Jak przedsiębiorca może prowadzić wspólne inwestycje z sektorem publicznym

Jak przedsiębiorca może prowadzić wspólne inwestycje z sektorem publicznym

Firmy prywatne będą mogły finansować i realizować zadania publiczne. Taką współpracę przedsiębiorców z sektorem publicznym umożliwią dwie nowe ustawy: o koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz o partnerstwie publiczno-prywatnym. Przepisy koncesyjne będzie można stosować już od 20 lutego. Ustawa o PPP zacznie obowiązywać od 27 lutego Czytaj dalej

Korzystając z koncesji lub PPP, samorząd będzie mógł zawrzeć umowę z prywatnym przedsiębiorcą, który sfinansuje np. budowę parkingu lub oczyszczalni ścieków. Potem w zamian za to firma będzie czerpała zyski z użytkowania obiektu lub oprócz zysków z eksploatacji otrzyma zapłatę. Partnerstwo publiczno-prywatne musi być połączone także z utrzymaniem lub zarządzaniem składnikiem majątkowym, który jest wykorzystywany do realizacji przedsięwzięcia publiczno-prywatnego.

Koncesje na usługi

Nowością będzie możliwość udzielania koncesji nie tylko na roboty budowlane, lecz także na usługi. Dotychczas w obrocie gospodarczym funkcjonowały tylko koncesje na roboty budowlane. Były one traktowane jako szczególny rodzaj zamówienia publicznego. Ta regulacja okazała się w praktyce niewystarczająca, więc zdecydowano o przeniesieniu jej do odrębnej ustawy poświęconej wyłącznie problematyce koncesji. Zabieg ten pozwolił wprowadzić do ustawy koncesji wiele nowych rozwiązań, które w przepisach o zamówieniach publicznych nie mogłyby funkcjonować (np. poszerzono możliwości uzupełniania i doprecyzowywania ofert, odsunięto moment żądania od firm dokumentów na czas po wyborze oferty i wyłącznie od wybranego wykonawcy).

czytaj więcej...

Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 459

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >