Jak powinien wyglądać apartament? Rozpoznaj prawdziwy apartament.

Jak powinien wyglądać apartament? Rozpoznaj prawdziwy apartament.

Każdy apartament powinien być elegancki i wytworny, a jednocześnie funkcjonalny i bardzo wygodny. Jego wykończenie musi charakteryzować się dbałością o najdrobniejszy detal. Czytaj dalej

To najważniejsze charakterystyki, które odróżniają apartament od zwykłego mieszkania. A jakie jeszcze inne cechy definiują ten typ luksusowych lokali?  

Zwykłe mieszkanie a apartament

Często spotykamy mieszkania, które jedynie dla podniesienia prestiżu, a co za tym idzie i ceny, są nazywane apartamentami, a w rzeczywistości nie mają z nimi nic wspólnego. Kryteria zakwalifikowania lokalu do segmentu luksusowych apartamentów są dość nieostre. W tym względzie napotykamy pewne problemy. Mimo to można zidentyfikować cechy, które odróżniają apartamenty od innych mieszkań, w tym od tych o podwyższony standardzie. Różnice dotyczą przede wszystkim architektury i standardów wykończenia.

Cechy lokalu


Lokal można nazwać apartamentem, jeśli posiada odpowiedni rozkład pomieszczeń z wyraźnym podziałem na część dzienną, w której przyjmowani są goście, i nocną, która zapewnia mieszkańcom pełną prywatność. W apartamencie musi znajdować się kuchnia, salon, główna sypialnia z prywatnym wejściem do łazienki i garderoby, gabinet, pokój gościnny z łazienką, łazienka ogólna oraz pralnia lub pomieszczenie gospodarcze. Podstawowym wymogiem jest również to, aby każda z kolejnych sypialni posiadała łazienkę. Układ pomieszczeń zależy w dużym stopniu od wyobraźni projektanta i właściciela apartamentu, jednak powinien być funkcjonalny i wygodny dla każdego z mieszkańców. Wszystkie te warunki sprawiają, że luksusowy apartament ma zazwyczaj powierzchnię co najmniej 100 metrów kwadratowych oraz wysokość przynajmniej 2,9 metra. Tylko lokal o takich parametrach jest w stanie spełnić standardy apartamentu.

Luksusowe wykończenie

Luksusowy apartament musi również, w przeciwieństwie do zwykłych lokali, posiadać odpowiedni standard wykończenia i estetykę wykonania. Materiały wykończeniowe powinny być najwyższej klasy, np. szlachetne i trwałe gatunki drewna, naturalny kamień, nierdzewna stal, mosiądz i szlachetne tynki. Drzwi mogą być oklejone orzechem afrykańskim, parapety wykonane z marmuru a podłogi izolowane specjalnymi materiałami ograniczającymi straty ciepła i zapewniającymi doskonałą ochronę akustyczną. W łazience muszą znajdować się najnowocześniejsze urządzenia sanitarne, zaś w kuchni meble oraz sprzęt AGD, który zapewni wygodę oraz funkcjonalność. Staranności w wykonaniu nie może ominąć również części wspólnych. Na przykład hall budynku, w którym znajduje się apartament należy wyłożyć marmurem. Trzeba także zainstalować w nim stylowe lustra i specjalne oświetlenie. Z kolei garaże powinny posiadać podgrzewane, antypoślizgowe rampy zjazdowe, zaś windy winny być bezszelestne. Standardem są podłączenia telewizyjne i satelitarne oraz klimatyzacja.

Budynek, w którym mieści się apartament

Luksusowe apartamenty są projektowane w budynkach różnego typu. Powstają nie tylko w centrach wielkich miast w wysokich wieżowcach, z których rozpościera się niesamowity widok na miasto. Znane są przykłady apartamentów z odpowiednio zaadaptowanych starych fabryk. Jednak niezależnie od tego, gdzie się znajdują, zawsze są projektowane przez światowej sławy architektów i wyróżniają się niesamowitym prestiżem. Spełniają wszystkie wymagania stawiane tego typu lokalom. Budynek, w którym znajduje się apartament charakteryzuje odpowiednie doświetlenie światłem dziennym, winda, garaż podziemny, ochrona, recepcja. Powinien być on również położony blisko infrastruktury usługowej – centrów kulturalnych, eleganckich sklepów, terenów zielonych. Czasami zdarza się tak, że powstanie apartamentu w jakieś okolicy nadaje jej splendoru i zmienia ją w prestiżowe miejsce przyciągające następne osoby.  

Co nie jest apartamentem


Nieporozumieniem jest nazywanie apartamentami lokali, nawet świetnie urządzonych, których powierzchnia jest dużo mniejsza niż 100 metrów kwadratowych. Takie mieszkania można określić mianem tych „o podwyższonym standardzie”. Podobnie nieruchomość nawet kilkusetmetrowa nie powinna być określana mianem apartamentu, jeśli nie będzie posiadała funkcjonalnego rozmieszczenia pomieszczeń, czy też nie będzie miała dopracowanego każdego detalu. Dyskwalifikujące jest również zastępowanie drogich materiałów wykończeniowych tańszymi, ale gorszej jakości, które będą raczej szpeciły, a nie dodawały elegancji i wytworności. Należy pamiętać, że apartament musi być dla właściciela ostoją, w której zawsze będzie czuł się dobrze i do której zawsze będzie chciał wracać. Jeśli tak nie jest, to nie jest to apartament tylko złota klatka.

Wypowiedź Piotra Turalskiego, Dyrektora Zarządzającego Randall Property

 

Źródło: Unicorn Media / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 132

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >