Jak samemu zrobić przegląd pilarki?

Jak samemu zrobić przegląd pilarki?

Sprawna pilarka jest narzędziem praktycznym i przydatnym w wielu gospodarstwach domowych. Dzięki niej możemy szybko i wygodnie przygotować drewno na opał, czy też wykonać wiele prac w przydomowym ogrodzie.

 

To narzędzie może służyć pomocą przez wiele lat, jeśli tylko zadbamy o nie  w odpowiedni sposób. Zbliżająca się zima jest właściwym czasem na przeprowadzenie prac serwisowych i konserwacyjnych w pilarkach. Sprawne narzędzie do cięcia jest niezbędne o tej porze roku. Podobnie jak w innych urządzeniach mechanicznym, profilaktyczne czynności pozwalają na właściwe oraz wydajne działanie sprzętu, jak i jego wieloletnią eksploatację. W przypadku pilarek jest to tym bardziej istotne, ponieważ ich stan ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo operatora. Podstawowe prace konserwacyjne mogą być wykonane przez samych użytkowników.

 

Czytaj również: Narzędzia do oczyszczania mebli ogrodowych i nie tylko

 

- "Konstruktorzy pilarek Husqvarna zaprojektowali je w sposób, umożliwiający amatorom dostęp do określonych części urządzenia. Dzięki temu użytkownicy we własnym zakresie mogą wykonać wiele czynności obsługowych. Wszystkie elementy wymagające bieżącej obsługi ze strony użytkownika są prosto opisane w instrukcjach obsługi poszczególnych modeli. Warto pamiętać, że dobry stan techniczny maszyn jest podstawowym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo operatora, a także na tempo i wydajność pracy" – powiedział Pan Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

 

Czytaj również: Idealne prezenty dla ogrodnika

 

1.Każdy użytkownik powinien wykonywać wszelkie prace – nawet konserwacyjne – w rękawicach ochronnych. Pierwszym krokiem przy przystąpieniu do prac serwisowych jest sprawdzenie poszczególnych podzespołów pod kątem potencjalnych pęknięć, zarysowań i uszkodzeń. Zużyte elementy mogą stanowić zagrożenie dla operatora, dlatego ważne jest, aby wymienić je na nowe, a w przypadku gdy mamy wątpliwości, najlepiej udać się do punktu serwisowego. Podczas wymiany części należy stosować tylko oryginalne elementy. Podrabiane części mogą okazać się nietrwałe lub wadliwe, co w konsekwencji może stwarzać niebezpieczeństwo.

 

 

2. W celu sprawdzenia stanu technicznego poszczególnych elementów i ich oczyszczenia, należy zdemontować osłony pilarki. Zdjęcie pokrywy rozrusznika odbywa się poprzez odkręcenie śrub kluczem uniwersalnym. Niezbędnym jest wyczyszczenie szczelin zdjętej osłony oraz łopat wentylatora, na których osadzają się wióry oraz brud. Czynność tę wykonujemy płaskim pędzlem o szerokości do 5cm, sprężonym powietrzem.

 

 

3. Warto także sprawdzić stan sprężyny rozrusznika. Podczas czyszczenia tej osłony powinno się zwrócić uwagę na przegrodę, oddzielającą zewnętrzną pokrywę od koła zamachowego. Po zwolnieniu mocowania przecieramy pędzelkiem zabrudzone elementy.

 

 

4. Po usunięciu zanieczyszczeń, składamy osłonę i dobrze dokręcamy wszystkie śruby.

 

 

5. Następnym zadaniem obsługowym jest oczyszczenie okolic cylindra  i jego żeber, komory gaźnika, filtru powietrza oraz sprawdzenie stanu technicznego świecy zapłonowej. W tym celu należy zdjąć pokrywę cylindra, którą także czyścimy z obu stron. Filtr powietrza zdejmuje się poprzez zsunięcie mocującej go sprężyny. Lekkie zabrudzenia usuwamy pędzelkiem. W przypadku, gdy filtr jest bardzo brudny, dobrze jest go umyć roztworem płynu do mycia naczyń i ciepłej wody. Niektóre pilarki wyposażone są w systemy wstępnego oczyszczania powietrza, np. Husqvarna opracowała system Air Injection™ - wykorzystujący siłę odśrodkową powietrza. Dzięki temu filtr brudzi się znacznie rzadziej.

 

 

6. Aby sprawdzić stan świecy należy zdjąć jej zabezpieczenie (o kształcie fajki) i wykręcić ją z cylindra. Świeca zdatna do użycia ma czyste elektrody i posiada dokładnie określoną odległość elektrody bocznej od elektrody centralnej – zazwyczaj jest to 0,5mm. Ewentualne naloty z elektrod usuwamy za pomocą szczotki drucianej. W celu sprawdzenia wielkości szczeliny między elektrodami używamy szczelinomierza Powinien on idealnie pasować do przerwy między elektrodami.
W przypadku, gdy widzimy luz lub też nie można wsunąć próbnika – regulujemy szczelinę przez przygięcie elektrody bocznej.

 

 

7. Kolejnym obszarem, gdzie wymagana jest konserwacja, jest okolica sprzęgła. W pierwszej kolejności demontujemy osłonę sprzęgła i prowadnicę z łańcuchem. Zdejmujemy ją – podobnie jak przy osłonie rozrusznika – poprzez odkręcenie śrub kluczem uniwersalnym. Husqvarna, w modelach przeznaczonych dla użytkowników nieprofesjonalnych, stosuje udogodnienie w postaci beznarzędziowego systemu montażu prowadnicy i napinania łańcucha. Klucz uniwersalny nie jest wtedy potrzebny. Wióry nagromadzone w okolicy sprzęgła usuwamy pędzelkiem, lub sprężonym powietrzem. Po oczyszczeniu dokonujemy sprawdzenia stanu taśmy hamulca bezpieczeństwa, przyglądając się czy nie jest zużyta.

 

 

8. Przy powtórnym montażu, w celu równomiernego zużycia krawędzi prowadnicy nie można zapomnieć o przełożeniu jej o 180˚ (góra – dół). Przedtem oczyszczamy jej rowek i otwór doprowadzający olej smarujący.

 

 

9. Sam łańcuch wymaga naostrzenia. Czynność tę powinno się wykonywać przed każdorazowym uzupełnieniem paliwa w pilarce. Dzięki kontroli stanu zespołu tnącego uzyskamy pożądane efekty pracy. Zużyty łańcuch można poznać po krótkich oczkach, zaś ząb na swoim dłuższym boku ma mniej niż 4mm. Często zęby posiadają oznaczenie, gdzie kończy się ich żywotność. Ostrzenie rozpoczynamy od nałożenia prowadnika pilnika na łańcuch. Ustawiamy pilnik na prowadniku pod odpowiednim kątem i ostrzymy ząb pamiętając, aby pilnik trzymać obiema rękoma. Co więcej, prowadnica powinna być unieruchomiona.

 

 

10. Łańcuch musi również posiadać właściwy naciąg. W sytuacji, gdy zwisa staje się bardzo niebezpieczny, a gdy zbyt mocno przylega do prowadnicy, praca pilarką będzie mało wydajna lub w ogóle niemożliwa. Odpowiednio założony łańcuch powinien przylegać do całego obwodu prowadnicy i dać się przesuwać po niej swobodnym ruchem ręki.

 

 

- "Obowiązki konserwacyjne w sprzęcie takim, jak pilarki odgrywają niezwykle ważną rolę i nie należy ich bagatelizować. Nawet z pozoru łatwe czynności – jak dolanie oleju, paliwa czy sprawdzenie poprawności działania włącznika zapłonu – mają istotne znaczenie. Regularne wykonywanie przeglądów technicznych zagwarantuje nam precyzję, wydajność, a przede wszystkim bezpieczeństwo" – dodał Pan Jerzy Banaszczyk.

 

Źródło: Compress / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19398 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 297

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >