Jak połączyć solary z dachem?
Instalacja kolektorów słonecznych budzi coraz większe zainteresowanie. Rosnące koszty tradycyjnego ogrzewania powodują, że szukamy innych źródeł energii. Poza tym bycie EKO jest w modzie, więc alternatywne źródła energii doskonale wpisują się w ten trend.
Czytaj dalej
Kolektory słoneczne świetnie spisują się w Polsce. Połacie dachów bywają najczęściej dobrze doświetlone przez słońce, a zacienienie, ze względu, na wysokość występuje bardzo rzadko. Kolektory słoneczne montuje się najczęściej na dachach, w szczególności na dachach skośnych krytych dachówką. Wykorzystują one później energię z promieni słonecznych do ogrzewania.
Czytaj również: Wpływ okien na energię słoneczną
- "Istotną kwestią jest tu bez wątpienia bezobsługowość solarów. Po zamontowaniu, działają samodzielnie i właściwie niezawodnie. Jeżeli dodamy do tego fakt, że pozyskują energię naprawdę minimalnym kosztem i nie niszczą środowiska, można je nazwać produktem idealnym" – mówi Łukasz Grzywacz, Koordynator Produktu Braas Solar, marki patronującej programowi Superdekarz.
Solary uzupełniają układ centralnego ogrzewania, poprzez podgrzewanie wody użytkowej. Dzięki temu można zredukować koszty. Co ważne, instalacja solarna działa zarówno latem, jak i zimą, ale jej efektywność wzrasta, gdy zima jest łagodna.
Połączenie idealne, czyli jak łączyć Solar z dachem
Pytanie, w jaki sposób połączyć solary z dachem, aby z jednej strony pracowały z najwyższą efektywnością, produkowały najwięcej energii wykorzystując promieniowanie słoneczne i jednocześnie świetnie wyglądały, zapewniały pełne bezpieczeństwo i trwałość dachu, przewija się najczęściej.
- "Rozróżniamy dwa typy montażu. Montaż nad dachówką, który jest częściej spotykany. Tu kolektory montowane są na wspornikach kilka centymetrów nad połacią dachu. Z kolei montaż w dachu, to kolektory montowane w linii dachówek. To montaż zintegrowany" – tłumaczy Łukasz Grzywacz.
Czytaj również: Wysokowydajne płaskie kolektory
Montaż nad dachówką pozwala na zainstalowanie kolektorów równolegle do połaci dachu. Istnieje tu możliwość zmiany kąta dla kolektorów względem spadku dachu. Istnieje wiele ciekawych rozwiązań dla tego typu instalacji. Przeglądając różnorodne oferty, do każdego typu dachówki, można znaleźć specjalnie zaprojektowane dachówki, dopasowane kolorem i wzorem do systemu. W ofercie różnych firm są także specjalne rozwiązania pozwalające zainstalować kolektory w innym kącie niż spadek dachu (w przypadku zbyt płaskiego dachu, można zainstalować specjalne elementy pozwalające na montaż kolektorów pod dodatkowym kątem 15 st.). Cały dach zrealizowany może być za pomocą jednego systemu, dzięki czemu każdy klient ma gwarancję najwyższej jakości. Montaż zintegrowany „w dachu” pozwala z kolei całkowicie zintegrować kolektory z płaszczyzną dachu. Kolektory montuje się bezpośrednio na łatach w linii dachówek.
- "Montaż możliwy jest zarówno w takcie wykonywania prac dekarskich, jak w późniejszym terminie. W przypadku wyboru tego rodzaju instalacji kąt, pod jakim zainstalowane będą kolektory wymuszony jest kątem spadku dachu" – wyjaśnia Łukasz Grzywacz.
Który system korzystniejszy?
Łatwiejszym do wykonania i dlatego częściej stosowanym, jest system „na dachu”. Nie wymaga zbytniej ingerencji dekarza. W przypadku wyboru systemu montażu „w dach” niezbędna jest praca dekarska. Jednak system montażu w „dachu” jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla warunków zewnętrznych.
Czytaj również: Systemy fotowoltaiczne konkurencją dla standardowych kolektorów słonecznych
- "Ze względu na zamontowanie kolektorów w linii dachu, stanowi zdecydowanie mniejszy opór dla wiatru, natomiast śnieg gromadzący się ponad kolektorem i tym samym dodatkowe obciążenie dachu w miejscu montażu kolektora, jest zdecydowanie mniejsze. Dodatkowo kolektor zamontowany „w dachu” ma zdecydowanie mniejsze straty energii" – podkreśla Łukasz Grzywacz.
Źródło: Cormedia / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak i gdzie kupować materiały budowlane? Liczba postów: 49 Grupa: Budowa i re... Ja ostatnio odwiedziłem skład https://www.mrowkanasielsk.pl/ w Nasielsku i zakupiłem trochę towaru na budowę w bardzo przyzwoitych cenach. Polecam ten skład bo...
- Rola dachu w nowoczesnej architekturze domu Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Remont mieszkania Liczba postów: 73 Grupa: Firmy budow... Wszystkie rzeczy, które mogą się przydać. Patrzcie - [url]https://www.amart.pl/ W sieci dużo łatwiej można znaleźć sensowne rozwiązania. Sami musicie ocenić, n...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 392 Grupa: Budowa i re... Chcesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń w garażu? Sprawdź dostępne bramy garażowe w ofercie firmy Bramotechnika https://www.bramotechnika.pl/oferta/bram y-gara...
- Gdzie zamówić projekt domu? Liczba postów: 75 Grupa: Moja budowa Warto pytać wszędzie. Może gdyby chodziło o wiatę to wtedy łatwiej jest znaleźć odpowiedź.
Ostatnio na forum
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 378 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...