Jak skorzystać na podpisaniu umowy przedwstępnej

Jak skorzystać na podpisaniu umowy przedwstępnej

Wszelkie umowy dotyczące zmian własnościowych dowolnej nieruchomości muszą być zawarte przed notariuszem. Dotyczy to także umowy przedwstępnej, którą zawieramy w związku z zamiarem zakupu mieszkania lub domu

Niezależnie od tego, czy kupować będziemy mieszkanie na rynku wtórnym, czy u dewelopera, każda umowa powinna mieć formę aktu notarialnego. Aby zmiana własności nieruchomości była bowiem ważna, musi być potwierdzona przed notariuszem.

Ryzyko złamania umowy

Dotyczy to także umów przedwstępnych, które zawieramy, kupując gotowe mieszkanie na rynku wtórnym lub decydując się na finansowanie budowy nowego lokum za pośrednictwem dewelopera. Niestety, w praktyce (w odniesieniu do umów przedwstępnych) kwestia ta jest nieomalże powszechnie bagatelizowana, czego skutki najlepiej widać właśnie teraz, gdy rynki ogarnął kryzys.

Źle pojmowana oszczędność sprawia, że wciąż tylko niewielki odsetek umów z deweloperem oraz przedwstępnych umów dotyczących transakcji na rynku wtórnym zawieranych jest przed notariuszem. Oczywiście, umowa jest umową i jeśli jej strony mają wolę dotrzymać raz ustalonych warunków – nie ma problemu. Gorzej jednak, gdy nawet taka wola przy podpisywaniu umowy była, ale rzeczywistość postawi przed kontrahentem nowe okoliczności, które sprawią, że będzie on starał ratować się za wszelką cenę, zapominając o przyzwoitości czy etyce. Wówczas bardzo często chęć złamania ustalonych warunków może powstrzymać tylko odpowiedni rygor prawny. A takim jest umowa przedwstępna zawarta przed notariuszem.


czytaj więcej...

Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 287

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >