Jak sfinansować mieszkanie?

Jak sfinansować mieszkanie?

Podjęliśmy decyzję o zakupie mieszkania, wybraliśmy lokalizację. Przyszedł więc czas, aby zastanowić się, jak sfinansować mieszkanie. Ze środków własnych, czy też może wziąć kredyt. Jeżeli kredyt, to w jakim banku?

 

W walucie obcej czy w złotówkach? Możliwości jest wiele, ale jak wybrać najkorzystniejszą ofertę? Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości spowodowała, że możemy mówić o pewnego rodzaju boomie na rynku mieszkaniowym. Coraz więcej osób decyduje się na kupno mieszkania, natomiast banki coraz chętniej udzielają kredytów na ten cel. Obecnie niewiele już osób finansuje zakup nieruchomości ze środków własnych. Większość decyduje się na kredyt.


Obecnie banki wydłużają okresy spłat kredytów nawet do 45 lat. „Czasy się zmieniają, zmieniają się także warunki na uzyskanie kredytu w bankach. Kiedyś maksymalną kwotę, jaką można było uzyskać od banku na zakup nieruchomości, było 80% jej wartości. Dzisiaj możemy uzyskać 100% finansowania” – mówi Wojciech Dynaś, licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. „Co więcej, obecnie można otrzymać od banku nawet 110% wartości nieruchomości, pomimo że zasadniczo banki udzielają kredytu do 80%. W takim przypadku reszta kwoty kredytu musi być ubezpieczona. W sytuacji, kiedy uzyskamy od banku 110%, za pozostałe 10% możemy na przykład opłacić koszty związane z wzięciem kredytu lub koszty przeprowadzanej transakcji ” – dodaje Wojciech Dynaś z PFRN.

 

 

Waluta obca czy rodzima?

 
Należy zastanowić się czy wziąć kredyt w walucie polskiej czy obcej. Obecnie coraz więcej osób decyduje na kredyt w złotówkach, ponieważ jest on pozbawiony ryzyka kursowego. Mając do czynienia z kredytem walutowym należy pamiętać, że niekorzystna zmiana kursu walut spowoduje wzrost raty za kredyt. Ponadto saldo zadłużenia kredytu wyliczane jest na podstawie kursu kupna waluty z dnia podpisania umowy, natomiast kredyt spłacamy już po kursie sprzedaży waluty danego banku z dnia bieżącego. 

 

 

Kredyt – na co zwrócić uwagę?

 


Wybierając mieszkanie należy zwrócić uwagę na jego metraż. Pamiętajmy, że duże mieszkanie będzie drogie nie tylko w zakupie, ale i później w utrzymaniu. Kolejną sprawą są formalności związane z uruchomieniem kredytu. Z pewnością zajmie to sporo czasu, dlatego też możemy na przykład zatrudnić specjalistę, który doradzi, przygotuje dokumenty konieczne do uzyskania kredytu, porówna dla klienta oferty różnych banków. „Jeżeli pośrednik ma podpisaną umowę o pośrednictwo kredytowe z bankiem, jego klient może szybciej uzyskać kredyt”  – podkreśla Wojciech Dynaś z PFRN.

 

Jeżeli zdecydujemy, że wszystko załatwimy sami, bardzo dokładnie przeczytajmy umowę, którą podpisujemy. Nie bójmy się zadawać pytań przedstawicielowi banku, jeżeli czegoś nie zrozumiemy. Nasza zdolność kredytowa zależy od dochodów i posiadanego majątku, umowy o pracę, a w przypadku posiadanej działalności gospodarczej ważny jest rodzaj tej działalności. Bank interesuje także ile osób liczy nasza rodzina. Podstawowe koszty, jakie musimy ponieść w związku z udzielanym kredytem to opłaty za: rozpatrzenie wniosku, wycenę, oprocentowanie, stałe bądź zmienne oraz prowizję za udzielenie kredytu.

 

Korzyścią współpracy z pośrednikiem jest fakt, iż często jest on także rzeczoznawcą majątkowym i może wycenić wartość nabywanej nieruchomości. Pamiętajmy, że banki w zakresie wyceny stosują różne zasady, jedne do określonej wysokości nabycia na przykład 200 000 PLN nie stosują obowiązkowych wycen, wystarczy jedynie umowa przedwstępna. Jeszcze inne nie stosują wycen do mieszkań, a tylko do domów i działek. Niektóre banki mają też własną listę rzeczoznawców, którzy mogą dokonywać wyceny, natomiast inne pozostawiają wycenę nieruchomości decyzji klienta, byle operat był od rzeczoznawcy licencjonowanego. Każdy bank w tym zakresie określa sam zasady sprawdzenia wartości nieruchomości pod kredyt.    

 

Źródło: PFRN / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 410

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >