Jak odpowiednio zaplanować czas montażu okien drewnianych?
Przestrzeganie właściwej kolejności prac na budowie pozwala zaoszczędzić czas oraz uniknąć kłopotliwych poprawek, spowodowanych uszkodzeniem lub zabrudzeniem wcześniej położonych materiałów. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać i jak odpowiednio zaplanować czas montażu okien drewnianych.
Czytaj dalej
Stolarka drewniana zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników. Dzięki zaawansowanej technologii produkcji jest niezwykle wytrzymała i wyróżnia się wysokimi właściwościami izolacyjnymi. Naturalny, ekologiczny charakter oraz „oddychające” właściwości drewna sprawiają, że tego typu okna są wysoko cenione przez użytkowników. Zanim jednak przystąpimy do budowy domu wyposażonego w stolarkę drewnianą, może pojawić się dylemat nad optymalnym terminem jej mocowania. Naturalne właściwości drewna wymagają bowiem zachowania odpowiednich warunków pod względem wilgotności w pomieszczeniu.
Czytaj również: Jak się przygotować do montażu okien?
Przed czy po mokrych pracach
Nowoczesna technologia produkcji okien opiera się na klejeniu profili z kilku, uprzednio wysuszonych warstw drewna oraz dokładnej impregnacji za pomocą powłok lakierniczych. Dzięki temu stolarka odporna jest na działanie czynników atmosferycznych oraz okresowe występowanie wilgoci. Przewiduje się, że podczas typowej eksploatacji wilgotność drewna nie przekracza 15% - w takich warunkach stolarka zachowuje swoje wysokie właściwości, nie istnieje więc ryzyko rozwoju grzybów ani wypaczenia. Tymczasem w trakcie wykonywania takich prac jak wylewanie posadzek, gipsowanie czy tynkowanie, występują niekorzystne dla drewna warunki. Wilgotność powietrza w zamkniętym i rzadko wietrzonym pomieszczeniu podczas mokrych robót budowlanych wynieść może nawet 90%. - Odpowiednie warunki użytkowania stolarki określają występującą wilgotność w przedziale od 50% do 70% a temperaturę na 18 do 20°C oraz zakładają sprawnie funkcjonujący system wentylacyjny – mówi Sławomir Dubiela z firmy MS więcej niż OKNA - Okna drewniane powinno się także montować podczas temperatury na zewnątrz powyżej -5°C, więc korzystniej jest przełożyć termin na wiosnę. Warto także przewidzieć mocowanie stolarki przed wykończeniem elewacji, bowiem zazwyczaj nie sposób uniknąć zniszczenia tynku w trakcie montażu – radzi ekspert.
Czytaj również: Jak powinny działać okna?
Ostrożność popłaca
Właściwe przeprowadzenie montażu okien jest gwarancją, że produkt zachowa swoje wysokie właściwości techniczne. Przed przystąpieniem do pracy podstawową zasadą jest gruntowne zabezpieczenie stolarki przed zabrudzeniami i uszkodzeniem. Ta sama zasada dotyczyć powinna wykonywania pozostałych prac wykończeniowych. W tym celu najlepiej użyć folii oraz papierowej taśmy malarskiej. Należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę takich elementów jak okucia czy okapnik, bowiem reakcja aluminium z wapnem może doprowadzić do ich korozji.
Nawet bardzo skrupulatne zabezpieczenie okien nie zwalnia ze sprawdzenia, czy przed rozpoczęciem użytkowania na powierzchni okuć, ram lub szyb nie znajdują się osady farby, tynku czy innych zanieczyszczeń. Do pozostałych zasad właściwej eksploatacji warto zaliczyć także regularne wietrzenie oraz ogrzewanie budynku zimą. W przypadku skraplania się pary wodnej na wewnętrznych powierzchniach okien, powinno się otworzyć okno w celu wymiany powietrza w pomieszczeniu.
Czytaj również: Okna do poddaszy
Brak okien kusi złodzieja
Z punktu widzenia zachowania długiej żywotności okien powinno się ustalić kolejność ich montażu po mokrych pracach budowlanych. Jednak pośpiech z ukończeniem inwestycji lub strach przed kradzieżą często stanowią poważny dylemat podczas ustalania harmonogramu. Prowadzenie prac wykończeniowych wiąże się z instalacją kosztownych elementów hydraulicznych i elektrycznych, co może stanowić pokusę dla potencjalnego złodzieja jeśli teren domu jest niezabezpieczony. Instalacja systemu alarmowego, nadzór terenu budowy, sprawianie pozorów częstej obecności oraz czujne oko sąsiada to tylko kilka ze sposobów na zmniejszenie prawdopodobieństwa kradzieży. Choć ostateczna decyzja o dogodnym terminie montażu stolarki zależy od inwestora, warto w planach uwzględnić zdanie kierownika budowy oraz producenta okien. Pamiętajmy, że zachowanie należytej staranności podczas montażu okien będzie procentowało w przyszłości. Okna drewniane są bowiem materiałem długowiecznym, a możliwość ich konserwacji sprawia, że mogą zachować pierwotny wygląd przez wiele lat.
Źródło: Agencja inplusPR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...