Jak powstały nowoczesne systemy kominowe?
We współcześnie budowanych domach coraz częściej korzysta się z kominów ceramicznych lub stalowych, te tradycyjne – ceglane, powoli przechodzą do lamusa.
Czytaj dalej
Wynika to między innym z faktu, że te pierwsze dostosowane są do nowoczesnych urządzeń grzewczych – dużo bardziej bezpiecznych i energooszczędnych. Nowoczesne systemy kominowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w nowopowstałych budynkach tak jedno-, jaki i wielorodzinnych, ale spore zapotrzebowanie zgłaszane jest także ze strony pomiotów prowadzących wymianę instalacji kominowych w budynkach już wybudowanych.
Obecnie, najczęściej wybierany jest komin ceramiczny – decyduje się na niego ponad 50% klientów. Jego główną zaletami są niewielka powierzchnia zabudowy oraz dwojaka uniwersalność. Po pierwsze, jest to system kominowy dostosowany do urządzeń grzewczych zarówno na paliwa ciekłe (gaz), jak i stałe (drewno czy koks). Warto zwrócić uwagę, aby był wykonany z materiałów odpornych na wilgoć oraz działanie kondensatu, a także na pożar sadzy. Właściwości kwaso- oraz ognioodporne są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa użytkowania.
Czytaj również: Coraz więcej montaży klimatyzatorów w domach
System kominowy kupuje się zazwyczaj jako zestaw rur wraz z kształtkami (trójniki spalin wyczystki ścieki kondensatu) oraz pustaków keramzytobetonowych będących obudowa zewnętrzną komina, co umożliwia łatwy i szybki montaż przewodu kominowego oraz podłączenie kotła i wykonanie wyczystki. Pozostałe elementy komina takie ściek kondensatu, drzwiczki rewizyjnych, elementy centrujące, zakończenie komina stanowią wyposażenie komina i dostarczane są w formie tzw. pakietu montażowego .
„W niektórych dostępnych na rynku systemach kominowych stosuje się dodatkową izolację z wełny mineralnej, jak np. w kominie Presto Uniwersal. W tego rodzaju systemach należy pamiętać o zapewnieniu właściwego przewietrzania tej warstwy izolacyjnej dla zachowania stałego współczynnika izolacyjności komina „– informuje Krzysztof Sowiński, ekspert w dziedzinie systemów kominowych a także prezes spółki Presto S.A. Zastosowanie izolacji chroni kanał spalinowy komina przed wychłodzeniem co umożliwia instalację komina w ścianie zewnętrznej bądź też całkowicie na zewnątrz budynku, niezbędne jest również, gdy system przechodzi przez nieogrzewane pomieszczenia. Mata izolacyjna zabezpiecza przed osłabieniem ciągu kominowego wynikającego z niskiej temperatury spalin przy wylocie.
Poszczególne elementy systemu musimy oczywiście ze sobą złączyć, a także uszczelnić. W tym celu wykorzystuje się specjalny kit kwasoodporny, którym łączy się rury ceramiczne. Natomiast obudowę komina z pustaków keramzytobetonowych montuje się na tradycyjne zaprawie murarskiej. Poza funkcją ochronną i osłonową, obudowa ta może być jednocześnie elementem przewodu wentylacyjnego. Według specjalisty, przewody wentylacyjne oraz spalinowe powinno grupować się w jednym kominie, „przyspiesza i upraszcza to budowę systemu kominowego” – wyjaśnia – „ponadto ścianki pustaków są cieńsze niż cegła pełna, dzięki czemu zajmuje on dużo mniejszą powierzchnię budynku”.
Czytaj również: Ekskluzywne wentylatory panoramiczne
Pamiętajmy, że kominy są konstrukcją samonośną, ale nie wolnostojącą a co za tym idzie, muszą być kotwione w stropie , wiążcie dachowej lub do ściany . Zadbajmy aby montaż komina był wykonany zgodnie z wszelkimi zaleceniami producenta, unikniemy w ten sposób awarii związanych z nieprawidłowym montażem, a więc zadbamy o własne bezpieczeństwo oraz energooszczędność systemu grzewczego.
Tradycyjne kominy murowane wystarczająco dobrze współgrają z prostymi kotłami na węgiel i koks, z otwartymi kominkami czy piecami i kuchniami kaflowymi pod warunkiem zachowania suchości spalin . Nie są przystosowane jednak do odprowadzania spalin z kotłów gazowych i olejowych. Na rynku znaleźć możemy wiele kominów przeznaczonych specjalnie do kotłów gazowych i olejowych bądź też do paliw stałych. Decydując się na taki system kominowy, musimy pamiętać, aby używać tylko tego rodzaju paliwa, do którego komin jest przystosowany. W przypadku paliw ciekłych i gazowych , w przewodzie pojawią się agresywne, kwaśne substancje niszczące tradycyjne kominy (tzw. mokry tryb pracy). W przypadku paliw stałych, temperatura spalania nie spada poniżej 200°C, nie występuje wytrącanie wilgoci (tzw. suchy tryb pracy). Należy z kolei uważać na możliwy pożar sadzy.
Jak zatem wybrać odpowiedni system kominowy? Przede wszystkim powinien on być dopasowany do kotła oraz paliwa służącego do ogrzewania. Ponadto, zawsze istotna jest profesjonalna obsługa i doradztwo sprzedawcy czy konsultanta. Zakup odpowiedniego systemu kominowego to ważna decyzja, która nie powinna być podejmowana pochopnie. Możliwość skorzystania z pomocy fachowca dobrze zaznajomionego z tematem, bywa ogromnym atutem. Warto także zwrócić uwagę na relację ceny do jakości – pierwsza nie powinna być zbyt wysoka, druga zaś niska.
Źródło: NewWeb PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
Właśnie moją uwage też ostatnio zwrócił producent Schiedel. Dowiedziałem sie, że oferują gwarancje aż na 30 lat. Poza tym trudno znaleźć jakieś negatywne opinie na ich temat, prawie wszyscy ich chwalą.
Ważne żeby mieć w pobliżu sprawdzoną firmę taką jak http://komino.net.pl która sprawdzi szczelność i bezpieczeństwo całej instalacji.
Zobacz więcej komentarzy (9) na forum »