Jak przygotować kosiarkę do sezonu?
Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Już niedługo będziemy spędzać czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu naszych zieleńców. Wcześniej jednak należy przygotować sprzęt, który zadba o dobry wygląd trawnika.
Czytaj dalej
Kosiarka jest podstawowym narzędziem pracy każdego ogrodnika. Dlatego ważne jest, aby zapewnić jej dobry stan techniczny. Czynność ta nie będzie wyzwaniem, jeśli skorzystamy z kilku porad.
Czytaj również: Zestawy narzędzi do ogrodu
Przed przystąpieniem do prac…
Kosiarka jest urządzeniem mechanicznym, dlatego pracując nią należy zachować niezbędne środki bezpieczeństwa. Użytkownik powinien przede wszystkim stosować rękawice ochronne, długie spodnie robocze (wykonane z mocnej tkaniny) oraz buty przeciwpoślizgowe. W celu zwiększenia bezpieczeństwa zanim rozpocznie się prace serwisowe należy odłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej.
- "Kosiarka jest najczęściej używanym sprzętem w przydomowych ogrodach. W ciągu roku korzysta się z niej średnio 30 razy. Utrzymanie jej w należytym stanie jest korzystne zarówno dla murawy, jak i dla naszych portfeli. Dlatego warto pamiętać o pracach konserwacyjnych. Każdy użytkownik może sam przeprowadzić najważniejsze czynności serwisowe. Powinien jednak wcześniej zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi urządzenia. Sprawna kosiarka zużywa nawet o 30% mniej paliwa, a emisja szkodliwych substancji jest redukowana nawet o 50%. Czynniki te pozytywnie wpływają na żywotność sprzętu. Z kolei, regularnie wykonywane czynności czyszczące zapobiegają powstaniu potencjalnej korozji, gdyż w maszynie nie odkładają się resztki pokosu, wydzielającego kwasy" – powiedział Ryszard Wójtowicz, Service Manager w firmie Husqvarna.
Czytaj również: Wiosenne porządki w ogrodzie
Konserwacja – to proste!
1. Podstawową czynnością, jaką należy wykonać jest czyszczenie ogólne maszyny. Najlepszym na to sposobem jest użycie sprężonego powietrza. Dzięki temu bardzo szybko i sprawnie usuniemy resztki trawy czy ziemi – nawet ze szczelin. Jeśli jednak nie posiadamy sprężarki, możemy posłużyć się szczotką. Warto pamiętać, aby nie używać myjek ciśnieniowych, ponieważ strumień wody może uszkodzić miejsca newralgiczne, jak wlew paliwa, oleju, łożyska czy uszczelniacze.
2. W celu oczyszczenia noża oraz spodniej części obudowy należy unieść i ustabilizować kosiarkę w pozycji świecą do góry. Kosiarki niektórych producentów, np. maszyny serii LC i LB marki Husqvarna, dają się z łatwością ustawić w taką właśnie pozycję serwisową. Zespół tnący podobnie jak inne części czyścimy za pomocą sprężarki lub szczotki. Niektóre kosiarki wyposażone są w przyłącze węża ogrodowego, umożliwiające łatwe czyszczenie zespołu tnącego wodą. W takim przypadku kosiarka powinna stać na płaskiej powierzchni w pozycji roboczej (przewód wysokiego napięcia jest podłączony do świecy). Po podłączeniu szlauchu, odkręcamy wodę i uruchamiamy urządzenie na ok. 30 s.
3. Kolejną częścią, którą należy skontrolować jest filtr powietrza. Jego sprawne funkcjonowanie zapewnia płynną pracę gaźnika, łatwość uruchamiania i pełne wykorzystanie mocy silnika – przy mniejszym jego zużyciu. Po odkręceniu osłony i wyjęciu filtra należy go oczyścić, postukując nim o twarde podłoże. Nigdy nie należy używać do czyszczenia filtra sprężonego powietrza lub rozpuszczalników. Aby spełniał swoje funkcje należy go czyścić regularnie, np. raz w tygodniu.
4. Kosiarka spalinowa – jak wszystkie urządzenia tego typu – posiada świecę zapłonową. Jej kontrola sprzyja właściwej pracy silnika. Sprawdzenie stanu świecy wykonuje się poprzez zdjęcie tzw. fajki i wykręcenie świecy z cylindra. Ewentualne zanieczyszczenia usuwamy szczotką drucianą, następnie sprawdzamy odległość elektrod szczelinomierzem. Powinna ona wynosić 0,5mm.
5. Do kluczowych zadań zalicza się także wymianę oleju. Jednak najpierw należy wypalić całe paliwo pozostałe w baku. Zwiększa to bezpieczeństwo pracy, a ponadto rozgrzany silnik rozrzedza olej, który w ten sposób łatwiej wypompować. Po zużyciu paliwa niezbędnym jest zdjęcie przewodu ze świecy zapłonowej. Następnie odkręcamy korek wlewu oleju i przy pomocy specjalnej pompki opróżniamy zbiornik. Niektóre modele silników posiadają korki do zlewania oleju znajdujące się w dolnym korpusie maszyny. W zależności od modelu kosiarki jaki posiadamy wymagana będzie odpowiednia porcja i rodzaj oleju. Informacje te można znaleźć w instrukcji obsługi, w rozdziale Dane Techniczne lub zapytać w autoryzowanym serwisie. Sprawdzenie poziomu oleju odbywa się przez dokładne zakręcenie korka wlewu, wyposażonego w bagnet. Właściwa ilość oleju powinna sięgać do górnego oznaczenia na wskaźniku.
- Olej silnikowy należy wymieniać po każdych 25 godzinach pracy kosiarki. Jeżeli w ciągu sezonu użycie sprzętu nie przekracza 15 godzin, wystarczy pojedyncza wymiana oleju. W czasie gdy nie korzystamy z kosiarki przez dłuższy okres, dobrą praktyką jest raz na jakiś czas pociągnąć linkę rozrusznika, aby silnik pozostał nasmarowany – dodał Ryszard Wójtowicz.
6. W celu naładowania akumulatora należy zdjąć jego pokrywę i poluzować przewody. Kolejnym krokiem jest podłączenie akumulatora do prostownika i ładowanie maksymalnie przez 24 godziny.
Czytaj również: Odpowiednio dobrane wałki malarskie
7. Do zaawansowanych czynności należy kontrola noża – wykonywana zawsze w rękawicach ochronnych i przy zdjętym przewodzie ze świecy. Czynności tej mogą podejmować się tylko użytkownicy, posiadający doświadczenie w pracach mechanicznych i odpowiednie oprzyrządowanie. W innym wypadku zadanie to trzeba przekazać profesjonalnemu serwisowi naprawczemu. Niezbędnym jest zablokowanie noża, poprzez umieszczenie we wlocie drewnianej belki.
Następnie odkręcamy ostrze i sprawdzamy pod kątem pęknięć i stanu krawędzi (szczególnie wytarcie końcówek noża, odpowiedzialnych za wrzucanie trawy do kosza). Jeśli wymaga ono naostrzenia, należy je przeprowadzić przy użyciu szlifierki – w okularach ochronnych. Kolejnym etapem jest kontrola wyważenia ostrza. Nóż montuje się na wyważarce – jeśli jego połowy są jednakowej wagi, pozostanie w poziomie. Jeśli przechyla się na dany bok, należy go delikatnie zeszlifować. Jest to bardzo ważny test, gdyż nierówno wyważone ostrze negatywnie wpływa na efekty koszenia i podzespoły maszyny. Na koniec przykręcamy ostrze.
Przegląd codzienny
- Sprawdź czy dźwignia hamulca silnika działa prawidłowo. W tym celu ustaw kosiarkę na płaskim podłożu. Pamiętaj, aby nóż nie dotykał podłoża. Uruchom kosiarkę i ustaw ją na pełen gaz. Uwolnij dźwignię hamulca. Z chwilą jej puszczenia, silnik powinien zatrzymać się w ciągu trzech sekund.
- Za pomocą szczotki oczyść kosiarkę z nieczystości.
- Skontroluj poziom oleju.
- Zwracaj szczególną ostrożność na otwory wlotowe powietrza w obudowie rozrusznika. Nie powinny być zatkane przez trawę czy liście.
- Sprawdź czy wszystkie śruby są dokręcone.
- Dbaj o sprzęt tnący. Nigdy nie używaj tępych lub uszkodzonych noży.
Źródło: E.C.H.O. Communications / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Donice dekoracyjne w stylu śródziemnomorskim Liczba postów: 5 Grupa: Ogród i dzi... Czy kosa spalinowa Husqvarna jest wystarczająco lekka i poręczna, aby używać jej przez dłuższy czas? Sklep TAGA https://taga24.pl/125-pielegnacja-drzew- i-krzewo...
- Meble ogrodowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Gotowe zestawy mebli ogrodowych w nowoczesnym wydaniu znajdziesz w sklepie Di Volio to świetna opcja, by szybko i stylowo urządzić swój ogród. Komfort, trwałość...
- Jacuzzi w ogrodzie lub na tarasie Liczba postów: 30 Grupa: Ogród i dzi... Utrzymanie czystości w jacuzzi wymaga odpowiedniej chemii, która zapobiega powstawaniu osadów, glonów i mętnej wody. Warto zainwestować w środki do regulacji pH...
- Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 35 Grupa: Ogród i dzi... Jeżeli lubicie aktywnie spędzać wolny czas, to polecam Wam sprawdzić stronę https://www.fitpark.pl/oferta-silowni-ze wnetrznych/seria-fit-r , gdzie znajdziecie o...
- Klucze ampulowe, zawsze warto mieć przy sobie Liczba postów: 3 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli musicie dorobić klucz zapasowy to polecam wam dorabianie kluczy Pajęczno to profesjonalny ślusarz z doświadczeniem. Na stronnie cała oferta o kontakt. Sp...