Jak prawidłowo wietrzyć pomieszczenia latem?

Jak prawidłowo wietrzyć pomieszczenia latem?

Ostatnio w Polsce panują iście tropikalne temperatury. Nasze domy bardzo mocno nagrzewają się w ciągu dnia, co znacznie utrudnia odpoczynek Czytaj dalej

 

Przez otwarte okna do mieszkania dostaje się gorące powietrze. Dzięki kilku prostym sposobom można jednak przewietrzyć i ochłodzić wnętrza.

W upały szukamy chłodu i otwieramy okna. Takie rozwiązanie nie zawsze jest skuteczne, bowiem gdy z nieba leje się żar, powietrze wpadające przez okna - zamiast ochłodzić wnętrza - dodatkowo je nagrzewa. Jak zatem prawidłowo wietrzyć pomieszczenia latem? Oto kilka prostych rad.

 

Zamknięte okna w dzień

 

Nie każdy z nas chce montować klimatyzację, która generuje dość duże koszty, ponieważ wymaga regularnej dezynfekcji i wymiany filtrów. W nieczyszczonym urządzeniu rozwijają się bakterie powodujące nieprzyjemne infekcje i alergie. Jeśli nie chcemy instalować klimatyzatora, możemy regulować temperaturę w domu również poprzez odpowiednie wietrzenie pomieszczeń.

 

 

"W ciągu dnia, kiedy jest gorąco, nie powinniśmy otwierać okien, gdyż w ten sposób wpuścimy do środka jedynie więcej ciepła. Sytuacja ta dotyczy szczególnie okien umieszczonych od strony południowej, która jest najbardziej nasłoneczniona. Okna od północy możemy natomiast zostawić uchylone, bowiem tu słońce operuje najkrócej w ciągu dnia" – mówi Hubert Rudzki, Specjalista ds. Marketingu i Reklamy w OKNOPLAST.

 

Czytaj również: Szkło o maksymalnym efekcie przezroczystości

 

Warto wziąć też przykład z mieszkańców krajów o gorącym klimacie. "W czasie najcieplejszej pory dnia szczelnie zasłaniają oni okna okiennicami. My w tym celu możemy wykorzystać rolety. Dobrym rozwiązaniem jest również zmiana zasłon na gęsto tkane i jaśniejsze, które lepiej odbijają promienie słoneczne. Dzięki temu zapewnimy sobie cień i ochłodzimy pomieszczenia" – tłumaczy Hubert Rudzki.

 

Latem najlepsze pory na wietrzenie domu to ranek i wieczór. Wówczas temperatura panująca na zewnątrz jest niższa i do domu wpada przyjemne, chłodne powietrze. Zostawmy też uchylone okna na noc – to ułatwi nam wypoczynek i pozwoli spokojnie spać do rana.

 

Czytaj również: Czym myć okna, by nie pozostawały smug?

 

Aby wyspać się bez przeszkód, warto pomyśleć też o odpowiednim nawilżeniu powietrza. W tym celu wystarczy nalać wody do miski i postawić ją w pokoju.

 

 

 

Sposobem na szybkie wietrzenie pomieszczeń jest też tzw. kontrolowany przeciąg. Jeśli chcemy go uzyskać, powinniśmy otworzyć okna umieszczone w pokojach po przeciwnych stronach domu. Przy tym rozwiązaniu należy być jednak ostrożnym i nie praktykować go, gdy na zewnątrz wieje silny wiatr” – mówi Hubert Rudzki z  OKNOPLAST.

 

Wietrzenie podczas burzy

 

W naszym klimacie upałom towarzyszą gwałtowne burze z ulewnymi deszczami. Jeśli podczas nawałnicy zostawimy otwarte lub uchylone okno, może przez nie wpaść woda.

„Otwarte okno jest też bardziej narażone na uszkodzenia spowodowane silnym wiatrem. Dlatego też jeśli już nie możemy obejść się bez wietrzenia domu w trakcie burzy, bezpieczniej jest zainstalować nawiewniki. Te niepozorne urządzenia zapewnią nam dopływ świeżego powietrza bez ryzyka, że do pokoju dostaną się krople deszczu. Co ważne możemy z nich korzystać nawet podczas naszej nieobecności w domu” – dodaje Hubert Rudzki.

 

Czytaj również: Czy gatunek okna drewnianego ma znaczenie?

Źródło: Agency PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 391

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >