przygotowaniu ścian i podpór przed położeniem stropu. Przede wszystkim trzeba je wypoziomować. Jeśli w stropach gęstożebrowych rozpiętość od jednej do drugiej ściany ma do 4metrów, wystarczy zastosować jedną podporę na środku, jednak, jeśli wielkość ta jest większa, użyjmy dwóch podpór, w takich samych odstępach. Stemple podpór powinny być stężone krzyżulcami z desek. Wysokość wyregulujemy klinami. Nie wszystkie deski możemy też bezpośrednio położyć na murze z betonu. Niekiedy potrzeba zastosować rygi z desek o grubości minimum 3cm., a belka położona na mur powinna na niego zachodzić minimum na szerokość 10cm.

 

 

ODPOWIEDNI RODZAJ STROPU

Rodzaj budynku, jego kształt oraz podział i wysokość wnętrza stanowi o wyborze stropu, materiału użytego do jego budowy, a przede wszystkim zastosowaniu konkretnej technologii budowy, i tak, dla:

- domu o zwartej budowie – najlepszy będzie strop gęstożebrowy,

- domu o niejednorodnej strukturze – najpraktyczniejsza będzie płyta żelbetowa.

Do wyboru mamy więc stropy:

- monolityczny – pod zamówienie, dzięki czemu nasz budynek wcale nie musi wyglądać jak inne.

- z belek gęstożebrowych – nie możliwe zastosowanie dla wolnej przestrzeni. Potrzebne są w tym wypadku ścianki działowe lub podciągi. Te ostatnie są rozwiązaniem ostatecznym, gdyż koszty są nieopłacalne, lepiej wybrać inne rozwiązanie. Co ważne, przy tym rodzaju możemy użyć materiału z którego robiliśmy ścianki, dzięki czemu łatwiej wykończyć pomieszczenie.


W przypadku budowy balkonu, uzyskamy go przedłużając płytę żelbetową. Nie musimy dzięki temu stosować umocnień. Niestety, przy stropach gęstożebrowych płyta balkonowa musi być odpowiednio w nim zakotwiczona. Stropy monolityczne i gęstożebrowe różnią się miedzy sobą nie tylko zastosowaniem, ale przede wszystkim rozmiarami. Z racji budowy grubszy jest gęstożebrowy, jednak wszystko i tak zależy od materiału, który ma również wpływ na rozpiętość płyty. Poza tym sami również mamy na to wpływ podejmując decyzję o wysokości pomieszczeń.
Zasada dobierania stropu do wysokości jest prosta – im grubszy, a co za tym idzie, lepiej zbrojony – może mieć większą rozpiętość. Zazwyczaj płyta monolityczna może mieć od 10-16cm  przy rozpiętości 6metrów, natomiast gęstożebrowy 19-29cm. Co ważne – nie wolno nam samym zmieniać grubości stropu, nawet kiedy uznamy, że lepszy będzie grubszy. Niestety, takie zmiany mogą narazić strop na uszkodzenia. Oprócz tego różnicę zauważymy także przy wykończaniu sufitu. Przy zastosowaniu płyty monolitycznej wystarczy wykończyć sufit gładziną gipsową. Drugi rodzaj stropu przysporzy nam więcej pracy, a czasami nawet ingeruje w przestrzeń. Wymaga bowiem tynku, a niekiedy nawet sufitu podwieszanego, co zmniejszy nam choć trochę wysokość kondygnacji. W porównaniu tych dwóch rodzajów strop monolityczny wygrywa praktycznie, w każdej konkurencji z gęstożebrowym, także pod względem akustyczności i termoizolacji pomieszczenia.

 

 

INNE ROZWIĄZANIA

Prócz dwóch najpopularniejszych typów stropów, możemy spotkać się także z takimi rozwiązaniami, jak:

- strop typu filigran – stanowiący odmianę stropu monolitycznego. Wykonane z cienkich, bo mających od 5 do 7cm grubości płyt. Wymagający zastosowania oparcia. Ten typ stropu wykonywany jest na zamówienie. Część robót przeprowadzona jest już w fabryce, jednak większość wymaga wykończenia na miejscu przy użyciu ciężkiego sprzętu. Niestety, nie jest wykonywany wszędzie;

- stropy drewniane – w brew pozorom nie tylko do zastosowania w domach drewnianych. Polegają na montażu grubych belek rozstawionych co 1-1,5metra. Przy cieńszych belkach należy rozstawienie pomniejszyć o połowę. W domach murowanych takie rozwiązanie wykonuje się na ostatniej kondygnacji, gdy przewidziane jest nieużytkowe poddasze.

- z płyt prefabrykowanych – ich zastosowanie jest najmniej czasochłonne. W celu ich wykonania stosuje się płyty kanałowe lub kanałowo-zbrojne.

 

 

MATERIAŁ I TECHNOLOGIA

Aby łatwiej nam było zapoznać się z materiałem, przyjrzyjmy się jego zawartości:

- strop monolityczny – składa się z czterech elementów: płyty betonowej, zbrojenia górnego, wieńca żelbetonowego i zbrojenia dolnego,

- strop gęstożebrowy – nadbetonu, wieńca żelbetonowego, na jednym poziomie – pustaków stropowych i żebra rozdzielczego oraz prefabrykowanej belki stropowej,

- strop typu filigran – do płyt osadzonych na ścianach i podporach montażowych montuje się zbrojenie wieńca stropowego, następnie, w zależności od potrzeb - dodatkowe zbrojenia konstrukcji lub wyłącznie zbrojenia w miejscach łączenia płyt. Po tym etapie montuje się płytę nadbetonu. Za podporę służą prefabrykowane płyty,

- płyty prefabrykowane – zasadniczo montaż składa się z trzech etapów: położenie na ścianach, wykonania wieńców stropowych i zalania betonem. Po tym etapie prace budowlane mogą być kontynuowane.

 

Zobacz także inne artykuły z cyklu "Budujemy dom" :

- Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej? Budujemy dom cz. I

- Co powinniśmy wiedzieć o stawianiu fundamentów? Budujemy dom cz. II

- Jak zrobić izolacje fundamentu? Budujemy dom cz. III

- Jak oddzielamy kondygnacje? Budujemy dom cz. IV

- Co trzeba wiedzieć o więźbie dachowej? Budujemy dom cz. V

Źródło: budnet.pl
Autor: Budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 341

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >