Jak odnowić drewno?

Jak odnowić drewno?

Stając przed wyzwaniem jakim jest odnawianie drewna często nie wiemy jakiego produktu użyć aby uzyskać odpowiedni efekt. Sklepy pełne są środków, które różnią się nie tylko kolorem, ale także właściwościami i przeznaczeniem. Lakier, olej, emalia, czy lakierobejca – każdy z nich odmieni drewno w zupełnie inny sposób. Przedstawiamy poradnik jak dobrać właściwy produkt i uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy. Czytaj dalej

 

Jednym z głównych pytań na jakie musimy sobie odpowiedzieć wybierając środek ochronno-dekoracyjny jest pytanie o efekt końcowy, jakiego oczekujemy. Czy pragniemy zachować naturalny rysunek słojów drewna? A może zależy nam na tym, by całkowicie je przykryć?

 

 

- Zasadniczo, jeśli chcemy podkreślić rysunek drewna powinniśmy wybrać lakierobejcę, lub impregnat. Ten ostatni to środek najbardziej uniwersalny, polecany do dużych powierzchni na zewnątrz. Daje matowe wykończenie drewna. Lakierobejca natomiast pozostawi na powierzchni efekt blasku.  Oleje, które także wydobywają naturalny wzór drewna stosujemy do powierzchni poziomych np. tarasów. Ich podstawowym atutem jest odporność na ścieranie i łatwa konserwacja. Jeśli natomiast chcemy przykryć słoje powinniśmy zastosować emalię - radzi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. W naszym poradniku podpowiadamy, jakimi właściwościami charakteryzują się poszczególne produkty, jaki rezultat można dzięki nim osiągnąć i na co zwracać uwagę przy ich doborze.

 

Czytaj również: Taras wentylowany i jego zalety

 

Impregnat 

To produkt o najbardziej uniwersalnym zastosowaniu. Polecany do wszelkiego rodzaju drewna na zewnątrz. Podkreśla słoje drewna pozostawiając matowe wykończenie i  nie tworzy powłoki zewnętrznej. Chroni  drewno od wewnątrz zabezpieczając przed czynnikami atmosferycznymi i promieniami UV. Polecamy stosowanie impregnatów szybkoschnących, które umożliwiają zakończenie pracy w 1 dzień. Ciekawym produktem jest „Impregnat do drewna ogrodowego „Jedna Warstwa””, szczególnie polecany do malowania popularnych płotów lamelowych. Idealnie się sprawdzi przy odnawianiu i zabezpieczaniu drewna starego, poszarzałego.

 

 

Lakierobejca

Nadaje drewnu szlachetny połysk. Doskonale podkreśla rysunek drewna, nadając mu jednocześnie nową barwę. Produkt najlepiej nakładać wzdłuż słojów na oszlifowane drewno. Warstwy powinny być cienkie, a preparat dokładnie rozprowadzony za pomocą pędzla. Lakierobejca jest rekomendowana do małych powierzchni, takich jak: meble ogrodowe z miękkiego drewna, drzwi, okna, elementy dekoracyjne. Możemy jej używać zarówno do powierzchni  wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Do elewacji polecane są specjalne lakierobejce zawierające wosk pszczeli, który sprawia, że powłoka nie łuszczy się i nie pęka.

  

Olej

Jeśli zależy nam na podkreśleniu naturalnego wyglądu drewna, to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się olej. Używa się go w szczególności do odnawiania powierzchni poziomych. Produkt ,podobnie do impregnatu, zapewnia matowe, piękne wykończenie podkreślające strukturę drewna oraz koloryzuje drewno. Olej wnika głęboko w deskę, nie tworząc powłoki. Nie łuszczy się i nie pęka, za to doskonale zabezpiecza przed słońcem czy wilgocią. Wartym podkreślenia jest bardzo łatwa konserwacja powierzchni zabezpieczonych olejem – wystarczy przetrzeć powierzchnię ściereczką zwilżoną produktem i taras wygląda jak nowy!

 

Lakier

Nieco inny rezultat uzyskamy stosując lakier, który także pozwala podkreślić naturalny wygląd i kolor drewna. Lakier najlepiej nakładać przy użyciu pędzla lub specjalnego aplikatora. Powłoka, która powstanie, będzie twarda i dobrze zabezpieczy nawet miękkie gatunki drewna przed uszkodzeniami. Pamiętajmy jednak, że malowanie lakierem wymaga dużej precyzji. Produkt należy nanosić wzdłuż słojów w taki sposób, by nie nakładać na siebie kolejnych warstw. Dzięki temu powierzchnia będzie idealnie gładka i bez smug.

 



Emalia

Co jednak zrobić, jeśli rysunek i kolor drewna nam się nie podobają i najchętniej byśmy je przykryli? Z pomocą przychodzi nam emalia, która tworzy połyskliwą powłokę malarską. Jest ona odporna na wszelkie uszkodzenia, a do wyboru mamy szeroką paletę kolorów. Jeśli nasze meble lub drewniane dekoracje mają elementy metalowe czy z tworzywa sztucznego, emalia doskonale sprawdzi się także i tu, ponieważ ma doskonałą przyczepność. Produkt nakłada się za pomocą wałka, pędzla lub natrysku. Bez obaw możemy też stosować emalię do malowania dziecięcych zabawek – należy szukać produktów spełniających europejską normę „Bezpieczeństwo zabawek”.

 

Czytaj również: Egzotyczny taras

 

Jeśli zależy nam na czasie sięgnijmy po produkty szybkoschnące. 

- Jeśli zależy nam na tym, żeby prace ukończyć szybko, użyjmy produktów szybkoschnących. W przeciwieństwie do produktów tradycyjnych, mają one niedrażniący zapach, a powierzchnia jest sucha po godzinie od pomalowania. Dzięki temu prace można ukończyć w jeden dzień – radzi Andrzej Wójcik, doradza techniczny a firmy Altax. 

Źródło: fortepr / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19418 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 165

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >