Jak sterować piecem akumulacyjnym?

Jak sterować piecem akumulacyjnym?

Nawet najnowocześniejszy system grzewczy, bez odpowiedniego sterowania, nie przyniesie nam korzyści w postaci komfortu cieplnego i oszczędności finansowych. Dlatego tak ważną rolę spełnić mogą elektroniczne urządzenia sterujące, które zapewnią odpowiednią pracę pieca z uwzględnieniem indywidualnych wymagań użytkowników systemu grzewczego.

 

Powyższa zasada obejmuje również piece akumulacyjne zarówno statyczne jak i dynamiczne. Zacznijmy od tego, że ogrzewacze akumulacyjne serii DOA firmy Elektrotermia, należy wyposażyć w urządzenie, dzięki któremu sterujemy oddawaniem przez piec ciepła do pomieszczenia. Zastosowanie regulatora zwiększa też komfort użytkowania ogrzewacza. Do elementów tego typu zalicza się między innymi czujniki wewnętrzne i zewnętrzne, regulatory temperatury czy też regulatory z możliwością programowania nastaw na cały tydzień.

 

Czytaj również: System Nowej Generacji do inteligentnego zarządzania domem

 

 

Jakie zatem korzyści uzyskujemy po zastosowaniu regulatorów w piecu akumulacyjnym? Otóż, przede wszystkim kluczową rolę odgrywa regulowanie ładowania oraz precyzyjne dobranie temperatury w pomieszczeniu. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość sterowania dogrzewaniem w oparciu o warunki pogodowe co zapewniają pogodowe regulatory ładowania (na przykład WGM 90). To właśnie dzięki nim zyskuje się zoptymalizowanie kosztów eksploatacji akumulacyjnego systemu grzewczego. Wynika to stąd, że ładowanie ogrzewacza jest ściśle powiązane z temperaturą zewnętrzną. Urządzenia tego typu są w stanie sterować ładowaniem pieca bez funkcji czasowej. Mierzą one temperaturę powietrza na zewnątrz budynku za pomocą czujnika NTC.

 

Czytaj również: Markiza z czujnikiem wiatru i słońca

 

 

Jeżeli chodzi o termostaty (regulatory) sterujące temperaturą w pomieszczeniu to najprostszymi w budowie o obsłudze są urządzenia manualne. Na przykład model EK051 firmy Elektrotermia to regulator z czujnikiem bimetalicznym – ręczną zmianą nastaw temperatury (za pomocą pokrętła). Zakres regulacji mieści się pomiędzy 5ºC a 35ºC. Elektroniczne sterowniki temperatury D 10 firmy Elektrotermia, cechuje proporcjonalna regulacja zintegrowana. Działanie urządzeń tego typu opiera się na czterech trybach pracy oznaczonych, jako komfort, ekonomiczny, przeciw zamarzaniu oraz wyłączenie.

 

Czytaj również: Pilot modułu zdalnego sterowania rolet

 

 

Bardziej zaawansowanymi modelami (EK 370 firmy Elektrotermia) są regulatory z programowaniem tygodniowym. W urządzeniach tych przewidziano programy tygodniowe lub dzienne a także program wakacyjny do 99 dni. Przyda się licznik czasu pracy systemu ogrzewania oraz wskaźnik rozładowania baterii. Za interesujące, a zarazem przydatne rozwiązanie, w modelu EK 370 firmy Elektrotermia uznać możemy wyposażenie sterownika w wejście do zdalnego sterowania piecem akumulacyjnym za pomocą telefonu. Chcąc zdalnie sterować urządzeniem konieczne jest zainstalowanie dodatkowego modemu. Jeżeli sterowanie poprzez telefon jest włączone, na wyświetlaczu pojawi się odpowiedni symbol. Ogrzewanie przełączy się wtedy na tryb ochrony przed zamarzaniem.

 

Czytaj również: Jak można posiadać inteligentny dom za niski koszt

 

 

W modelu EK 370 przewidziano tryby pracy takie jak temperatura komfortowa, temperatura obniżona oraz temperatura ochrony przed zamarzaniem. Temperatura komfortowa stanowi temperaturę w pomieszczeniu, którą uznamy za najbardziej optymalną. Jako tryb pracy sterownika uwzględnić możemy również temperaturę obniżoną, jaką chcemy mieć podczas krótkiej nieobecności lub w nocy. Istotną rolę odgrywa również temperatura ochrony przed zamarzaniem, którą stanowi minimalna temperatura w pomieszczeniu podczas dłuższej nieobecności. Ważne jest, że w tym czasie pomieszczenia mają zapewnioną ochronę przed mrozem.

Źródło: Afir / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 185

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >