Jak powinno się użytkować podłogi lakierowane? Odpowiednie użytkowanie podłogi
Drewniane podłogi lakierowane, które zostały ułożone z zachowaniem zasad sztuki parkieciarskiej oraz są odpowiednio zabezpieczone i utrzymywane przez użytkownika mogą dobrze wyglądać i służyć przez kilkanaście lat lub nawet dłużej.
Czytaj dalej
Jednocześnie zdarzają się też sytuacje, gdy naprawa i renowacja drewnianej podłogi jest konieczna już po kilku lub kilkunastu miesiącach od jej położenia! Z czego wynikają tak olbrzymie różnice? Bardzo często przyczyną jest niewłaściwe użytkowanie oraz nieodpowiednia pielęgnacja podłogi.Wystarczy jednak zastosować się do przedstawionych poniżej kilku prostych zasad, aby móc cieszyć się eleganckim parkietem lub drewnianą mozaiką przez bardzo długi czas.
Odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza
Podłogi z drewna litego są produktem naturalnym i higroskopijnym, który zmienia swoje właściwości wraz z warunkami panującymi w otoczeniu. Dlatego dwoma najważniejszymi parametrami, które pozwalają utrzymać podłogi w dobrej kondycji, są odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniu.
Najlepsze warunki zarówno dla podłóg drewnianych, jak i dla zdrowia człowieka panują w pomieszczeniach, w których jest około 18-23°C, a powietrze ma wilgotność 40-65%. Zbyt niska wilgotność otoczenia powoduje, że podłoga wysycha i mogą powstawać w niej mniejsze lub większe szczeliny. Najtrudniejszym okresem dla podłóg drewnianych jest sezon zimowy, gdy z powodu ogrzewania wilgotność powietrza wewnątrz budynków znacznie spada. Warto wówczas nawilżać pomieszczenia za pomocą nawilżaczy. Wspomniane urządzenia przydadzą się także latem do nawilżania pomieszczeń z klimatyzacją, w których również może wystąpić zjawisko zbyt niskiej wilgotności.
Z kolei w sytuacjach awaryjnych takich, jak zalanie podłogi wodą lub rozlanie na niej substancji chemicznych należy jak najszybciej usunąć ciecz i skontaktować się z wykonawcą podłogi, producentem lub sprzedawcą materiałów. Zarówno nadmierna wilgotność otoczenia, jak i wniknięcie cieczy w strukturę drewnianej podłogi, mogą spowodować pęcznienie drewna i uszkodzenie materiału.
Należy też pamiętać, że naturalna praca drewna i dopasowywanie się materiału do warunków otoczenia nie mogą być powodem do reklamacji.
Właściwe użytkowanie i ochrona przed uszkodzeniami
Nawet najlepszy i najtwardszy lakier ulega powolnemu, naturalnemu ścieraniu podczas codziennej eksploatacji podłogi. Dlatego w miejscach intensywnie użytkowanych oraz potencjalnie narażonych na uszkodzenia należy odpowiednio zabezpieczyć drewnianą posadzkę.
Pierwszym elementem ochronnym, który warto zastosować przy wejściu do pomieszczenia, są wycieraczki, chroniące podłogi przed zabrudzeniami takimi, jak piasek, woda czy błoto. Przy wejściu do domu warto ustawić też stojak na mokre parasole, a wszelkie zalania oraz zabrudzenia wniesione z zewnątrz do domu należy niezwłocznie usuwać. Woda może wniknąć w szczeliny pomiędzy klepkami, a piasek i drobne kamienie działają jak papier ścierny i powodują powstawanie rys i niszczenie lakieru. Niewskazane jest też chodzenie po drewnianych podłogach w butach na wysokich obcasach.
Kolejnym rozwiązaniem, które skutecznie chroni mozaikę, deski i parkiet są samoprzylepne podkładki filcowe dostępne w różnych wielkościach i kształtach. Należy przytwierdzić je do nóg krzeseł, stołów oraz podstaw innych mebli i ciężkich przedmiotów domowych, które stykają się i naciskają na podłogę. Z kolei wybierając podkładki chroniące chodnik lub dywan przed poślizgiem należy zwrócić uwagę czy są one odpowiednie do podłóg lakierowanych. Ważne jest też, aby w pierwszych tygodniach po lakierowaniu, podłogi drewnianej nie przykrywać dywanami.
Inną bardzo ważną czynnością jest zabezpieczenie drewnianej nawierzchni przed uszkodzeniami, które mogą być powodowane przez krzesła lub inne meble wyposażone w kółka. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie gumowanych kółek zgodnych z normą DIN 68131, przeznaczonych do użytkowania na podłogach drewnianych. Nieco mniej praktycznym rozwiązaniem są specjalne maty chroniące powierzchnię pod krzesłami. Ograniczają one jednak obszar, w którym dane meble mogą być używane. Niestosowanie jednego z dwóch wymienionych rozwiązań może spowodować zniszczenie warstwy lakierniczej za pomocą krzesła, a następnie uszkodzenie i deformację drewna. Natomiast w obiektach o większym natężeniu ruchu, w celu ochrony podłóg drewnianych, stosuje się maty wejściowe, np. 3M Nomad.
W przypadku uszkodzenia powierzchni do warstwy surowego drewna, miejsce należy dokładnie zabezpieczyć (zwłaszcza przed kontaktem z cieczami) i zawiadomić wykonawcę podłogi, producenta lub sprzedawcę materiałów. Rysy oraz uszkodzenia mechaniczne powstałe w wyniku niewłaściwego użytkowania podłogi nie mogą być przedmiotem reklamacji.
Źródło: budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- płytki w salonie?? Liczba postów: 137 Grupa: Porady i op... Jeżeli robisz remont i potrzebujesz klejów oraz hydroizolacji czy uszczelniaczy to odwiedź witrynę https://diy.bostik.com/pl-PL Nie tylko znajdziesz odpowiednie...
- Projekt i aranżacja kuchni - kuchnia zamknięta czy... Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Niezależnie co wybierzesz zainteresuj się ofertą tego producenta granitu https://igranit.pl/spieki-kwarcowe/ U niego zakupisz nie tylko płytki, schody czy parap...
- pomoc tłumacza Liczba postów: 46 Grupa: Ciekawe pom... Możecie sobie sprawdzić stronę https://nowatkowski.pl/tlumacz-przysiegl y-wloskiego-w-warszawie/ , na której znajdziecie ofertę profesjonalnego tłumacza przysięg...
- Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 339 Grupa: Porady i op... Szczególnie jeśli mamy do czynienia ze stalą nierdzewną, warto poddawać ją takim zabiegom jak https://passeco.pl/obrobka-elektrolitycz na/ . Wydajne środki do el...
- Jak zamontować lustro? Liczba postów: 109 Grupa: Ciekawe pom... Co sądzicie o lustrze w sypialni?