Jak odpowiednio rozmieścić okna w domu? Zobacz co warto wiedzieć.

Jak odpowiednio rozmieścić okna w domu? Zobacz co warto wiedzieć.

Wybierając okna do naszego domu, należy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne, jakość czy estetykę wykonania. Równie ważne są także takie kwestie, jak wielkość okien oraz ich odpowiednie rozmieszczenie. Czytaj dalej

Dzięki tym cechom zyskamy komfortowo oświetlone wnętrza o optymalnej temperaturze, zarówno latem, jak i zimą.

Okno patentem na oszczędność energii

Choć obecnie upały dają nam we znaki, to jednak gorące lato w Polsce trwa najwyżej dwa miesiące. W czasie wiosny i jesieni przeważają temperatury umiarkowane i wahają się one średnio w granicach od 5°C do 15°C. Zima w Polsce potrafi być natomiast bardzo długa i mroźna, jak choćby ta, która miała miejsce w tym roku. W rzeczywistości sezon grzewczy może więc trwać nawet kilka miesięcy. Jeśli chcemy cieszyć się ciepłym wnętrzem przez cały rok, nie rujnując przy tym naszego portfela, warto odpowiednio rozplanować okna w naszym domu względem kierunków świata. Dzięki temu, wykorzystując energię słoneczną, bezkosztowo docieplimy i doświetlimy nasz dom. Najbardziej nasłonecznioną stroną jest południe, dlatego warto tutaj zaplanować większą liczbę okien lub wybrać te w dużym rozmiarze - mówi Marzena Rutyna, Technolog z firmy OKNOPLAST.

 

 

Słońce, które ociepla przez okna nasz dom podczas chłodnych pór roku, może być uciążliwe latem. Problem ten daje się jednak łatwo rozwiązać, na przykład poprzez stosowanie żaluzji lub zewnętrznych rolet. Te drugie – podczas zimy - pomogą nam dodatkowo chronić pomieszczenia przed utratą ciepła.

Północna strona domu stanowi przeciwieństwo południowej. Ze względu na małe nasłonecznienie od strony północnej lepiej ograniczyć liczbę i wielkość okien od tej strony. Poza tym, aby straty ciepła były jak najmniejsze - dobrze jest zamontować okna energooszczędne o podwyższonej izolacyjności termicznej, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Takie okna pozwolą ograniczyć straty ciepła, a tym samym wydatki na ogrzewanie – mówi Marzena Rutyna.

W ofercie firmy OKNOPLAST dostępne jest na przykład energooszczędne okno THERMIC 90, którego współczynnik Uw wynosi zaledwie 0,8 W/m2K (wymagana przez polskie prawo wartość współczynnika Uw wynosi 1,7-1,8 W/m2K, co jednak daleko odbiega od europejskich norm i standardów). Od wschodu i zachodu zyski ciepła z energii słonecznej nie są już tak duże i nie mają większego wpływu na bilans energetyczny budynku, gdyż słońce rano i wieczorem znajduje się niżej nad horyzontem.

 

 

Rozmieszczenie okien a rodzaj pomieszczenia

Aby skutecznie wykorzystać ciepło, jakiego dostarcza nam słońce, poza odpowiednim doborem ilości i wielkości okien względem stron świata, warto również właściwie zaplanować rozkład pomieszczeń w naszym domu. Pomieszczenia potrzebujące lepszego doświetlenia światłem dziennym, jak na przykład salon czy pokój do pracy najlepiej usytuować od strony południowej. Zgodnie z bilansem energetycznym domu, na tej stronie elewacji możemy sobie pozwolić na duże okna lub ich większą ilość. Dzięki temu zyskamy nie tylko ciepłe, ale także dobrze oświetlone wnętrza - mówi Marzena Rutyna z OKNOPLASTU. Słońce wydobędzie ponadto piękno salonu oraz dostarczy naturalnego światła najkorzystniejszego do pracy i nauki. W chłodniejszych porach roku, w ten bezkosztowy sposób, docieplimy pomieszczenia, w których najczęściej przebywamy.

Według architektów najlepsza lokalizacja dla sypialni to wschód. Budząc się ze słońcem, jesteśmy bowiem bardziej wypoczęci. Ponieważ ta strona domu nie ma decydującego wpływu na bilans energetyczny budynku, w sypialni możemy sobie pozwolić na dowolność w aranżacji okien. Jeśli na zewnętrz rozpościera się na przykład ogród, warto zastosować duże drzwi tarasowe. Otworzą one pomieszczenie na piękny widok, kojący zmysły przed snem. Latem pozwolą natomiast na dopływ ożywczego, świeżego powietrza. W ofercie OKNOPLASTU dostępne są na przykład drzwi tarasowe umożliwiające wykonanie przeszklenia o maksymalnej powierzchni aż do 11,25 m2.

Od strony wschodniej można umieścić kuchnię. Ze względu na gotowanie - w pomieszczeniu i tak panuje zazwyczaj wyższa temperatura niż w innych częściach domu. Strona północna znakomicie sprawdza się natomiast w przypadku pomieszczeń gospodarczych, spiżarni, kotłowni, garażu czy wejścia do domu, czyli wszędzie tam, gdzie nie musimy utrzymywać wysokich temperatur.

 

 

Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 274

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >