Jak przygotować budynek do zimy?

Jak przygotować budynek do zimy?

Wczesna jesień to ostatni dzwonek na przygotowanie budynku do zbliżającej się nieuchronnie zimy. Szczególnie ważne jest ocieplenie budynku, bo ono gwarantuje nam ciepłą, spokojną zimę i mniejsze rachunki za ogrzewanie. Czytaj dalej

 

Istotny jest dobór ocieplenia, które stanowi o komforcie termicznym w budynku. W budynku jednorodzinnym straty termiczne generowane są w wielu miejscach - najwięcej ciepła „wycieka” przez dach (ok. 30%) i ściany (ok. 20%), zaś przez okna ok. 15%. Pozostałe wrażliwe termicznie miejsca to wentylacja - 15% czy mostki termiczne - 10%. Te ostatnie to najprościej mówiąc słabe miejsca w ociepleniu. Mostki cieplne powstają w wyniku wad projektowych lub niestarannego wykonawstwa. Najczęściej powstają na połączeniu balkonu ze stropem, wieńcach i nadprożach czy oknach i parapetach.

 

 

fot.Onduterm realizacja

 

Podstawowymi kryteriami wyboru izolacji termicznej do takich przestrzeni są oczywiście parametry cieplne. Odpowiednie ocieplenie powinno przeciwdziałać powstawaniu mostków termicznych, zarówno liniowych jak  i punktowych. Popularnym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna. Produkty z wełny mineralnej (w postaci mat i płyt) zapewniają izolację termiczną i akustyczną, charakteryzują się jednak dużą grubością. Alternatywę dla izolacji z wełny stanowi folia termoizolacyjna dająca projektantom i inwestorom duże możliwości w zakresie izolacji termicznej.

 

Czytaj również: Za co odpowiada prawidłowe ocieplenie budynku?

 

Jest to innowacyjny materiał do ocieplenia, zbudowany najczęściej z warstw metalizowanej folii  i wypełnienia złożonego z folii lub maty poliestrowej. W odróżnieniu od tradycyjnych izolacji, działanie folii termoizolacyjnych opiera się na odbijaniu promieniowania cieplnego i zatrzymaniu ciepła wewnątrz budynku. Izolacja refleksyjna charakteryzuje się niewielką grubością ułatwiającą jej założenie w każdym miejscu i pozwalającą na oszczędność powierzchni. Ocieplenia z folii termoizolacyjnych można użyć do izolacji dachów, poddaszy, ścian, sufitów i podłóg, drzwi garażowych, a także w szkieletowym budownictwie drewnianym i konstrukcjach modułowych.

 

 Czytaj również: Jak ocieplić garaż?


Uniwersalność folii termoizolacyjnej pozwala na użycie jej zarówno jako samodzielne ocieplenie, jak i dodatkowe zabezpieczenie tradycyjnej izolacji – mówi Tomasz Flis, Dyrektor Zarządzający firmy Onduline Materiały Budowlane – Izolacja refleksyjna w połączeniu z tradycyjną izolacją to rozwiązanie dobrze sprawdzające się, gdy konstrukcja więźby dachowej bądź krokwi nie pozwala na zastosowanie „zwykłego” ocieplenia. Produkty z rodziny izolacji refleksyjnych występują zwykle w postaci rulonów – oznacza to oszczędność przestrzeni i obniżenie kosztów transportu. Takim produktem jest wielowarstwowa izolacja termiczna Onduterm. Montaż izolacji z folii Onduterm jest prosty i nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji. Ze względu na refleksyjne właściwości folii należy pamiętać o założeniu okularów przeciwsłonecznych i odzieży chroniącej przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, gdy układamy izolację przy bezpośrednim działaniu słońca.

 

fot.Onduterm montaż

 

Montaż izolacji z folii termoizolacyjnej Onduterm na dachu należy zacząć od rozciągnięcia maty na ocieplanej powierzchni pamiętając o jej odpowiednim naciągnięciu. Rozwinięty i naciągnięty materiał układamy tak, żeby zapewnić zakłady jednej maty na drugą (min. 50 mm). Folię należy układać w sposób umożliwiający prawidłową wentylację przy okapie i kalenicy. Kluczowe jest zapewnienie wolnej przestrzeni powietrznej (min. 20 mm) nad i pod folią, co zapewni lepsze działanie refleksyjne materiału. Miejsca połączeń mat i zakłady zabezpieczamy aluminiową taśmą klejącą. Na koniec montażu należy zwrócić uwagę na to żeby maty nie zamokły – gdy spodziewamy się opadów pamiętajmy o położeniu właściwego pokrycia tuż po ułożeniu maty.

 

 Czytaj również: Europejskie wytyczne dotyczące systemów ociepleń


Folie termoizolacyjne z rodziny Onduterm pozwalają na kompleksowe ocieplenie budynku od podłogi po dach. Stosując tego typu izolację należy kierować się jedną podstawową zasadą - między folią a ocieplaną powierzchnią zostawiamy pustkę powietrzną (wspomniane już wyżej min. 20 mm) -stykanie się izolacji bezpośrednio ze ścianą czy sufitem ograniczy skuteczność jej działania. Onduterm występuje w kilku rodzajach różniących się od siebie wymiarami rolki, powierzchnią i grubością maty. Folia Onduterm XL.TOP5+ przeznaczona jest do zastosowania pod zewnętrzne pokrycia dachowe, Onduterm 1SP szczególnie dobrze sprawdza się jako ocieplenie ścian i sufitów. Onduterm XXL i Onduterm 15SP zapewniają zaś ochronę termiczną powierzchni ściennych i poddaszy. Do izolacji podłóg i ścian przeznaczony jest Onduterm 7XL. Pozostałe rodzaje folii ze względu na swoją uniwersalność mogą być użyte do izolacji ścian, podłóg, sufitów i poddaszy budynku.

 

Czytaj również: Płyty styropianowe wzbogacone w pigmentowy filtr ochronny

 

Folią firmy Onduline możemy również ocieplić drzwi garażowe - specjalnie do tego służy izolacja Onduterm XL.KIT, dostępna w poręcznym zestawie. Szczególnie popularnym obszarem zastosowań izolacji refleksyjnych jest drewniane budownictwo szkieletowe i konstrukcje modułowe. Ze względu na specyfikę tego typu budownictwa dobrze sprawdzają się w nim lekkie i cienkie materiały izolacyjne, pozwalające na oszczędność powierzchni przy zachowaniu podobnych parametrów technicznych jak tradycyjne izolacje i chroniące drewniane elementy szkieletu podczas prac budowlanych. Ocieplenie wykonane z izolacji refleksyjnej, w połączeniu z matą izolacyjną pozwala na uzyskanie wodoszczelnej i dopasowanej do powierzchni izolacji termicznej.

 

fot.Onduline Tomasz Flis

Źródło: Red Pen / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 154

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >